pred 5 mesiacmi

USA vyzývajú na zastavenie používania vakcíny Johnson & Johnson

shutterstock_1888654813

Zriedkavé vedľajšie účinky vyvolávajú obavy z ďalšej vakcíny. Rozhodnutie pravdepodobne naruší úsilie o urýchlenie očkovania.

Absolútna správa:

Americkí zdravotníci požiadali o okamžité prerušenie používania jednorazovej vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson proti Covid-19 po tom, čo sa u šiestich žien, ktoré ju dostali, vyvinula zriedkavá a závažná forma krvných zrazenín. Toto rozhodnutie prichádza v čase, keď sa v USA zrýchľuje očkovacie úsilie a súčasne stredozápad štátov postihuje zhoršujúce sa ohnisko spôsobené rôznymi variantmi koronavírusu. Je pravdepodobné, že táto správa zvýši obavy z vakcín na celom svete po tom, čo podobné problémy spôsobili oneskorenie v distribúcii vakcíny spoločnosti AstraZeneca. V USA bolo podaných viac ako 6,8 milióna dávok jednorazovej vakcíny J&J do pondelka. Očkovaní pred mesiacom sú vystavení nízkemu riziku komplikácií, ale ľudia, ktorí ich dostali za posledných pár týždňov, by mali dávať pozor na bolesti hlavy, nôh, brucha a dýchavičnosť, uviedla Anne Schuchat, hlavná zástupkyňa riaditeľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb. Spoločnosť Johnson & Johnson sa rozhodla proaktívne oddialiť zavedenie svojej vakcíny proti Covid-19 v Európe.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +8,63 % (výkonnosť za 5 rokov: +1390,04 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že sa Elon Musk údajne pokúsil angažovať Herberta Diessa z automobilky Volkswagen ako generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla. Spoločnosť Tesla navrhuje, vyrába a predáva vysoko výkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla pôsobí na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsky štátny úrad pre reguláciu trhu varoval cez 30 internetových spoločností, aby prestali používať zakázané praktiky. Napríklad nútiť obchodníkov, aby používali výhradne jednu platformu. Vývoz z Číny pokračoval v marci v silnom raste (+30,6 % medziročne) vďaka oživeniu globálneho dopytu v reakcii na postup v očkovaní proti Covidu-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,16 %, Hang Seng +0,15 %, Nikkei 225 +0,72 %.

Britská ekonomika vo februári poklesla o 7,8 % medziročne a na medzimesačnej báze vzrástla o 0,4 %. V obidvoch prípadoch ide o horšie ako očakávané výsledky. Obchod medzi Britániou a EÚ sa po januárovom prepade spôsobenom novými pravidlami obchodu vo februári zotavil. Vývoz z Británie do EÚ sa zvýšil o 46,6 % po januárovom prepade o 42 %. Dovoz z EÚ tiež vzrástol, aj keď pomalšie. Nemecký ekonomický sentiment podľa inštitútu ZEW klesol v apríli z 76,6 na 70,7 bodov. Očakával sa však rast na hodnotu 79 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,13 %, CAC 40 +0,36 %, DAX +0,13 %.

Spotrebiteľská inflácia USA v marci medziročne vzrástla z 1,7 % na 2,6 % oproti odhadu na úrovni 2,5 %. JPMorgan označuje geopolitiku za dôvod predaja mien krajín z rozvíjajúcich sa trhov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,20 %, S&P 500 +0,33 %, NASDAQ +1,05 %.

Prečítané: 469x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.