Vďaka veterným turbínam a fotovoltaickým článkom klesol objem elektriny vyrobenej z uhoľných elektrární, uviedol nezávislý klimatický think-tank Ember vo svojej správe. Na dosiahnutie cieľov stanovených parížskou dohodou z roku 2015 je však nutné v nastolenom trende pokračovať.
Veterné a solárne zdroje pokryli v prvom polroku tohto roka celú desatinu celosvetovej spotreby elektrickej energie. To je vôbec najviac od doby, kedy sa elektrina začala ako energetický zdroj používať. Samotný objem elektriny zo slnečných a veterných elektrární sa medziročne zvýšil o 14 percent, naopak výroba elektrickej energie z uhoľných zdrojov sa znížila o 8,3 percenta. Čiastočne k tomu prispelo aj trojpercentné zníženie dopytu po elektrine ako takej.
Uhlie sa ale stále podieľa na globálnej produkcii elektriny asi z jednej tretiny. Podľa analytikov think-tanku Ember je potrebné, aby sa počas nasledujúcej dekády každý rok znižoval význam tepelných elektrární o 13 percent, aby bolo možné dosiahnuť ciele stanovené parížsku klimatickú dohodou z roku 2015.
Najväčšími prispievateľmi k nárastu podielu veterných a solárnych elektrární sú Veľká Británia, Spojené štáty a Čína. Zatiaľ čo v Číne a USA vzrástla produkcia elektriny z týchto zdrojov o 10 a 12 percent, v Británii to bolo až o jednu tretinu v prípade fotovoltaiky.