„Dnešná hospodárska kríza zhoršuje ekonomické a rasové rozdiely a odhaľuje systémové prekážky pracovným príležitostiam.“
„Dnešná hospodárska kríza zhoršuje ekonomické a rasové rozdiely a odhaľuje systémové prekážky pracovným príležitostiam.“
Absolútna správa:
Lídri významných amerických spoločností vrátane bánk a technologických gigantov vytvorili skupinu zameranú na zvýšenie náboru jednotlivcov z menšinových spoločenstiev v New Yorku. Cieľom rady generálnych riaditeľov v New Yorku, ktorá je zložená z vrcholových riaditeľov 27 firiem, je do roku 2030 najať 100 000 ľudí z čiernej, latinskoamerickej a ázijskej komunity s nízkymi príjmami. Skupine budú predsedať Jamie Dimon, výkonný riaditeľ JPMorgan Chase & Co, generálny riaditeľ IBM Arvind Krishna a Accenture Julie Sweet. Medzi ďalšie spoločnosti v skupine patria aj Amazon.com Inc, Google, Microsoft Corp a Goldman Sachs. Americké spoločnosti sú pod zvyšujúcim sa tlakom, aby urobili viac pre to, aby poskytli menšinovým skupinám prístup k pracovným príležitostiam v dôsledku protestov proti rasizmu vyvolaných smrťou 46-ročného afroamerického muža Georga Floyda. „Dnešná hospodárska kríza zhoršuje ekonomické a rasové rozdiely a odhaľuje systémové prekážky pracovným príležitostiam,“ uviedol Dimon vo svojom stanovisku vo Wall Street Journal.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Las Vegas Sands Corp., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 7,32 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -3,53 %). Las Vegas Sands Corp vlastní a prevádzkuje strediská kasín a kongresové centrá. Spoločnosť pôsobí v USA, Macau a Singapure. Las Vegas Sand ponúka širokú škálu herných aktivít a zábavy, ako aj nocľah, zatiaľ čo v jeho výstavných centrách sa nachádza široká škála zábavných predstavení, výstav a ďalších aktivít.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Tovar vyrobený v Hongkongu na vývoz do Spojených štátov bude musieť byť označený ako vyrobený v Číne po 25. septembri, podľa oznámenia vlády USA. Tento krok vyplýva z uloženia čínskeho zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu a rozhodnutia USA o ukončení osobitného štatútu bývalej britskej kolónie podľa amerického práva. Tento krok bol prijatý potom, čo Spojené štáty rozhodli, že Hongkong „už nie je dostatočne autonómny na to, aby ospravedlnil rozdielne zaobchádzanie vo vzťahu k Číne“. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,91 %, Hang Seng +2,11 %, Nikkei 225: +1,88%
Ceny prenájmu v hlavných mestách Španielska medzi júnom a júlom poklesli v priemere o 2,5% v Barcelone a 1,7% v Madride, hoci naďalej ostávajú najdrahšími miestami v Španielsku. Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii ostáva nezmenená na úrovni 3,9%, čím prekonala predpovede analytikov na úrovni 4,2%. Francúzsky dozorný úrad pre ochranu údajov CNIL začal po prijatí sťažnosti predbežné vyšetrovanie aplikácie TikTok na zdieľanie videa v Číne. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,22%, CAC 40 +2,41 %, DAX +2,04%.
Ministerstvo práce uviedlo, že jeho index cien výrobcov pre konečný dopyt vzrástol minulý mesiac o 0,6% po predošlom poklese o 0,2%. Počas 12 mesiacov do júla klesol o 0,4% po poklese o 0,8% v júni. Čína pokračuje v nákupe amerického tovaru, najmä komodít, v rámci svojej obchodnej dohody s USA ohľadne fázy 1, napriek rastúcemu napätiu v Hongkongu a ďalším problémom. Facebook Inc v druhom štvrťroku odstránil 7 miliónov príspevkov na zdieľanie nepravdivých informácií o novom koronavíruse vrátane obsahu, ktorý propagoval falošné preventívne opatrenia a prehnané liečby. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,37 %, S&P 500 -0,59%, NASDAQ -1,69 %.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1436x
Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.