pred 5 mesiacmi

Tesla prekonáva očakávania analytikov

shutterstock_1010369065

Rekordný kvartál, v ktorom ale spoločnosť vyrobila 0 Modelov S a X.

Absolútna správa:

Spoločnosť Tesla v rámci predaja svojich elektromobilov pomerne nečakane prekonala extrémne silný predchádzajúci štvrťrok. Opäť pritom prekvapila analytikov, ktorý načakali aj kvôli obmedzeniam tieto čísla. Tesla za 1. kvartál 2021 vyrobila 180 338 ks a dodala 184 800 ks svojich elektromobilov. Ide o jej historicky najúspešnejší štvrťrok z hľadiska dodaných, resp. predaných vozidiel. Medziročne si v tomto smere polepšila o 109 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, ktorý bol dovtedy rekordným a v ktorom Tesla vyvinula extrémne úsilie, aby sa jej podarilo naplniť celoročný plán, dodala o 4 230 elektromobilov viac. Výsledok bol pritom dosiahnutý pri istých obmedzeniach, na ktoré poukazuje aj oficiálne oznámený počet vyrobených elektromobilov Model S a Model X za Q1/2021, a to 0. Tesla totiž v tomto období zavádzala do produkcie svoje faceliftované vlajkové lode. Od 24. decembra 2020 do 11. januára 2021 pritom pozastavila výrobné linky týchto modelov, aby sa pripravila na produkciu vynovených vozidiel. Potom prebiehali testy ako aj skúšobná výroba.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 4 % (výkonnosť za 5 rokov: 1252,45 %). Dôvodom prudkého rastu je ako sme už uviedli v „absolútnej správe“ rekordne silný kvartál. Spoločnosť Tesla Inc. je najväčšou automobilkou, čo sa týka trhovej kapitalizácie na svete. Je taktiež lídrom vo vývoji autonómnych ako aj elektrických áut.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Cez Suezský kanál preplávali už všetky zostávajúce plavidlá, ktoré tam čakali od momentu, kedy túto dôležitú dopravnú tepnu svetového obchodu zablokovala veľká kontajnerová loď. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na správu prieplavu. Väčšina akciových trhov bola dnes zatvorené. Z najväčších trhov bol otvorený len japonský akciový index Nikkei 225, ktorý rástol o 0,79%.

Trhy v Európe boli aj dnes zatvorené z dôvodu sviatkov. Otvoria sa znovu už zajtra.

Facebooku pred rokmi unikli osobné dáta viac ako 500 miliónov užívateľov. Teraz sa objavili na internete a podľa expertov ich môžu zneužiť hackeri. Ide o ďalší príklad možného nedostatočného zabezpečenia užívateľských údajov na tejto sociálnej sieti, uviedla dnes agentúra AP. O zverejnenie dát ako prvý informoval portál Business Insider, podľa ktorého boli zverejnené súkromné dáta 533 miliónov užívateľov zo 106 krajín. Jedná sa o telefónne čísla, plné mená užívateľov, geolokačné údaje, e-mailové adresy či dátumy narodení. Ekonomika Spojených štátov v marci vytvorila približne 916 000 pracovných miest. Rast zamestnanosti tak prekonal očakávania a bol najsilnejší od vlaňajšieho augusta. Miera nezamestnanosti klesla na 6 % z februárových 6,2 %. Oznámilo to v piatok americké ministerstvo práce. Analytici v prieskume agentúry Reuters predpovedali, že v marci vznikne 647 000 pracovných miest. Trh práce teraz ťaží z nových stimulačných opatrení americkej vlády a z rýchleho tempa očkovanie proti COVID-19. V USA a Kanade boli aj dnes trhy otvorené. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,17 %, S&P 500 + 1,51 %, NASDAQ + 1,744 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 628x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.