pred rokom

Výplach na akciových trhoch

shutterstock_1196613346 (4)

Všetkých 11 hlavných sektorov S&P 500 kleslo. Značný pokles zaznamenali energetické akcie, ktoré stratili až 7,1 %. Akcie, ktoré súvisia s energetickými surovinami ako je ropa a plyn boli ovplyvnené prepadom cien ropy, ktoré klesli v reakcii na obavy z klesajúceho dopytu v prostredí recesie a silného amerického dolára.

Absolútna správa:

Obavy investorov o zdravie americkej ekonomiky a následný vplyv agresívnej politiky úrokových sadzieb americkej centrálnej banky na potlačenie inflácie vyvolali výpredaje na akciovom trhu. Indexy S&P 500 a Nasdaq sa blížia k minimám, ktoré boli namerané v polovici júna. Dow Jones sa obchoduje na minimách, ktoré boli dosiahnuté v novembri 2020. Po tom, čo sa Wall Street za posledné dva roky tešila zo značných ziskov, otriasla ňou v roku 2022 obava z množstva problémov vrátane ukrajinského konfliktu, energetickej krízy v Európe, vypuknutia COVID-19 v Číne a sprísňovania finančných podmienok na celom svete. Poltucet centrálnych bánk vrátane Spojených štátov, Británie, Švédska, Švajčiarska a Nórska tento týždeň zvýšilo sadzby, aby bojovali proti inflácii, ale bol to práve signál Fedu, ktorý očakáva, že vysoké sadzby v USA pretrvajú až do roku 2023, čo trhy zaskočilo. K problémom v nepriaznivom období pre trhy sa pridali aj negatívne vyhliadky niekoľkých spoločností.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Domino's Pizza, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,08 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +67,83 %). Domino's Pizza, prevádzkuje sieť firemných a franšízových predajní Domino's Pizza, ktoré sa nachádzajú po celých Spojených štátoch a v iných krajinách. Spoločnosť tiež prevádzkuje regionálne výrobné a distribučné centrá cesta v susediacich Spojených štátoch amerických a mimo nich.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Cenový strop pre ruskú ropu, ktorý plánujú západné štáty už robí rozdiel, povedala americká ministerka financií Janet Yellenová a poznamenala, že Rusko teraz ponúka Číne a Indii „obrovské zľavy“, pričom hľadá iných odberateľov pre svoju ropu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,34 %, Hang Seng -1,18 %, Nikkei 225 -0,58 %.

Predbežné odhady ukázali, že index S&P Global Eurozone Manufacturing PMI v septembri 2022 klesol na 48,5 bodu zo 49,6 bodu v auguste. Výroba klesala už štvrtý mesiac za sebou najrýchlejším tempom od mája 2020. Prílev nových objednávok klesal už tretí mesiac, pričom zaznamenal pokračujúci pokles dopytu, keďže klienti čelia vyšším životným nákladom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -2,29 %, CAC 40 -2,28 %, DAX -1,97 %.

Predbežný odhad ukázal, že globálny zložený americký index PMI S&P sa v septembri 2022 zvýšil na 49,3 bodu zo 44,6 bodu, ktoré boli namerané v predchádzajúcom mesiaci. Tento vývoj  poukazuje na miernejší pokles obchodnej aktivity v súkromnom sektore. Produkcia služieb klesala pomalším tempom, zatiaľ čo výrobcovia naďalej zaznamenávali mierny pokles výroby. Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov sa zmiernila na najnižšiu úroveň od začiatku roka 2021, ale celkovo zostala vysoká v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb a materiálneho a mzdového zvýšenia. Čo sa týka budúceho vývoja, podnikateľská dôvera vzrástla na štvormesačné maximum. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,61 %, S&P 500 -1,72 %, NASDAQ -1,80 %.

Prečítané: 547x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FXPRO 11.12.2023
pred 4 hodinami

Napätie na Finančných Trhoch pred kľúčovými správami a rozhodnutiami centrálnych bánk

FX Pro
pred 3 dňami

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 4 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 5 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.