pred mesiacom

Zisky z cloudových služieb Amazonu zapôsobili, americké indexy otvorili v ziskoch.

Shutterstock_2074659229

V dnešnom dennom komentári sa venujeme ďalším štvrťročným výsledkom. Zaujal najmä Amazon, ktorý zaznamenal nárast tržieb vďaka generatívnej umelej inteligencii a investori boli spokojní aj s výhľadom Intelu. Okrem toho vychádzali aj údaje o zamestnanosti, ktoré boli najnižšie za posledné 3 roky.

Absolútna správa

Americké indexy otvorili v prvý novembrový deň v pozitívnom duchu s viac ako 1 % nárastom. Dow Jones sa pohyboval na 42 260 bodov, S&P 500 bol na úrovni 5 767 a Nasdaq mal hodnotu 18 348. Investorov podporili údaje o zamestnanosti mimo poľnohospodárstva, ktoré boli výrazne nižšie než sa očakávalo, čo je pravdepodobne dôsledok hurikánov a štrajkov. Trh ťažil aj z pozitívnych hospodárskych údajov technologického giganta Amazon, ktorého výsledky boli posilnené najmä tržbami z umelej inteligencie a obchodovanie otvoril o 6,5 % vyššie. Apple, síce vykázal lepšie než odhadované údaje, ich opatrný výhľad najmä pred nadchádzajúcimi sviatkami, nezaujal investorov a jeho akcie sa pohybovali približne o 1 % nižšie. Mete aj Microsoftu sa podarilo znížiť straty po včerajších prepadoch. O 6 % vzrástli aj akcie Intelu, keďže ostáva optimistický ohľadom svojich produktov a tržieb. Boeing, ktorého zamestnanci štrajkujú už takmer 2 mesiace, predostrel ďalšiu novú ponuku na zvýšenie miezd, o ktorej sa má hlasovať budúci týždeň. Európske indexy v priebehu dňa rástli a pred ukončením obchodovania bol STOXX 50 na úrovni 4 868 a STOXX 600 na 510 bodoch. Spoločnosti SAP a ASML Holding boli podporené dobrými výsledkami Intelu a Amazon. Firma so spotrebným tovarom  Reckitt Benckiser dnes vzrástla o 11 %, keďže americký súd rozhodol o zbavení zodpovednosti v prípade, v ktorom jeho dojčenská výživa mala ohroziť život dieťaťa. V Ázii, uzavrel japonský index Nikkei 225 o 2,5 % nižšie, kým Topix o takmer 2 %. Dôvodom boli vyjadrenia guvernéra tamojšej centrálnej banky, čo naznačilo možné zvýšenie sadzieb a spôsobilo nárast ceny jenu voči doláru. Juhokórejský Kospi predĺžil straty ovplyvnený technologickým sektorom, čínsky Shanghai Composite klesol o 0,2 % a hongkonský Hang Seng vzrástol o 0,9 %. Okrem toho Čína vydala nové nariadenie, ktoré znižujú finančné požiadavky a rozširujú oprávnenosť pre zahraničných investorov vo firmách kótovaných v krajine. Ropa sa okolo 16:30 pohybovala o 2 % vyššie kvôli možnej odvete Iránu voči Izraelu a zlepšeniu výrobnej aktivity v Číne. Futures na ropu Brent mali cenu 74 USD a futures na WTI sa obchodovali na úrovni 70,81 USD. Zlato po včerajšom poklese znížilo straty a spotová cena vzrástla na 2 756 USD, zatiaľ čo kontrakty sa pohybovali na 2765 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Index cien bývania Nationwide v Spojenom kráľovstve vzrástol v októbri 2024 medziročne o 2,4 %, čím sa zmiernil z 3,2 % nárastu v septembri a dostal sa pod očakávaný nárast o 2,8 %. Napriek tomu ide o 8. po sebe idúce obdobie rastu cien nehnuteľností. Medzimesačne sa ceny nehnuteľností zvýšili o 0,1 %, čím sa spomalili z revidovaného rastu o 0,6 % v septembri a pod odhadmi na úrovni 0,3 %. Podľa hlavného ekonóma Nationwide, Roberta Gardnera, trh s bývaním preukázal odolnosť a aj napriek vyšším sadzbám sa počet schválených hypoték blíži k úrovni pred pandémiou. Silný trh práce, nízka nezamestnanosť a rastúce príjmy podporili stabilnú aktivitu a rast cien nehnuteľností v tomto roku, s očakávaním že sa bude naďalej posilňovať ak sa ekonomika bude zotavovať. Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku sa v októbri 2024 znížila na 0,6 %, čo je najnižšia úroveň od júna 2021, v porovnaní s 0,8 % v septembri a pod prognózami 0,8 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom CPI mierne klesol o 0,1 %, čo bol piaty mesiac po sebe bez rastu, a to v dôsledku niekoľkých faktorov vrátane nižších cien hotelov a medzinárodných dovolenkových pobytov.

Ázia – Podľa predbežných odhadov vývoz z Južnej Kórey vzrástol v októbri 2024 medziročne o 4,6 %, pričom sa spomalil zo 7,5 % nárastu v septembri, podporovaný silným dopytom po polovodičoch. Bol to 13. mesiac rastu, ale zároveň najpomalší od marca, pričom zaostal za očakávaniami o 6,9 % náraste. Dovoz do krajiny vzrástol medziročne o 1,7 %, čím sa spomalil z 2,2 % rastu v predchádzajúcom mesiaci a zaostával za prognózami trhu o 2,9 % zvýšení. Bol to štvrtý mesiac expanzie za sebou, ale najslabšie tempo v poradí, uprostred pomalého domáceho dopytu. Au Jibun Bank Japan Manufacturing PMI v Japonsku bol v októbri 2024 revidovaný vyššie na 49,2 po finálnej hodnote 49,7 v predchádzajúcom mesiaci. Ide už o 4. mesiac po sebe, kedy došlo k poklesu aktivity tovární a najprudšiemu poklesu od marca. Čínsky Caixin China General Manufacturing PMI vzrástol na 50,3 v októbri 2024 zo 49,3 v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal prognózy trhu 49,7, pričom značí posun k expanzii továrenskej aktivity po sérii stimulačných opatrení z Pekingu koncom septembra.

USA – V USA bolo v októbri 2024 mimo poľnohospodársky sektor vytvorených 12 000 pracovných miest, čo je výrazne pod 223 000 v septembri a prognózami na úrovni 113 000. Ide o najnižší rast počtu pracovných miest od decembra 2020. Úrad nedokázal kvantifikovať čistý vplyv, je pravdepodobné že je to dôsledok štrajkov v Boeingu, kedy zaniklo 243 tisíc pracovných miest a vplyv mali hurikány. Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch bola v októbri 2024 na úrovni 4,1 %, zostala nezmenená v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a bola v súlade s očakávaniami trhu. Počet nezamestnaných osôb sa zostal na úrovni 7 miliónov.

Prečítané: 228x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (12)
pred dňom

Americké indexy začali s rastom, čaká sa na údaje o pracovných miestach

Shutterstock_no (11)
pred 2 dňami

Bitcoin na historickom vrchole: Trhy reagujú na nový rekord a nomináciu šéfa SEC

Shutterstock_2478408803
pred 3 dňami

Technologické akcie podnietili k rastu americké indexy. Politické napätie rezonuje Európou a Áziou.

Shutterstock_no (10)
pred 4 dňami

Západné trhy sa nachádzajú v červených číslach, kým ázijské a európske v zelených

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.