pred 2 rokmi

Spotrebiteľská dôvera v USA v októbri zaznamenala neočakávaný nárast

shutterstock_1463235668

Napriek vysokej inflácií spotrebitelia plánujú zvyšovať výdavky.

Absolútna správa:

Spotrebiteľská dôvera v USA v októbri zaznamenala neočakávaný nárast, keďže obavy z vysokej inflácie boli kompenzované zlepšenými prognózami na trhu práce. Pozitívny vývoj nám indikuje, že hospodársky rast sa po turbulentnom období v treťom štvrťroku zrýchľuje. Prieskum konferenčnej rady dnes ukázal, že spotrebitelia túžia po kúpe domu a drahších tovarov, ako sú motorové vozidlá a domáce spotrebiče v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov. Podiel Američanov, ktorí plánujú ísť na dovolenku, je najväčší od februára 2020. Index spotrebiteľskej dôvery zaznamenal tento mesiac nárast na 113,8 bodu zo septembrových 109,8 bodu, čím ukončil tri mesiace dlhú šnúru poklesov. Napriek vnímaniu vysokej inflácie spotrebitelia plánujú zvýšiť výdavky. Zámer na nákup motorového vozidla zažil odraz od deväťmesačného minima. Viac spotrebiteľov plánuje nakúpiť domáce spotrebiče, ako sú práčky, televízory a chladničky v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, čo naznačuje, že spotrebiteľské výdavky by po očividnom prudkom spomalení v minulom štvrťroku opäť narástli. Spotrebiteľské výdavky v tomto štvrťroku pravdepodobne podporí aj zvýšený dopyt po cestovaní. Percento spotrebiteľov, ktorí uviedli, že si plánujú vziať dovolenku v najbližších šiestich mesiacoch, sa zvýšilo na 47,6 %. To predstavuje najvyššie číslo od začiatku pandémie. Dobré správy sa objavili aj na trhu s bývaním. Prieskum Conference Board ukázal, že spotrebitelia budú v nasledujúcich šiestich mesiacoch viac naklonení kúpe domu. Trh s bývaním by sa mohol odraziť v dôsledku zmiernenia cien nehnuteľností.

Investori zarobili na:

Spoločnosti United Parcel Service, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,94 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 100,76 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti boli solídne kvartálne výsledky. UPS doručuje balíky a dokumenty po celých Spojených štátoch a zároveň aj v iných krajinách. Spoločnosť tiež poskytuje služby globálneho dodávateľského reťazca a prepravu nákladnými automobilmi.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

India plánuje osloviť spoločnosti ako je Tesla Inc, Samsung a LG Energy, aby investovali do miestnej výroby batérií, keďže sa snaží vytvoriť domáci dodávateľský reťazec pre čistú dopravu. India bude od budúceho mesiaca hostiť päť roadshow v krajinách vrátane Spojených štátov, Nemecka, Francúzska, Južnej Kórey a Japonska, aby presvedčili výrobcov batérií, aby založili miestnu výrobu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,33 %, Hang Seng -0,36 %, Nikkei 225 +1,77 %.

Politici ECB diskutovali o väčšom znížení nákupov aktív a niektorí dokonca tvrdili, že trhy už očakávali ukončenie stimulov do marca 2022, ako ukázala zápisnica zo septembrového zasadnutia ECB. Napriek tomu ECB dospela k záveru, že by bolo vhodné mierne nižšie tempo čistých nákupov aktív v rámci PEPP počas zvyšku roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,85 %, CAC 40 +0,80 %, DAX +1,01 %.

Predaj nových domov v USA vzrástol v septembri 2021 o 14 % na sezónne upravenú ročnú mieru 800 tisíc. Ide o najvyššiu hodnotu za posledných 6 mesiacov, ktorú podporil silný dopyt a nedostatok domov na predaj. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,04 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ +0,06 %.  

Prečítané: 1009x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 19 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.