pred mesiacom

„Zákon o zodpovednosti zahraničných spoločnosti“

shutterstock_1525493183

Ázijské spoločnosti kótované na americkom trhu hľadajú útočisko v Číne a v Hongkongu.

Absolútna správa:

Nápor čínskych spoločností kótovaných na americkej burze zabezpečiť sekundárne kótovanie v Hongkongu alebo v Číne sa má ešte zintenzívniť, v čase legislatívneho procesu prijímania nového zákona v USA, ktorý umožní Americkej vláde vylúčiť firmy z kótovania na ich burzách, ak nedodržia americké audítorské pravidlá. Očakáva sa, že „zákon o zodpovednosti zahraničných spoločnosti“ čoskoro podpíše americký prezident Donald Trump po tom, ako ho v stredu schválila americká snemovňa. Stanovuje, že nedodržanie auditov rady pre verejné účtovníctvo v USA tri roky po sebe bude znamenať vyradenie z USA. Vládne orgány v Číne sa dlho zdráhali nechať zámorské regulačné orgány kontrolovať miestne účtovnícke firmy s odvolaním sa na obavy z národnej bezpečnosti. „Prechod cez snemovňu bude znamenať, že vlna sekundárnych ponúk bude pokračovať, pretože je nepravdepodobné, že Čína urobí ústupok v oblasti prístupu k účtovníctvu,“ uviedol partner výskumu spoločnosti Aequitas Sumeet Singh. „Aj keď urobí ústupok, urobí to pravdepodobne na poslednú chvíľu, v treťom roku, a teda väčšina spoločností si už v tom čase zaistila svoju sekundárnu ponukou v Hongkongu.“ Zvyšujúce sa napätie medzi USA a Čínou, ktoré zahŕňalo americkú čiernu listinu veľkých spoločností, ako je napríklad Huawei Technologies Co Ltd, už v posledných dvoch rokoch podnietilo skupinu čínskych spoločností uvedených na zozname USA, aby sa pustili do „záložných“ zoznamov. V tomto roku zaznamenal rekordný počet sekundárnych kótovacích akcií v Hongkongu, pričom podľa údajov spoločnosti Refinitiv sa v 12 transakciách zvýšilo 19,1 miliárd dolárov, v porovnaní s 14,8 miliardami v roku 2019.

Investori zarobili na

Spoločnosti NetApp Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,75 % (výkonnosť za 5 rokov: -15,31 %). Spoločnosť Ralph Lauren Corporation navrhuje, predáva a distribuuje pánske, dámske a detské oblečenie, doplnky, voňavky a bytové doplnky. Výrobky spoločnosti sa predávajú pod širokou škálou značiek. Medzi činnosti spoločnosti Ralph Lauren patrí veľkoobchod, maloobchod a poskytovanie licencií.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína udelila licenciu na juhokórejskú mobilnú hru, uviedla  prezidentská kancelária v Soule, ktorá vzbudzuje nádej na zlepšenie vzťahov medzi týmito dvoma krajinami a zvýši podiel v herných a zábavných firmách. Išlo o prvú licenciu, ktorú Čína udelila juhokórejskej počítačovej hre za posledné štyri roky. Čína od roku 2017 obmedzila predaj juhokórejských hier, drám a koncertov, ako aj zájazdov do Južnej Kórey, čo sa považuje za odvetu za rozhodnutie Soulu hostiť americký systém protiraketovej obrany. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,20%, Hang Seng +0,74 %, Nikkei 225 +0,03 %.

Index nákupných manažérov v oblasti služieb v Európskej únií z 41,3 na 41,7, pričom prekonal očakávania analytikov, ktorý očakávali stagnáciu. Rovnaký makroekonomická ukazovateľ, ale pre Veľkú Britániu zaznamenal rast z predošlých 45,8 na 47,6. Maloobchodné tržby Európskej únie založený na mesačnej báze  výrazne vzrástol z predošlých -1,7% na 1,5%, pričom prekonal očakávanie analytikov 0,7%: Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,12 %, CAC 40 -0,15 %, DAX -0,45 %.

Americký senát zvolil Christophera Wallera v Rade guvernérov Federálneho rezervného systému, čím získal hlas v paneli centrálnej banky pre stanovovanie politiky v hospodárskom období. Americké letecké spoločnosti zamestnali v polovici októbra 673 278 pracovníkov, čo bolo o 81 749 menej ako v marci, keď americký dopyt po cestovaní začal dramaticky klesať kvôli pandémii Covid-19, pričom od marca spoločnosť United Airlines znížila počet svojich zamestnancov o 32%, teda o 29 243 zamestnancov, zatiaľ čo spoločnosť Delta Air Lines zrušila 32% svojich pracovných miest, teda 28 751 zamestnancov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,29 %, S&P 500 -0,14 %, NASDAQ +0,23 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 66x

Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_159118949
pred 13 hodinami

Súdny spor o 1,3 miliardy USD

shutterstock_1425786551
pred 3 dňami

Trump sa bude brániť

shutterstock_1053383312
pred 4 dňami

Úrokové sadzby zostávajú nezmenené

shutterstock_1849278580
pred 5 dňami

Biden prevzal úrad

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.