Akciové trhy boli podporené zápisnicou z posledného zasadania Federálneho rezervného systému, ktorá neposkytla žiadne signály, že by predstavitelia menovej politiky mohli čoskoro zvoliť viac jastrabí postoj v boji proti inflácii.
Akciové trhy boli podporené zápisnicou z posledného zasadania Federálneho rezervného systému, ktorá neposkytla žiadne signály, že by predstavitelia menovej politiky mohli čoskoro zvoliť viac jastrabí postoj v boji proti inflácii.
Absolútna správa:
Akcie stúpli po tom, čo zápisnica z posledného zasadania Federálneho rezervného systému neposkytla žiadne signály, že by predstavitelia menovej politiky mohli čoskoro zvoliť viac jastrabí postoj v boji proti inflácii. Väčšina politikov považovala na nasledujúcich dvoch stretnutiach za vhodné zvýšenie sadzieb o pol bodu, čo je v súlade s komentármi predsedu Jerome Powella. „FOMC sa na svojom nadchádzajúcom zasadnutí pravdepodobne zvýši o 50 bázických bodov, ale ak sa vyhliadky na rast zhoršia, FOMC by sa na nasledujúcich zasadnutiach pravdepodobne mohol vrátiť ku konzervatívnejšiemu zvýšeniu o 25 bázických bodov,“ povedal Jeffrey Roach, hlavný ekonóm LPL Financial, s odvolaním sa na Federálny výbor pre voľný trh. Inflácia zostala naliehavým problémom pre predstaviteľov Fedu, čo skomplikovala ruská invázia na Ukrajinu a odstávky súvisiace s COVID v Číne. Obe udalosti vedú k narušeniam v globálnom dodávateľskom reťazci, čo čiastočne zvýšilo ceny. Predstavitelia Fedu uviedli, že tieto tlaky by sa v určitom bode mohli zmierniť, ale načasovanie a rozsah budú „neisté“.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Best Buy Co., Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,97 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +30,71 %). Best Buy Co., Inc. predáva spotrebnú elektroniku, produkty pre domácu kanceláriu, zábavný softvér, spotrebiče a súvisiace služby prostredníctvom svojich maloobchodných predajní, ako aj svojej webovej stránky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Malajzii sa v apríli 2022 mierne zvýšila na 2,3 % z marcového päťmesačného minima 2,2 % a bola v súlade s očakávaniami trhu. Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z množstva údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, bol v marci 2022 na úrovni 97,5 bodov po konečných 96,8 bodov o mesiac skôr. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng +0,29 %, Nikkei 225 -,026 %.
GfK Consumer Climate Indicator v Nemecku stúpol do júna 2022 na -26 bodov z rekordného minima -26,6 bodov v máji, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Hrubý domáci produkt Nemecka vzrástol v prvom štvrťroku 2022 o 3,8 %,čo predstavuje najrýchlejší ročný rast za tri štvrťroky. Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku v máji 2022 mierne klesla na 86 bodov, čo je najnižšia hodnota od októbra 2014 a pod prognózami trhu, ktoré boli na úrovni 89 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,81 %, CAC 40 +0,73 %, DAX +0,63 %.
Nové objednávky na tovar dlhodobej spotreby v USA sa v apríli 2022 medzimesačne zvýšili o 0,4 % na 265,3 miliardy USD, po nadol revidovanom raste o 0,6 % v marci. Zásoby ropy v USA klesli v týždni, ktorý sa skončil 20. mája, o 1,019 milióna barelov, po poklese o 3,394 milióna barelov v predchádzajúcom týždni. Zásoby ropy v Cushingu v Oklahome, dodávateľskom uzle, tiež klesli o 1,061 milióna barelov po poklese o 2,403 milióna barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,60 %, S&P 500 +0,95 %, NASDAQ +1,51 %.
Prečítané: 811x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.