Rastúce ceny ropy a benzínu dostali amerického prezidenta Bidena pod tlak a viacerí od neho vyžadujú aby využil núdzové zásoby ropy v krajine.
Rastúce ceny ropy a benzínu dostali amerického prezidenta Bidena pod tlak a viacerí od neho vyžadujú aby využil núdzové zásoby ropy v krajine.
Absolútna správa:
Ropa zažila pokles po tom, ako sa prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard vyjadril, že centrálna banka by mala urýchliť znižovanie menových stimulov v reakcii na prudký nárast inflácie v USA. Futures na ropu klesli dnes o viac ako 1 %. Bullard sa vyjadril, že Federálny rezervný systém by mal zvoliť jastrabí prístup, aby mohol lepšie riadiť infláciu. Nedávne ekonomické údaje ukázali, že inflácia naďalej rastie a spotrebiteľské ceny sú najvyššie za tri desaťročia. Ak budú inflačné tlaky pretrvávať v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov a Fed zvolí jastrabí prístup a v prípade ak by rýchlo priniesol zvýšenie sadzieb, tak existuje potencionálne riziko vykoľajenia ekonomického oživenia. Od dosiahnutia sedemročného maxima nad 85 USD minulý mesiac ropa klesla nižšie v dôsledku neistoty ohľadom politiky USA a možnosti, že oživenie pandémie môže obmedziť dopyt. OPEC a jeho spojenci obnovujú zastavené dodávky, no len postupne. Rastúce ceny ropy a benzínu dostali amerického prezidenta Joea Bidena pod tlak a viacerí od neho vyžadujú aby využil núdzové zásoby ropy v krajine. Zatiaľ čo USA sa pripojili ku krajinám vrátane Indie a Japonska v súvislosti s obavami o nedostatku dodávok na trhu, indický minister pre ropu Hardeep Singh Puri povedal, že strategické zásoby ropy sú určené pre situácie vyššej moci, ako sú prírodné katastrofy a nemali by sa využívať na krátkodobé riešenia. Medzitým Medzinárodná energetická agentúra dnes uviedla, že napätosť na trhu sa začína uvoľňovať, pretože výroba v USA a v ostatných krajinách sa zotavuje.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Qualcomm Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,89 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +175,40 %). Qualcomm Incorporated pôsobí ako nadnárodná spoločnosť vyrábajúca polovodiče a telekomunikačné zariadenia. Spoločnosť vyvíja a dodáva digitálne bezdrôtové komunikačné produkty a služby založené na digitálnej technológii CDMA. Qualcomm slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Dopyt po plynovom oleji v Indii klesol počas prvých pätnástich novembrových dní približne o pätinu v porovnaní s úrovňou pred pandémiou COVID.. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,02 %, Hang Seng +1,27 %, Nikkei 225 +0,11 %.
Počet zamestnaných osôb v eurozóne medzikvartálne vzrástol o 0,9% na 160,8 milióna a prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s rastom o 0,8%. Je to najvyššia úroveň zamestnanosti od prvého štvrťroka 2020, keď pandémia Covid-19 zasiahla trh práce bloku, hoci v porovnaní s obdobím pred pandémiou je stále približne o pol milióna pracovných miest menej. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,35 %, CAC 40 +0,34 %, DAX +0,61 %.
Maloobchodné tržby v USA v októbri 2021 medzimesačne vzrástli o 1,7 % a prekonal trhové očakávania, ktoré počítali s rastom o 1,4 %. Ide o najsilnejší nárast od marca, keďže spotrebitelia míňajú viac na nákupy pred sviatkami a na benzín Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,13 %, S&P 500 +0,37 %, NASDAQ +0,76 %.
Prečítané: 1572x
S globálnymi trhmi, ktoré prechádzajú fázami volatility, je záujem o aktuálne ekonomické trendy stále silnejší. Po poklesoch na americkej pôde sa objavuje optimizmus, pričom Ázia a Európa vykazujú zisky.
K 13. marcu 2025 sa trhy po celom svete nachádzajú pod tlakom, keď investori vyhodnocujú dôležité makroekonomické údaje a podnikové správy. Zatiaľ čo globálne akcie pokračujú v medveďom trende, sektor technológií reaguje na zmenu vo vedení spoločnosti Intel.
Americké indexy sa v stredu 12.3.2025 pohybovali zmiešane, pričom nové clá Donalda Trumpa na oceľ a hliník vyvolali reakciu aj zo strany EÚ a Kanady. Kým Tesla a Intel žiarili rastom, iRobot sa prepadol o 34 %. Európske burzy sa pokúšali o odraz vďaka nádejám na prímerie na Ukrajine, no obchodné vojny a slabé firemné výsledky im podkopávali nohy.
Finančné trhy sa aj naďalej otriasajú pod tlakom ekonomických neistôt a geopolitických faktorov. Investori sledujú vývoj akciových indexov, ktoré v posledných dňoch zaznamenali výrazné poklesy, pričom obavy z recesie a inflačných rizík zostávajú v popredí.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.