pred 2 mesiacmi

Veľký krok k rozsiahlym zmenám v globálnom zdaňovaní

shutterstock_371141105

130 krajín a jurisdikcií schválilo stanovenie minimálnej daňovej sadzby pre nadnárodné spoločností

Absolútna správa:

Svet urobil veľký krok k rozsiahlym zmenám v globálnom zdaňovaní, pretože 130 krajín a jurisdikcií schválilo stanovenie minimálnej daňovej sadzby pre nadnárodné spoločností, ako sú Facebook Inc. a Google Alphabet Inc. Po rokoch prešľapov a neúspechov priniesla dohoda sprostredkovaná pri rokovaniach v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj pôdu pre skupinu 20 ministrov financií, aby ju podpísali budúci týždeň v Benátkach. To by mohlo znamenať implementáciu pravidiel, ktoré by obmedzili daňové úniky tým, že by nadnárodné spoločnosti platili efektívnu sadzbu najmenej 15%, čo by malým krajinám prinieslo vyššie daňové príjmy od zahraničných firiem, a to čo najskôr. Malá skupina národov sa k plánu ešte nepripojila. Patrí sem Maďarsko a Írsko, ktoré prilákali niektoré veľké svetové podniky nízkymi daňovými sadzbami. Niekoľko kľúčových krajín, ktoré boli otáznymi, podľa OECD súhlasilo s podmienkami, vrátane Indie, Číny a Turecka. Technické podrobnosti môžu ponechať priestor pre ďalšie ústupky rozvojovým ekonomikám. Absencia Írska a Maďarska v dohode by ešte mohla Európskej únii spôsobiť problémy pri realizácii plánov spoločnej daňovej sadzby. Írsky minister financií Paschal Donohoe minulý mesiac uviedol, že akákoľvek dohoda o minimálnej miere zdanenia musí zodpovedať potrebám „malých i veľkých krajín, rozvinutých aj rozvojových krajín.

Investori zarobili na:

Spoločnosti DT Midstream, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,10 %. DT Midstream, Inc. vlastní, prevádzkuje a vyvíja medzištátne plynovody na vedenie zemného plynu. Spoločnosť sa zameriava na vnútroštátne a zberné bočné potrubia, skladovanie, zberné systémy a lisovacie a povrchové zariadenia. DT Midstream slúži klientom v Spojených štátoch

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonský jen sa obchodoval pod úrovňou 111 a bol na úrovni  16-mesačných miním uprostred šírenia vysoko infekčného variantu delty COVID-19 po tom, čo tokijská metropolitná vláda v stredu informovala o 714 nových prípadoch koronavírusu denne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,11 %, Hang Seng -0,57 %, Nikkei 225 -0,29 %.

Euro sa v prvý obchodný deň v júli dostalo na úroveň 1,184 USD, čo je najnižšia úroveň od 6. apríla, pretože holubičie komentáre predstaviteľov ECB kontrastovali s prekvapujúcim jastrabím komentárom amerického Federálneho rezervného systému. Maloobchodné tržby vo Švajčiarsku sa v máji 2021 medziročne zvýšili o 2,8 percenta, po rekordnom náraste o 37,7 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,36 %, CAC 40 +0,71 %, DAX +0,47 %.

Index amerického dolára 1. júla prekročil 92,5, čo je najsilnejšia úroveň od 5. apríla, keď sa zvýšila dôvera investorov, že Fed môže zvýšiť sadzby skôr, ako sa očakávalo. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom sa 26. júna na nové pandemické minimum 364 tisíc. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,38 %, S&P 500 +0,48 %, NASDAQ +0,13 %.

Prečítané: 268x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 13 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.