Obdobie pandémie podporilo ďalší rast tržieb
Obdobie pandémie podporilo ďalší rast tržieb
Absolútna správa:
Počas troch mesiacov do 30. júna, počas ktorých bola väčšina Spojených štátov uzavretá kvôli pandémii Covid-19, Amazon predal tovar za viac ako 50 miliárd dolárov. To je o 40 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Celkové tržby, ktoré zahŕňajú všetky aktíva Amazonu, vzrástli na 88,9 miliardy dolárov, čo je výrazne nad prognózami, ktoré predpovedali tržby vo výške 81,6 miliardy dolárov. Amazon tak prekonal predaj vo výške 87,4 miliardy dolárov, ktorý zaznamenal počas minuloročných vianočných prázdnin.
Investori zarobili na:
Spoločnosti MGM Resorts International, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 9 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 16,42 %). Spoločnosť vlastní jedny z najväčších kasín v Las Vegas. Okrem kasín taktiež vlastní aj hoteli, ktoré dokopy majú vyše 49 000 izieb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská automobilka Nissan Motor sa dohodla s odbormi, že odloží uzavretie svojich 3 tovární v Barcelone o jeden rok, teda na december 2021. Agentúre Reuters to dnes povedali odboroví predáci. Barcelonské preteky Nissanu zamestnávajú okolo 3000 ľudí a nepriamo poskytujú prácu ďalším 20 000 ľudí. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 0,3 %, Hang Seng - 0,69 %, Nikkei 225 - 0,43 %.
Nemecké priemyselné objednávky v júni medzimesačne vzrástli o 27,9 % pri odhade trhu na úrovni 10,1%. Britská centrálna banka ponecháva úrokové sadzby bez zmeny, hlavné úroková sadzba na 0,10%. Banková rada britskej centrálnej banky hlasovala pomerom 9-0 pre ponechanie sadzieb v súlade s odhadmi. Britská libra rastie na najvyššie hodnoty od marca a britskej štátne dlhopisy klesajú po celej výnosovej krivke potom, čo britská centrálna banka zdôraznila možné nevýhody záporných úrokových sadzieb a uviedla, že v týždni od 11. augusta spomalí tempo nákupu aktív. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,86 %, CAC 40 - 0,98 %, DAX - 0,54 %.
Tempo nových žiadostí o dávky v nezamestnanosti pokleslo na 1,186 miliónov, z predchádzajúcich revidovaných 1,435 milióna. Odhad trhu bol stanovený na 1,400 milióna. Hypotekárne sadzby v USA klesajú na rekordné minimum 2,88% u 30-ročných úverov. Exxon Mobil jedna z najväčších ropných spoločností v USA, oznámila, že 20% jeho rezerv je ohrozených, kvôli nízkym cenám ropy. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,79 %, S&P 500 + 0,75 %, NASDAQ + 1,48 %.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1262x
Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.