pred 7 mesiacmi

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_2397690145

Spoločnosť Alphabet vzrástla o viac ako 5 % deň po tom, ako Google zverejnil Gemini – zatiaľ najväčší a najschopnejší model umelej inteligencie, aký kedy spoločnosť vytvorila.

Absolútna správa:

Rástla aj spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD) po prísľube, že jej nové akceleračné čipy budú spúšťať softvér umelej inteligencie rýchlejšie ako konkurenčné produkty. Nasdaq 100 vzrástol o 1 % a S&P 500 zastavil trojdňový pokles, pričom obchodníci čakajú aj na piatkovú správu o zamestnanosti, ktorá bude kľúčová pri formovaní stávok na zníženie sadzieb FEDu. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli v dôsledku špekulácií, že stávky na zníženie sadzieb zo strany hlavných centrálnych bánk zašli príliš ďaleko, pričom jastrabie signály z Bank of Japan rozochveli globálne dlhopisy. Indikácia BOJ spôsobila nárast jenu o 2 %, pričom výnosy na celom svete vzrástli. Zmiernenie očakávaní v oblasti sadzieb zohralo veľkú úlohu v novembrovej akciovej rally, avšak údaje o krížovej volatilite ukazujú, že riziká nie sú také tlmené, ako by sa mohlo zdať. Rozdiel medzi indexom MOVE, ktorý sleduje volatilitu úrokových sadzieb, a ukazovateľom výkyvov cien akcií VIX sa opäť zväčšil, čo naznačuje, že trhy so sadzbami zostávajú nestabilné a môžu kedykoľvek vyvolať stres pre akcie. Z podnikových správ spoločnosť JetBlue Airways zvýšila svoj celoročný finančný výhľad s odvolaním sa na lepšie ako očakávané rezervácie a prevádzkové výsledky na jeseň tohto roka, spoločnosť GameStop vykázala tržby, ktoré zaostali za odhadmi analytikov a spoločnosť SpaceX Elona Muska začala rokovania o predaji neverejných akcií za cenu, ktorá by podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou ocenila túto úzko prepojenú spoločnosť minimálne 175 miliárd USD.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v novembri 2023 zvýšil na 68,39 miliardy USD zo 66,49 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka, čím ľahko prekonal trhové prognózy na úrovni 58 miliárd USD, keďže vývoz nečakane vzrástol, zatiaľ čo dovoz prekvapivo klesol. Vývoz vzrástol o 0,5 %, čím ľahko prekonal prognózy poklesu o 1,1 %, zatiaľ čo dovoz klesol o 0,6 %, čím zaostal za trhovými očakávaniami rastu o 3,3 %. Prebytok obchodnej bilancie so Spojenými štátmi sa v novembri znížil na 29,8 miliardy USD z októbrových 30,82 miliardy USD. V období január - november sa obchodný prebytok krajiny znížil o 2,7 % na 684,04 miliardy USD, pričom vývoz klesol o 5,2 % a dovoz sa znížil o 6,0 %.

EU: Priemyselná produkcia v Nemecku v októbri 2023 medzimesačne klesla o 0,4 %, čím sa zmiernil mierne revidovaný septembrový pokles o 1,3 %, ale zaostal za trhovými očakávaniami rastu o 0,2 %. Išlo o piate po sebe nasledujúce obdobie poklesu priemyselnej produkcie. V medziročnom porovnaní sa priemyselná produkcia znížila o 3,5 %, čo predstavuje malú zmenu oproti 3,6 % poklesu v predchádzajúcom mesiaci. Hospodárstvo eurozóny sa v treťom štvrťroku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zastavilo, čo je horšie, ako sa pôvodne odhadovalo, a to o 0,1 %. Ide o najslabšie hospodárske výsledky od poklesu v roku 2020, pričom v Nemecku sa HDP znížil o 0,4 %.

USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 2. decembra zvýšil o 1 000 na 220 000, čo je mierne pod trhovými očakávaniami 222 000, ale predstavuje druhý najvyšší údaj od septembra. Výsledok rozšíril súčasný trend, podľa ktorého americký trh práce vykazuje známky ochladenia z napätejších úrovní vykazovaných začiatkom roka, hoci z historického hľadiska zostáva silný. Štvortýždňový kĺzavý priemer, ktorý odstraňuje medzitýždňovú volatilitu, vzrástol o 500 na 220 750. Sezónne neočistený počet žiadostí o podporu vyskočil o 93 761 na 293 511, a to v prostredí prudkého nárastu v Kalifornii (+14 057), New Yorku (+9 343) a Texase (+7 698). Na druhej strane, počet pokračujúcich žiadostí v predchádzajúcom týždni klesol o 64 000 na 1 861 000, čo poukazuje na zlepšenie podmienok pre nezamestnaných pri hľadaní voľných pracovných miest.

Prečítané: 421x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.