pred 4 mesiacmi

Tesla vsádza na Bitcoin

shutterstock_image (1)

Spoločnosť zaoberajúca sa elektrickými vozidlami investovala do Bitcoinu 1,5 miliardy dolárov. Bitcoin reagoval rastom o viac ako 10 % a dosiahol nové historické maximum.

Absolútna správa:

Spoločnosť Tesla Inc. investovala 1,5 miliardy dolárov do Bitcoinu a naznačila svoj úmysel začať akceptovať kryptomenu ako formu platby. Líder na trhu s elektrickými vozidlami poslal cenu kryptomeny na rekordnú úroveň. Výkonný riaditeľ spoločnosti Elon Musk v Palo Alto v Kalifornii uviedol, že v pondelok stavil na Bitcoin po aktualizácii svojej investičnej politiky minulý mesiac, ktorá mu umožnila nakupovať digitálne aktíva. "Očakávame, že v blízkej budúcnosti začneme akceptovať Bitcoin ako formu platby za naše produkty, a to na základe platných zákonov a spočiatku v obmedzenej miere," uviedla Tesla. Prijatie Bitcoinu spoločnosťou Tesla prepožičalo zvýšenú legitimitu elektronickým menám, ktoré sa v posledných rokoch stali mainstreamovým aktívom aj napriek skepticizmu niektorých investorov a analytikov. Vyhovuje to aj podivuhodnému obrazu Muska, ktorý spopularizoval v automobilovom priemysle elektromobily a v minulom roku rozhýbal akciový trh nástupom akcií Tesly do indexu S&P 500. Musk často tweetoval o témach týkajúcich sa kryptomeny a začiatkom tohto mesiaca v rozhovore označil Bitcoin za „dobrú vec“.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Marathon Oil Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,10 % (výkonnosť za 5 rokov: +14,77%). Dôvodom tohto rastu bol pravdepodobne nárast cien ropy na svetových trhoch, čo viedlo k záujmu o akcie z energetického sektora. Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu. Marathon Oil pôsobí na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia dnes nepriniesla žiadne dôležité makroekonomické výsledky či správy. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,48 %, Hang Seng +0,11 %, Nikkei 225 +2,12 %.

Francúzska energetická a vodárenská spoločnosť Veolia zintenzívnila boj so svojím menším rivalom Suez a bude sa ho snažiť prevziať aj bez povolenia jeho manažmentu. Firma v nedeľu večer oznámila, že za zostávajúce akcie ponúka 18 eur za kus, čo celý podnik ohodnocuje na 11,3 miliardy eur. Francúzskej vláde sa takýto postup nepáči a považuje ho za nepriateľský. Do konca dekády bude cez 80 percent predaných vozidiel Porsche poháňať elektrina. V rozhovore s Bild am Sonntag to povedal šéf nemeckej automobilky Oliver Blume. Mario Draghi, bývalý šéf ECB a novo vymenovaný taliansky premiér, dnes začína opäť rokovať s parlamentnými stranami o podobe novej vlády. Prezidentka ECB Lagardeová povedala, že nárast prípadov Covid-19 je významným negatívnym rizikom pre ekonomickú aktivitu eurozóny. Akomodatívna menová politika je aj naďalej zásadná. Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca sa urýchlene snaží prispôsobiť svoju vakcínu novým variantom vírusu potom, čo menšia štúdia zistila, že jej vakcína je menej účinná proti nákazlivejšej variante koronavírusu zistenej v Južnej Afrike. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,27 %, CAC 40 +0,47 %, DAX +0,02 %.

Výnos amerických 10-ročných dlhopisov vzrástol na 1,2 % a inflačné očakávania sú najvyššie od roku 2014, keď americký Kongres pravdepodobne schváli podporný balík ekonomike a Američanom v objeme 1,9 bilióna USD. Výnosová krivka je tým ešte strmšia, rozdiel medzi dvoj- a 10-ročným výnosom je najväčší od začiatku roka 2017. Kia a Hyundai uviedli, že nejednajú ohľadom spolupráce na výrobe elektromobilu so spoločnosťou Apple. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,76 %, S&P 500 +0,74 %, NASDAQ +0,95 %.

Prečítané: 483x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_566154895
pred 4 dňami

FED ponechal úroveň sadzieb a QE bez zmeny

shutterstock_240002407
pred 5 dňami

Americké akcie mierne strácali

shutterstock_1682134423
pred 6 dňami

Bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov

shutterstock_1608843106
pred týždňom

Biden predstavil svoj prvý regulačný zoznam úloh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.