pred 3 rokmi

Trh práce v USA vykazuje známky spomalenia

shutterstock_1028841238

Počet novovytvorených pracovných miest v USA počas apríla výrazne minul očakávania. Miera nezamestnanosti mierne vzrástla.

Absolútna správa:

Dnešné výsledky z trhu práce v USA sklamali a spôsobili polemiku ohľadom rýchlosti zotavenia americkej ekonomiky. Rast počtu zamestnaných v USA v apríli výrazne minul predpovede, čo naznačuje, že ťažkosti s prilákaním pracovníkov spomaľujú dynamiku na trhu práce a sú výzvou pre ekonomické oživenie. Podľa piatkovej správy ministerstva práce, ktorá predstavovala jednu z najväčších zaznamenaných negatívnych udalostí, vzrástol počet novovytvorených pracovných miest v apríli iba o 266 000. Ekonómovia v prieskume agentúry Bloomberg predpokladali v apríli nárast o takmer milión zamestnancov. Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 6,1 %, aj keď sa zvýšila aj miera účasti pracovných síl. Očakával sa však pokles miery nezamestnanosti na úroveň 5,8 %. Správa ohromila investorov, keď sa výnosy vládnych dlhopisov prepadli spolu s dolárom. Americké akcie rástli na základe očakávaní, že menová politika bude aj naďalej priaznivá pre ekonomický rast po dlhšiu dobu. Neuspokojivý rast zamestnanosti necháva celkovú zamestnanosť o viac ako 8 miliónov nižšiu ako bola predpandemická úroveň a je v súlade s nedávnymi komentármi predstaviteľov spoločností, ktoré zdôrazňujú výzvy pri obsadzovaní otvorených pozícií. „Prepúšťať pracovníkov je oveľa rýchlejšie, ako ich spätne zamestnávať,“ povedala Sarah House, hlavná ekonómka spoločnosti Wells Fargo & Co. „Aj keď vidíme, ako sa niektorí pracovníci vracajú späť do zamestnania, nie je to dosť rýchle.“ Zatiaľ čo prírastky pracovných miest sa zrýchľovali v oblasti voľného času a pohostinstiev, zamestnanosť v agentúrach dočasnej pomoci a v doprave a skladovaní prudko poklesla.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Expedia Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +57,10 %). Dôvodom prudkého rastu boli včerajšie hospodárske výsledky za Q1 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 11,43 % a zisk na akciu o 11,05 %. Expedia Group poskytuje online cestovné služby pre turistov a malých podnikateľov. Spoločnosť ponúka širokú škálu cestovných a rezervačných služieb a poskytuje prístup k harmonogramom, cenám a informáciám o dostupnosti pre letecké spoločnosti, hotely a požičovne automobilov v reálnom čase. Spoločnosť Expedia Group pôsobí na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína vypustila do vzduchu prvýkrát viac skleníkových plynov než všetky rozvinuté krajiny dohromady. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú zverejnil americký inštitút Rhodium Group. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,29 %, Hang Seng -0,09 %, Nikkei +0,09 %.

Priemyselná produkcia v Nemecku vzrástla v marci medzimesačne o 2,5 % po 1,9 % poklese vo februári. Dve tretiny dospelej populácie v Británii už obdržalo jednu dávku vakcíny proti Covid-19. Objem zahraničného obchodu Slovenska tento rok v marci dosiahol rekord, maximum pritom dosiahol vývoz aj dovoz tovaru. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,87 %, CAC 40 +0,45 %, DAX +1,34 %.

Miera nezamestnanosti v Kanade rovnako ako v USA sklamala, keď v apríli vzrástla z 7,5 % na 8,1 %, pričom sa očakával miernejší rast na 7,8 %. Trh práce v Kanade zároveň v apríli prišiel zhruba o 207 100 pracovných miest. Podľa Fedu môžu byť ceny aktív na trhoch pri poklese averzie k riziku nestabilné. IBM predstavila nový, rýchlejší a energeticky účinnejší čip, ktorý podľa nej je prvým čipom vyrábaným novou technológiou (2nm). Táto technológia by mohla byť až o 45 percent rýchlejšia ako technológia 7 nm bežná u súčasných notebookov a telefónov a o 75 percent energeticky účinnejšia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,66 %, S&P 500 +0,73 %, NASDAQ +0,88 %.

Prečítané: 1092x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.