Stupňujúce obavy z pandémie zapríčiňujú ďalšie poklesy akcií.
Stupňujúce obavy z pandémie zapríčiňujú ďalšie poklesy akcií.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes klesli, pretože neistota ohľadne ďalšej podpory vlády pre koronavírus prehĺbila ekonomické obavy súvisiace s pandémiou, čím zabránila skorej eufórii z ohromujúcich štvrťročných výsledkov spoločností Apple, Amazon a Facebook. „Trhy sa obchodujú, akoby existovali núdzové stimuly alebo aspoň stopgapové opatrenia. Inak by sme videli akcie oveľa nižšie,“ povedala Danielle DiMartino Booth, hlavný stratég Quill Intelligence v Dallase. Úmrtia na COVID-19 zrejme rástli najrýchlejším tempom od začiatku júna v Spojených štátoch, zatiaľ čo epicentrum pandémie ukázalo známky posunu na stredozápad. Rokovania o pomoci na zmiernenie následkov koronavírusu pokračovali, ale Biely dom a demokrati ešte neboli na ceste k dosiahnutiu dohody niekoľko hodín pred vypršaním federálnej dávky v nezamestnanosti, ktorá je základným záchranným lanom pre milióny Američanov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Apple, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 10,47 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +250,40 %). Spoločnosť navrhuje, vyrába a predáva osobné počítače a mobilné komunikačné zariadenia spolu s celým radom súvisiacich softvérových, služieb a sieťových riešení. Akcie vzrástli po pozitívnych kvartálnych výsledkoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske ministerstvo financií uloží spoločnosti Luckin Coffee administratívne sankcie potom, čo potvrdilo účtovný podvod, ktorý nútil aktéra trhu opustiť burzu z NASDAQ. Zdravotnícky úrad krajiny 30. júla oznámil 127 nových prípadov koronavírusu na pevnine, čo je najvyšší denný počet od 5. marca. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,84 %, Hang Seng -0,47 %, Nikkei 225 -2,82 %.
Obavy z opätovného výskytu prípadov COVID-19 v Európe sú vážne, pričom akcie kótované na burze v Paríži boli nižšie, aj keď údaje ukazujú, že francúzske hospodárstvo v druhom štvrťroku kleslo menej oproti očakávaniam. Takmer 50% spoločností kótovaných na STOXX 600 doteraz vykázalo štvrťročné výnosy a podľa údajov Refinitivu 64% spoločností prekonalo očakávané zisky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,06 %, CAC 40 -1,43 %, DAX -0,54 %.
Americké letecké spoločnosti vyvíjajú tlak na nové kolo mzdovej pomoci. Generálny riaditeľ spoločnosti Southwest Airlines, Gary Kelly, uviedol vo videu pre zamestnancov, že spoločnosť toto úsilie podporuje. Dolár sa oslabuje v očakávaní, že Federálny rezervný systém USA bude roky nútený udržiavať svoju ultratenkú menovú politiku, čo je politika považovaná za znehodnocovanie meny. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,44 %, S&P 500 +0,44 %, NASDAQ +1,49 %.
Prečítané: 1854x
Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.