pred 2 mesiacmi

Začiatok týždňa prináša pokles dlhopisov a rast dolára

Shutterstock_1972236305

Dlhopisy klesajú, keďže investori očakávajú dlhšie obdobie vyšších úrokových sadzieb a dolár dosiahol najvyššiu úroveň v tomto roku.

Absolútna správa:

Štátne dlhopisy klesli, zatiaľ čo akcie sa ustálili, keďže investori špekulovali, že centrálne banky budú udržiavať úrokové sadzby na vyššej úrovni, aby potlačili infláciu. Ukazovateľ sily dolára dosiahol najvyššiu úroveň v tomto roku. Index S&P 500 a technologický Nasdaq 100 pokračovali v klesaní po najhoršom týždennom výpredaji na Wall Street od marca. Spomedzi najväčších spoločností vzrástla spoločnosť Netflix Inc. o 0,4 %, čo viedlo k rastu filmových a televíznych producentov po tom, ako štrajkujúci hollywoodski scenáristi dosiahli novú predbežnú pracovnú dohodu. Naopak, spoločnosti Foot Locker a Nike klesli po tom, ako analytici Jefferies znížili hodnotenie týchto akcií v súvislosti s hroziacimi spotrebiteľskými problémami. Po salve rozhodnutí centrálnych bánk z minulého týždňa sa obchodníci čoraz viac obávajú, že rastúce ceny ropy predstavujú riziko rozprúdenia inflácie, čo sťaží tvorcom politiky skoré zníženie sadzieb. Hedžové fondy zvýšili expozíciu voči rope na základe stávok, že obmedzovanie dodávok podporí dopyt. Rastúce ceny ropy a obrovský fiškálny deficit podnecujú straty vo vládnom dlhu, čo spôsobuje, že výnosy štátnych dlhopisov naprieč krivkou splatnosti dosahujú najvyššie úrovne za viac ako desaťročie. Podľa stratégov Bank of America Corp. môžu výnosy 10-ročných štátnych pokladníc vzrásť až na 4,75 % predtým, ako ich zmiernenie rizikového sentimentu a sprísnenie finančných podmienok do konca roka stlačí nižšie. Medzitým sa prejavili nové známky obáv o čínskych developerov po tom, ako spoločnosť China Evergrande Group nezaplatila splátku dlhu, čo zvýšilo obavy o jej zadlženosť. To zvyšuje obavy, že globálny rast sa zastaví, keďže čínsky hospodársky motor spomaľuje.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Ročná miera inflácie v Singapure sa v auguste 2023 znížila na 4 % zo 4,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu a znamenalo najnižšiu mieru inflácie od januára 2022. Hlavné tlaky na pokles boli spôsobené nižšou infláciou v prípade potravín, tovarov a služieb dlhodobej spotreby pre domácnosti a rekreácie a kultúry. Na druhej strane sa rast cien zrýchlil predovšetkým v prípade dopravy a zdravotníctva. Medziročná jadrová inflácia sa medzitým zmiernila na 3,4 % z predchádzajúcich 3,8 % a poukázala na najnižšiu hodnotu od apríla 2022. Na medzimesačnej báze sa CPI posunul o 0,9 %, čo je najväčší nárast za posledných deväť mesiacov.

EU: Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko sa v septembri 2023 znížil na 85,7 bodu, čo je o niečo menej ako augustová revidovaná hodnota 85,8 bodu, ale prevyšuje trhový konsenzus 85,2 bodu. Sentiment sa zhoršil piaty mesiac po sebe, keďže podniky boli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom menej spokojné so svojou súčasnou podnikateľskou situáciou (88,7 oproti 89 v auguste). Ich pesimizmus v súvislosti s nadchádzajúcimi mesiacmi sa však mierne zlepšil (82,9 oproti 82,7).

USA: Národný index aktivity chicagského Fedu v auguste 2023 klesol na -0,16 z júlovej hodnoty 0,07, čo poukazuje na pomalší hospodársky rast v priebehu mesiaca. Dve zo štyroch širokých kategórií ukazovateľov používaných na zostavenie indexu sa oproti júlu znížili. Všetky štyri kategórie mali v auguste záporný príspevok. Všeobecný index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase klesol v septembri 2023 na -18,1 z -17,2 v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje zhoršenie podnikateľských podmienok. Stalo sa tak napriek tomu, že index produkcie, ktorý je rozhodujúcim ukazovateľom podmienok vo výrobnom sektore štátu, sa odrazil o takmer 20 bodov na úroveň 7,9, čo predstavuje jeho najvyššiu hodnotu v tomto roku.

Prečítané: 237x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FXPRO 11.12.2023
pred 3 hodinami

Napätie na Finančných Trhoch pred kľúčovými správami a rozhodnutiami centrálnych bánk

FX Pro
pred 3 dňami

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 4 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 5 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.