pred 4 týždňami

Zasadnutie ECB prinieslo zmeny

shutterstock_1395304997

Zasadnutie ECB prinieslo menšie zmeny v predikciách HDP a HICP

Absolútna správa:

Hlavnou udalosťou týždňa bolo zasadnutie ECB. Na otázku, kedy by Európska centrálna banka mohla začať s utlmovaním núdzových nákupov dlhopisov eurozóny, člen rady guvernérov ECB Vasiliauskas odpovedal, že k tomu bude môcť dôjsť až po tom, keď sa bude ekonomika eurozóny udržateľne zotavovať a nebude potrebovať záchranu. Nemyslí si však, že sa tak stane skôr než na jeseň. Predikcie ECB, čo sa týka reálneho rastu HDP v roku 2021 sa mierne zlepšili, z predošlých 3,9% na 4%. Výraznejšia zmena predikcie nastala v HICP na rok 2021, z predošlého 1% na 1,5%, avšak čo je stále pod strednodobým cieľom ECB. Navyše očakávania na rok 2022 počítajú znovu s poklesom na 1,2%.

Investori zarobili na:

Spoločnosti ViacomCBS Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 8 % (výkonnosť za 5 rokov: + 76,98 %). Jedným z dôvodov prudkého rastu boli dobré výsledky sledovanosti za tento týždeň. Tým pomohlo najmä interview Oprah Winfreyová s princom Harry a jeho manželkou Meghan, ktoré za jeden deň videlo na stanici CBS viac ako 17 miliónov ľudí. Spoločnosť ViacomCBS Inc. je multimediálna spoločnosť, ktorá sprostredkováva televízne a rádiové stanice.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

JD.com jedná o kúpe časti alebo celého podielu v maklérskej spoločnosti Sinolink Securities v hodnote najmenej 1,5 miliardy USD. Jeden z najväčších e-shopov v Číne si kladie za cieľ posilniť svoje finančné služby. Čínska skupina Ant predstavila súbor pravidiel finančnej disciplíny po intenzívnej kontrole jej aktivít zo strany úradov a celkovému sprísňovaniu regulácie finančných technológií v Číne. Vo svojom vyhlásení spoločnosť Ant uviedla, že jej platformy na spotrebiteľské pôžičky by nemali vydávať pôžičky maloletým a musí zabrániť tomu, aby jej pôžičky pre malé podniky prúdili na trhy akcií a nehnuteľností. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,35 %, Hang Seng – 2,20%, Nikkei 225 + 1,73 %.

Spotrebiteľská inflácia v Nemecku zrýchlila vo februári na medziročnej báze z úrovne 1,0 % na 1,3 % v súlade s očakávaniami. Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla v januári o 0,1 % medziročne, očakával sa pokles o 2,4 %. Svetové firmy sa tento rok najviac obávajú dopadov pandémie, hneď na druhom mieste ale sú kybernetické hrozby. Kým negatívneho vplyvu koronavírusu na podnikanie sa obáva 52 % riaditeľov významných svetových firiem, počítačových hrozieb 47 %. Pandémiu ako dôvod obáv pred rokom neuvádzal nikto, u kybernetických hrozieb to bolo o 14 % firiem menej. Vyplýva to z pravidelného prieskumu PwC. Vakcína proti Covid-19 od Novavax preukázala v britskej štúdii v tretej fáze 96,4% účinnosť. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,32 %, CAC 40 + 0,21 %, DAX - 0,46 %.

Netflix, ktorý sa o zdieľanie hesiel nikdy veľmi nezaujímal, teraz testuje novú zásadu, ktorá vyzýva niektorých svojich užívateľov k prihláseniu k samostatnému účtu, ak sa nepozerajú spolu s predplatiteľom. Asi 33% všetkých užívateľov Netflixu zdieľa svoje heslo s aspoň jednou ďalšou osobou, tvrdí výskumná firma Magid. Americký prezident Joe Biden vydal nariadenie, aby všetci dospelí Američania mali možnosť nechať sa očkovať do 1. mája. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,92 %, S&P 500 + 0,13 %, NASDAQ – 0,57 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 325x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 3 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.