Čoraz viac ľudí si musí vyberať medzi potravinami, bývaním a zachovaním elektrického prúdu v dôsledku zvyšujúcich sa cien.
Čoraz viac ľudí si musí vyberať medzi potravinami, bývaním a zachovaním elektrického prúdu v dôsledku zvyšujúcich sa cien.
Absolútna správa:
Približne 20 miliónov domácností v Spojených štátoch, takže každá šiesta americká domácnosť sa dostala do omeškania s platbami za energie. Podľa Národného združenia riaditeľov pre energetickú pomoc (Neada) ide o najhoršiu krízu, akú kedy združenie zaznamenalo. Pod tieto čísla sa podpísal prudký nárast cien elektrickej energie, ktorý spôsobili prudko rastúce ceny zemného plynu. Kríza je ešte akútnejšia v Európe, kde bol nárast cien zemného plynu oveľa väčší v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Európski politici však začali konať a vyčlenili miliardy eur na pomoc rodinám v ťažkostiach, aby im pomohli zaplatiť účty za elektrinu a plyn. V USA sa o ničom podobnom významnom nehovorí. Program americkej vlády na podporu nízkopríjmových domácností v oblasti energií existuje ale pomáha len domácnostiam s nízkymi príjmami a ani zďaleka sa nepribližuje rozsahu dotácií, ktoré ponúkajú niektoré krajiny v Európe a Ázii. Zastavenie dodávok elektriny však môže mať smrteľné následky, čo je riziko, ktoré je čoraz citeľnejšie. Čoraz viac ľudí, ktorí sú už teraz vystavení prudkému nárastu cien takmer všetkého, si musí vybrať medzi potravinami, bývaním a zachovaním elektrického prúdu. Priemerná cena, ktorú spotrebitelia platia za elektrinu, sa v júli v Spojených štátoch oproti predchádzajúcemu roku zvýšila o 15 %, čo je najväčší 12-mesačný nárast od roku 2006. Regulácie cien elektrickej energie však sťažujú dodávateľom okamžité premietnutie vyšších nákladov, takže nedávne zvyšovanie cien môže byť len začiatkom.
Investori zarobili na:
Spoločnoti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,40 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -74,94 %). Spoločnosť Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných plavieb a svoje služby predáva prostredníctvom rôznych distribučných kanálov vrátane maloobchodných a cestovných kancelárií, medzinárodného a motivačného predaja a priameho predaja spotrebiteľom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný prebytok Saudskej Arábie sa v júni 2022 vyšplhal na 87,8 miliardy SAR v porovnaní s 37,8 miliardy SAR rok predtým, keďže prudko rastúce ceny ropy a zvyšujúca sa produkcia zvýšili predaj ropy na rekordnú úroveň. Najväčším vývozným partnerom Saudskej Arábie bola Čína, za ktorou nasledovali Japonsko, India, Južná Kórea a USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,89 %, Hang Seng -1,20 %, Nikkei 225 -0,49 %.
Miera nezamestnanosti v Poľsku sa v júli 2022 stabilizovala na úrovni 4,9 %, teda na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci, a zostala najnižšia od septembra 1990. V porovnaní s júlom minulého roka keď bola miera nezamestnanosti 5,8 % je to lepší výsledok. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Českej republike sa v auguste 2022 po piatich mesiacoch nepretržitého poklesu zvýšil o 3,5 bodu na 77,1 bodu. Znížil sa podiel respondentov, ktorí v nasledujúcich dvanástich mesiacoch očakávajú zhoršenie celkovej hospodárskej situácie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,41 %, CAC 40 +0,39 %, DAX +0,20 %.
Nové objednávky amerických priemyselných tovarov dlhodobej spotreby sa v júli 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu neočakávane nezmenili, trh očakával nárast o 0,6 % po vzostupne revidovanom náraste o 2,2 % v júni. Išlo o prvý mesiac za posledných päť, v ktorom objednávky nevykázali žiadny rast v dôsledku 0,7 % poklesu objednávok dopravných zariadení. V júli 2022 klesol predaj domov v Spojených štátoch o 19,89 % v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,19 %, S&P 500 +0,31 %, NASDAQ +0,41 %.
Prečítané: 881x
Akcie mierne klesli, keď investori analyzovali neisté ekonomické údaje v USA pred očakávaným kľúčovým údajom o inflácii. Na trhoch panuje napätie pred zverejnením ďalších ekonomických údajov, ktoré môžu ovplyvniť ich smerovanie v nasledujúcich týždňoch. V dennom komentári k 27. novembru 2024 vám poskytneme zaujímavé správy z podnikateľského sveta, kde niektoré technologické a maloobchodné spoločnosti sklamali slabšími výsledkami,
Globálna ekonomika čelí tlaku po vyhláseniach Donalda Trumpa o nových obchodných clách, ktoré vyvolali zmiešané reakcie vo finančnom prostredí. V najnovšom dennom komentári z 26. novembra 2024 vám priblížime, aký vplyv majú tieto faktory na trhy v USA, Ázii a Európe.
V najnovšom dennom komentári z 25. novembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych pohybov na finančných trhoch, vrátane reakcií na nomináciu Scotta Bessenta za ministra financií USA. Zameriame sa tiež na očakávané makroekonomické údaje, prichádzajúcu vianočnú nákupnú sezónu a najnovšie trendy v komoditnom sektore.
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.