pred 2 týždňami

Volkswagen požaduje náhradu škody za dieselgate

shutterstock_1233297004 (3)

Ceny akcií Volkswagen sú za tento rok o 67% vyššie.

Absolútna správa:

Volkswagen uviedol, že bude požadovať náhradu škody za škandál okolo podvodov s výfukovými plynmi po bývalom šéfovi Martinovi Winterkornovi a po bývalom riaditeľovi automobilky Audi Rupertovi Štádlerovi. Po rozsiahlom vyšetrovaní firma dospela k záveru, že obaja vrcholní manažéri zanedbali starostlivosť riadneho hospodárenia, pochybenia zo strany iných členov manažmentu ale nezistila. Ceny akcií spoločnosti klesajú už štvrtý deň za sebou. Navzdory tomu sa cena akcií stále nachádza blízko historických maxím, nakoľko akcie od začiatku roka posilnili o 67%.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Nucor Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 7 % (výkonnosť za 5 rokov: + 68,16 %). Spoločnosť vyrába výrobky z ocele.  Medzi produkty spoločnosti patria uhlíková a legovaná oceľ, oceľové kĺby, oceľové paluby, oceľové brúsne gule, výrobky z oceľových ložísk a kovové stavebné systémy.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Japan, ktorá chce začať experimentovať s prevádzkovaním digitálnej meny centrálnej banky, v piatok uviedla, že vytvorila výbor, ktorý združuje politiky a lobistov z bankového a finančného sektora, aby s projektom pomohli. Xiaomi predstaví vlastný počítačový čip 29. marca, oznámila spoločnosť v piatok na svojom oficiálnom účte na Weibo. Čínska automobilka Nio zastavuje na 5 dní produkciu kvôli nedostatku čipov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 2,27 %, Hang Seng + 1,57 %, Nikkei 225 + 1,56 %.

Automobilová skupina Stellantis zvažuje uzavretie jednej z dvoch výrobných liniek v továrni na výrobu áut v meste Melfi v južnom Taliansku. Agentúre Reuters to povedal šéf odborového zväzu FIM CISL Ferdinando Uliana. V továrni sa vyrábajú modely Jeep Renegade a Compass a kompaktné SUV Fiat 500X. Uzatvorenie jednej z dvoch liniek by bolo prvým krokom generálneho riaditeľa Carlosa Tavaresa v boji s nadmernou kapacitou v Taliansku. Nemecký index podnikateľskej klímy Ifo v marci vzrástol na 96,6 bodov z predchádzajúcich 92,7 bodov. Vo Francúzsku sa od roku 2023 budú testovať vlaky na vodík. Krajina podpísala zmluvu na 12- 14 vlakových súprav určených pre 4 regióny. Francúzsky národný železničný dopravca (SNCF) sa zaviazal, že do roku 2035 prestane používať vlaky s naftovým motorom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,89 %, CAC 40 + 0,61 %, DAX + 0,87 %.

Robinhood chce "demokratizovať" možnosť podieľať sa na IPO a umožniť svojim užívateľom kupovať akcie spolu s veľkými fondmi. Americké predaja junk dlhopisov dosiahli kvartálneho rekordu 139,6 miliárd USD. Fed uviedol, že limity pre výplatu dividend a spätné odkupy skončí pre väčšinu bánk 30. júna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,17 %, S&P 500 + 1,48 %, NASDAQ + 0,99 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 189x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 3 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.