pred 3 týždňami

Zlato dosiahlo nové maximum, globálne indexy zaznamenali najväčšie týždenné zisky

Shutterstock_1696407022

V piatok 13.9.2024 dosiahlo niekoľko akciových indexov svoje týždenné maximá. Medzi nimi boli napríklad americké, európske, ale aj hongkonské indexy. Ďalší dôležitý historický míľnik dosiahlo zlato. Prvý krát od roku 2008 sa 30 000 zamestnancov leteckej spoločnosti Boeing chystá vstúpiť do štrajku. Okrem toho sa pozrieme aj na ďalšie pohyby nielen akcií, ale aj komodít.

Absolútna správa

Hlavné americké indexy otvorili piatkové obchodovanie v pozitívnom duchu, pričom všetky tri sa pohybovali na päťdňových maximách. Po začatí obchodovania mal index S&P 500 hodnotu 5 618, Nasdaq Composite bol zas na úrovni 17 640. Dow Jones s o niečo nižším prírastkom sa pohyboval na 41 209 bodov. Vzrástli aj štátne dlhopisy, pričom výnosy z 2-ročných dlhopisov klesli o 7 bázických bodov a výnosy z 10-ročných boli nižšie o 2 bázické body. Štrajk plánujú vyhlásiť zamestnanci Boeingu, čo môže leteckú spoločnosť miliardy dolárov. Dôvodom je požiadavka vyšších miezd, pričom ide o prvú takúto situáciu za posledných 16 rokov. Akcie Adobe klesli o takmer 10 %, keďže ich odhady kvartálnych výnosov nepresvedčili trh. Podobne ako americké indexy, aj tie európske dnes dosiahli tohto týždňové maximum. STOXX 600 ho dosiahol pred 16:00 SEČ s úrovňou 515,45 bodov. STOXX 50 v priebehu dňa zisky trocha zmiernil a v rovnakom čase sa obchodoval na úrovni 4 834. Prieskum Bank of England (BoE) ukázal, že očakávania Britov týkajúce sa inflácie v budúcom roku klesli na úroveň spred troch rokov. Kvôli zmiešaným ekonomickým údajom, sa ale predpokladá, že BoE zníži sadzby až počas novembrového zasadnutia. Po oznámení odchodu generálneho riaditeľa a znížení výnosov na tento rok, sa akcie francúzskej spoločnosti Worldline prepadli o 18 %. Ázijské akciové trhy ukončili týždeň zmiešane v dôsledku rôznych faktorov, ako sú výkyvy mien, hospodárske vyhliadky Číny a očakávania týkajúce sa úrokových sadzieb v USA. Nikkei 225 klesol o 0,68 %, keďže silnejší jen poškodil akcie vývozcov, hoci akcie firiem s čipmi obmedzili straty. Lokálna mena vzrástla na najvyššiu úroveň od konca decembra. Očakávanie ďalších slabých ekonomických údajov oslabili čínske indexy Shanghai Composite a Shenzhen Composite. Naopak hongkonský Hang Seng vzrástol o 0,75 %, k čomu prispeli špekulácie o znížení sadzieb hypoték. Zlato v piatok vzrástlo na približne 2 560 USD za uncu, čím vytvorilo nové rekordné maximum pri slabšom dolári a nižších výnosoch dlhopisov. V prípade kontraktov to bola úroveň 2 611 USD. Ropu naďalej podporovali obavy z nedostatku dodávok z dôvodu hurikánu, pričom kontrakty na ropu WTI sa obchodovali na úrovni 69,95 USD a futures na Brent mali hodnotu 72,95 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Miera inflácie na Slovensku sa v auguste medziročne zvýšila na 2,8 %, čo je viac ako júlová úroveň 2,6 %, ale údaj bol mierne pod trhovými očakávaniami na úrovni 2,9 %. Išlo o najvyšší údaj od februára, keďže sa ceny zrýchlili v prípade potravín a nealkoholických nápojov, alkoholických nápojov a tabaku a rekreácie a kultúry. Spomalili sa náklady na zdravotníctvo, dopravu a reštaurácie a hotely. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,2 %, čím sa zmiernil ich rast z 0,3 % v predchádzajúcom období. Medziročná miera inflácie vo Francúzsku sa v auguste spomalila na 1,8 %, čo predstavuje pokles oproti pôvodnému odhadu 1,9 % a 2,3 % v júli, pričom ide o najnižšiu mieru inflácie od júla 2021. Na medzimesačnej báze sa index spotrebiteľských cien zvýšil o 0,5 %, čo je najviac od apríla, v porovnaní s rastom o 0,2 % v júni a bol pod očakávaniami trhu na úrovni 0,6 %. Priemyselná výroba v eurozóne v júli medzimesačne klesla o 0,3 %, čo sa zhoduje s očakávaniami trhu, po revidovanom nezmenenom výkone v júni. Medziročne ide o pokles o 2,2 % po nahor revidovanom poklese o 4,1 % v júni.

Ázia – Rast priemyselnej výroby v Japonsku bol v júli revidovaný smerom nahor na 3,1 % po predbežných údajoch o 2,8 % náraste. Najnovší výsledok bol prudký nárast v porovnaní s päťmesačným minimom v júli, kedy bol zaznamenaný pokles o 4,2 %, čo naznačuje že priemyselná produkcia expanduje. Medziročne ide o nárast o 2,9 %, čo je výrazný obrat oproti júnovému prepadu o 7,9 % a najvýraznejší rast od januára 2023.

USA – Vývozné ceny v auguste medzimesačne klesli o 0,7 %, čo je obrat po nadol revidovanom 0,5 % náraste v júli a výsledok prekonal aj odhady, ktoré hovorili o poklese o 0,1 %. V medziročnom porovnaní vývozné ceny klesli o 0,7 % po júlovom náraste o 1,2 %, ktoré bolo revidované smerom nadol. Klesli aj ceny dovozu. Tie v auguste medzimesačne klesli o 0,3 % po 0,1 % náraste v predchádzajúcom mesiaci a prekonali trhové očakávania 0,2% poklesu. Išlo o najväčší pokles dovozných nákladov od decembra, k čomu prispel predovšetkým  prepad dovozných cien pohonných látok. Na medziročnej báze sa dovozné ceny zvýšili o 0,8 %, čím sa zmiernil ich júlový nárast o 1,6 %.

Prečítané: 186x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2265586287
pred 19 hodinami

Futures na akcie v USA zaznamenali vzostup v očakávaní správ o zamestnanosti

FP
pred dňom

Trhy pod tlakom: Tesla zaostáva, Berkshire pokračuje v predajoch a akciové futures klesajú

Shutterstock_2173553807
pred 2 dňami

Trh práce v USA aj v eurozóne vykazujú stabilitu

Shutterstock_ (1)
pred 3 dňami

Európske a americké trhy ťažia z nádejí na ďalšie zníženie sadzieb, výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.