pred rokom

Výnosy amerických štátnych dlhopisov atakujú niekoľkoročné maximá

shutterstock_1604841298

Výnosy štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie.

Absolútna správa:

Výnosy amerických štátnych dlhopisov vyskočili na niekoľkoročné maximá po tom, ako sa k Federálnemu rezervnému systému pripojili ďalšie svetové centrálnych banky, ktoré zvyšujú úrokové sadzby s cieľom obmedziť vysokú úroveň inflácie a to aj na úkor hospodárskeho rastu. Desaťročné výnosy amerických dlhopisov sa pohybovali v blízkosti 3,70 %, čo je najvyššia hodnota od februára 2011, zatiaľ čo výnosy na dvojročných dlhopisoch prekročil 4,10 %. Akcie zažívali počas dnešného obchodného dňa pokles, avšak neskôr počas dňa sa im podarilo dostať z najnižších intradenných úrovní, pričom zisky defenzívnych akcií zmiernili pokles veľkých technologických spoločností. Sentiment investorov bol naďalej krehký, pričom niektoré významné hlasy z Wall Street predpovedali, že index S&P 500 môže otestovať svoje júnové dno, ktoré sa nachádza o necelé 3 % nižšie ako súčasná úroveň. Americký dolár zostal blízko svojho historického maxima a pod vplyvom jastrabej politiky Fedu a investorov hľadajúcich bezpečné útočisko sa jeho hodnota vyšplhala voči svojim náprotivkom najviac za posledné desaťročia.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Eli Lilly and Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,87 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +270,54 %). Eli Lilly and Company objavuje, vyvíja, vyrába a predáva farmaceutické produkty pre ľudí a zvieratá. Produkty spoločnosti sa predávajú v krajinách po celom svete. Produkty Eli Lilly zahŕňajú neurovedu, endokrinné, antiinfekčné, kardiovaskulárne, onkologické a veterinárne produkty.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská centrálna banka počas svojho septembrového zasadnutia ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 %. Tvorcovia menovej politiky sa zhodnotili, že japonská ekonomika sa nachádza pod tlakom vysokých cien komodít v dôsledku dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine. Ekonomika sa však pravdepodobne zotaví, pretože sa očakáva zmiernenie vplyvu ochorenia COVID a problémov s dodávateľským reťazcom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,88 %, Hang Seng -1,61 %, Nikkei 225 -0,58 %.

Bank of England zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 2,25 % počas svojho zasadnutia v septembri 2022, čo je 7. po sebe idúce zvýšenie sadzieb. Ukazovateľ výrobného sentimentu vo Francúzsku klesol v septembri 2022 už tretí mesiac na 102 bodov z augustových 103 bodov revidovaných smerom nadol, čo bolo v súlade s trhovými prognózami. Išlo o najnižšiu hodnotu od marca minulého roka. Švajčiarska národná banka na svojom septembrovom zasadnutí zvýšila svoju menovú sadzbu o 75 bázických bodov na 0,5 %, čím prvýkrát od roku 2011 zdvihla náklady na pôžičky do kladných hodnôt. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -1,85 %, CAC 40 -1,87 %, DAX -1,84 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol v týždni, ktorý sa skončil 17. septembra, o 5-tisíc na 213-tisíc, čo je pod očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni 218-tisíc. Deficit bežného účtu USA sa v 2. štvrťroku 2022 zúžil na 251,1 miliardy USD, alebo ekvivalent 4 % HDP. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,36 %, S&P 500 -0,85 %, NASDAQ -1,37 %.

Prečítané: 570x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1538141879
pred 3 hodinami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred dňom

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Shutterstock FX
pred 2 dňami

Bol zaznamenaný pokles výnosov dlhopisov a rast dolára pokračoval aj dnes

Shutterstock_1972236305
pred 3 dňami

Začiatok týždňa prináša pokles dlhopisov a rast dolára

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.