pred mesiacom

Slnko a vietor vyrobili v prvom polroku rekordný objem elektriny

windmill_middle

Vďaka veterným turbínam a fotovoltaickým článkom klesol objem elektriny vyrobenej z uhoľných elektrární, uviedol nezávislý klimatický think-tank Ember vo svojej správe. Na dosiahnutie cieľov stanovených parížskou dohodou z roku 2015 je však nutné v nastolenom trende pokračovať.

Veterné a solárne zdroje pokryli v prvom polroku tohto roka celú desatinu celosvetovej spotreby elektrickej energie. To je vôbec najviac od doby, kedy sa elektrina začala ako energetický zdroj používať. Samotný objem elektriny zo slnečných a veterných elektrární sa medziročne zvýšil o 14 percent, naopak výroba elektrickej energie z uhoľných zdrojov sa znížila o 8,3 percenta. Čiastočne k tomu prispelo aj trojpercentné zníženie dopytu po elektrine ako takej.

Uhlie sa ale stále podieľa na globálnej produkcii elektriny asi z jednej tretiny. Podľa analytikov think-tanku Ember je potrebné, aby sa počas nasledujúcej dekády každý rok znižoval význam tepelných elektrární o 13 percent, aby bolo možné dosiahnuť ciele stanovené parížsku klimatickú dohodou z roku 2015.

Najväčšími prispievateľmi k nárastu podielu veterných a solárnych elektrární sú Veľká Británia, Spojené štáty a Čína. Zatiaľ čo v Číne a USA vzrástla produkcia elektriny z týchto zdrojov o 10 a 12 percent, v Británii to bolo až o jednu tretinu v prípade fotovoltaiky.

Prečítané: 322x

Správy a analýzy
Novinky
Flash news / Aktuálne
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1446788873
pred 2 hodinami

J&J sa pripravuje na výrobu jednorazovej vakcíny COVID-19

shutterstock_620657588
pred dňom

Tesla Battery Day

shutterstock_1781735741
pred 5 dňami

TikTok a WeChat dostali od USA stopku

shutterstock_1282262089
pred týždňom

FED ponecháva sadzby nezmenené

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.