pred 4 mesiacmi

USA čelia energetickej kríze

shutterstock_1338898823

Výpadky prúdu postihujú štáty od Severnej Dakoty po Oklahomu. Spotové ceny energie v Texase dosiahli štvrtý deň po sebe cenový strop 9 000 dolárov za megawatthodinu.

Absolútna správa:

Energetická kríza ochromujúca energetické siete v celých Spojených štátoch nevykazovala v utorok ráno žiadne známky zlepšenia a výpadky prúdu spôsobili, že počas bezprecedentne chladného počasia zostalo takmer 5 miliónov zákazníkov bez elektriny. Aby sa zabránilo kolapsu ich sietí, musia dodávatelia zo Severnej Dakoty do Texasu už druhý deň po sebe zaviesť postupné znižovanie prúdu s cieľom obmedziť dopyt. Vážny nedostatok energie bude pravdepodobne pokračovať aj počas celého utorka a predpokladá sa, že chladné počasie zostane minimálne do stredy. Podľa agentúry Associated Press hlásia úradníci dvoch ľudí mŕtvych, pravdepodobne na zimu. Lekárske centrá sa ponáhľajú s podaním vakcín skôr, ako sa pokazia. Lety sú uzemnené. Produkcia viac ako milióna barelov ropy a 10 miliárd kubických stôp plynu denne je zastavená a masívne rafinérie zastavili produkciu benzínu a nafty. To pomohlo cene ropy dostať sa po dlhom čase nad úroveň 60 dolárov za barel. Studený front tento týždeň zaskočil vysoko decentralizovaný trh s elektrinou v Texase. Rozvodná sieť v regióne je navrhnutá na horúce leto, nie na ľadové zimy a veľa domácností sa pri vykurovaní domu spolieha na elektrinu. Takéto drastické poveternostné podmienky sú zriedkavé, najmä v častiach Texasu. Prezident Joe Biden schválil mimoriadnu pomoc.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Royal Caribbean Cruises Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,70 % (výkonnosť za 5 rokov: 2,01%). Spoločnosť Royal Caribbean Cruises Ltd. pôsobí ako globálna spoločnosť zaoberajúca sa výletnými plavbami, ktorá prevádzkuje flotilu lodí v odvetviach výletných dovoleniek.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínske trhy dnes boli zatvorené z dôvodu štátneho sviatku. Izraelská ekonomika vlani prvýkrát od roku 2002 klesla, pandémia choroby Covid-19 mala totiž negatívny vplyv na výdavky spotrebiteľov. Čína plánuje obmedziť export vzácnych kovov, aby nastavila prekážky americkému obrannému priemyslu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng +1,90 %, Nikkei 225 +1,28 %.

Ekonomika eurozóny podľa druhého odhadu v 4. kvartáli 2020 klesla o 0,6 % medzikvartálne (odhad bol -0,7 %) a na medziročnej báze o 5 %, oproti odhadu na úrovni -5,1 %. Podľa inštitútu ZEW sú experti na finančných trhoch optimistami ohľadom budúcnosti a veria, že nemecká ekonomika bude do šiestich mesiacov späť na ceste k rastu. Najhorší scenár ECB týkajúci sa nesplácaných úverov v bankách EÚ, podľa ktorého na konci pandémie dosiahnu objem 1,4 bil. eur „je menej pravdepodobný“, povedala členka dozornej rady Elizabeth McCaul. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,21 %, CAC 40 +0,00 %, DAX -0,32 %.

Spoločnosť Johnson & Johnson dnes požiadala Európsku agentúru pre lieky (EMA) o podmienečné schválenie svojej vakcíny proti Covidu-19. Banka Citigroup prehrala súdny spor o navrátenie 500 mil. dolárov, ktoré v auguste chybne previedla. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,20 %, S&P 500 -0,06 %, NASDAQ -0,34 %.

Prečítané: 364x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_566154895
pred 3 dňami

FED ponechal úroveň sadzieb a QE bez zmeny

shutterstock_240002407
pred 4 dňami

Americké akcie mierne strácali

shutterstock_1682134423
pred 5 dňami

Bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov

shutterstock_1608843106
pred týždňom

Biden predstavil svoj prvý regulačný zoznam úloh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.