Spoločnosť Tesla výrazne prekonala analytické odhady dodávok vozidiel v druhom štvrťroku
Spoločnosť Tesla výrazne prekonala analytické odhady dodávok vozidiel v druhom štvrťroku
Absolútna správa:
Spoločnosť Tesla Inc výrazne prekonala analytické odhady dodávok vozidiel v druhom štvrťroku, čím sa vzoprela trendu prudkého poklesu predaja v automobilovom priemysle. Tesla stala najhodnotnejšou automobilkou a prekonala trhovú kapitalizáciu bývalého front-runnera Toyota Motors. Podľa údajov Refinitiv Tesla dodala v priebehu štvrťroka 90 650 vozidiel, čo je výrazne nad odhadmi 74 130 vozidiel. V tomto štvrťroku dodala 80 050 kusov nového športového vozidla Model Y a Model 3. Čínske objednávky vozidiel Tesla ukázali najmä rastúci dopyt spotrebiteľov po sedane Model 3. V apríli a máji bolo v Číne objednaných takmer 16 200 automobilov značky Tesla. Spoločnosť tiež zvyšuje produkciu vo svojom závode v Šanghaji, kde sa chce do konca tohto roka vyrobiť 150 000 vozidiel. Závod v Šanghaji bol koncom januára a začiatkom februára ovplyvnený pandémiou COVID-19 iba na krátku dobu. „Aj keď bola naša hlavná továreň vo Fremonte odstavená počas väčšiny štvrťroku, úspešne sme zvýšili výrobu na predchádzajúcu úroveň,“ uviedla vo vyhlásení automobilka. Tesla v januári uviedla, že dodávky vozidiel do roku 2020 by mali prekročiť 500 000 kusov automobilov. Podľa prognózy sa spoločnosť napriek pandémii nezmenila. Tesla aktuálne plánuje expandovať a hľadá miesto pre druhú továreň na výrobu automobilov v USA, ktorá by sa mala zameriavať na výrobu modelu Y a nový elektrický pick-up.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Noble Energy Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 11,72 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -76,12 %). Noble Energy, Inc. je nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a výrobou energie. Spoločnosť skúma a vyrába ropu, zemný plyn a kvapaliny zemného plynu. Noble Energy pôsobí predovšetkým v skalnatých horách, strednom kontinente a hlbokomorských oblastiach Mexického zálivu v USA, s hlavnými medzinárodnými operáciami na otvorenom mori v Izraeli, Severnom mori a západnej Afrike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Indická dodatočná kontrola dovozu z Číny narušila operácie v závodoch, ktoré vlastnil dodávateľ Apple Foxconn v južnej Indii. Colní úradníci v indických prístavoch zadržali zásielky z Číny, pričom tieto kontroly boli uložené bez formálneho príkazu. V prístave v Chennai uviazlo viac ako 150 zásielok Foxconn obsahujúcich smartfóny a elektronické súčiastky. Čínske ministerstvo obchodu dnes vyhlásilo, že dúfa, že India okamžite napraví svoje diskriminačné kroky voči čínskym spoločnostiam potom, čo India zakázala používanie čínskych mobilných aplikácií. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,07%, Nikkei +0,11 %, Hang Seng: + 2,85%
Británia uznala venezuelského opozičného lídra Juana Guaida ako prezidenta krajiny. Podľa rozhodnutia anglického najvyššieho súdu vo štvrtok vo veci, či by Guaido alebo Nicolas Maduro mali disponovať 1 miliardov dolárov vo forme zlata uloženého v Londýne. Súdny dvor Európskej únie dnes rozhodol, že spoločnosť BlackRock nie je oslobodená od platenia dane z pridanej hodnoty za časť služby od externého dodávateľa, ktorá má pomôcť pri spravovaní jej finančných prostriedkov. Najväčší správca aktív na svete tvrdil, že medzi 1. januárom 2010 a 30. januárom 2013 by nemal platiť DPH zo všetkých služieb, pretože zahŕňal služby pre špeciálne investičné fondy, ktoré sú oslobodené od dane. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,84 %, CAC 40 +2,49 %, DAX +2,84 %.
Svetové akcie vzrástli štvrtý priamy deň po tom, ako sa v USA zvýšili mzdy o rekordných 4,8 milióna za mesiac jún, avšak cena dlhu v dolároch a štátnej pokladnici sa tiež zvýšili, čo v mnohých štátoch USA naznačuje pretrvávajúce obavy z rastúcich prípadov COVID-19. Florida dnes oznámila viac ako 10 000 nových prípadov, najväčší jednodňový nárast v štáte od začiatku pandémie, čo viedlo k ešte väčšiemu skepticizmu okolo hospodárskeho oživenia v tvare V. FED kúpil hypotekárne záložné cenné papiere 22,705 miliárd dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,36 %, S&P 500 +0,64 %, NASDAQ +0,52 %.
Prečítané: 1838x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.