Bude zlato aj naďalej rásť?
Bude zlato aj naďalej rásť?
Zlato dosiahlo aktuálne svoje historické maximum 1988,40 USD a prekonalo tak svoj posledný rekord z roku 2011, kedy dosahovalo úroveň 1921,17 USD. Cena zlata rastie vďaka oslabujúcim výnosom z amerických dlhopisov, ktoré znižujú hodnotu amerického dolára a panike na trhoch, ktoré boli spôsobene pandémiou koronavírusu. Hodnota zlata v roku 2011 rástla z dôvodu turbulencií, ktoré boli spôsobené svetovou finančnou krízou. Investori v snahe ochrániť svoj kapitál investovali do teoreticky bezpečného prístavu. Po upokojení investorov nasledoval prudký prepad hodnoty zlata o 45,53 % na hodnotu 1061,10 USD v roku 2015. Aktuálne sa situácia opakuje a investori vidia v zlate bezpečný prístav a preto do neho vkladajú svoje nádeje. Od svojho posledného minima v roku 2015 cena zlata vzrástla o 83,33 %. Z rastu ceny zlata výrazne profitujú akcie spoločnosti, ktoré priamo ťažia zlato alebo sa podieľajú na ťažobnom procese. Treba si však uvedomiť, že zlato nie je bezpečný prístav pre neskúsených investorov ako sa všeobecne prezentuje. Zlato má aj iné ako investičné využitie a to pravé v elektronike ako veľmi kvalitný vodič, ktorý nepodlieha korózií. Obchodovanie tejto komodity z dlhodobého hľadiska neprináša také zhodnotenie ako investovanie v akciových tituloch. Zlato pravdepodobne môže prekonať psychologickú hranicu 2000 USD, ale následne predpokladám postupný pokles, ak sa nebude situácia ohľadne koronakrízy dramatizovať. Analytici na trhoch predpokladajú v nasledujúcom období pokles ceny zlata na úroveň medzi 1800 až 1700 USD.
Prečítané: 2431x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.