pred týždňom

Skončila hibernácia medvedieho trhu ?

shutterstock_1018259515 (3)

Za posledné dva dni retailoví investori predali akcie v hodnote 1,9 miliardy dolárov, čo je podľa spoločnosti JPMorgan najväčší dvojdňový odlev za 14 mesiacov.

Absolútna správa:

Finančné trhy naďalej trápi výrazná volatilita, ktorá je vyvolaná hrozbou, že reštriktívna politika hlavných centrálnych bánk uvrhne globálnu ekonomiku do recesie. Index S&P 500 od začiatku roka klesá a momentálne je približne 19 % pod januárovým maximom. Technologické akcie obnovili straty a od ich novembrových rekordov poklesli až o 29 %. Retailoví investori sa tento týždeň naladili na medvedí trend a vyhýbajú sa nákupu poklesov.  Bitcoin sa vrátil späť k 30 000 dolárom, ale je stále o viac ako 50 % nižšie. Štátne pokladnice rástli spolu s dolárom a jenom, keď investori hľadali bezpečné útočisko v neistej dobe. Opatrnosť zrodená z rastúcich sadzieb a z údajov, čo ukázali, že ceny vyplácané americkým výrobcom vzrástli v apríli viac, ako sa predpokladalo, čo posilňuje očakávania, že Fed bude naďalej sprísňovať menovú politiku. Hlavné americké akciové indexy stratili od maxima z 29. marca hodnotu 6,3 bilióna dolárov a stratégovia Citigroup Inc. uviedli, že rastové akcie, vrátane oslabeného technologického sektora, pravdepodobne zostanú pod tlakom, keďže centrálne banky sprísňujú politiku. Mark Mobius pre CNBC povedal, že index S&P 500 „pravdepodobne pôjde nižšie“ a dodal, že „nie sme na dne, ale možno sme na začiatku. Dno potrebuje, aby sa každý vzdal nádeje.“ Dolár vzrástol oproti všetkým svojim hlavným konkurentom okrem jedného. Euro dosiahlo päťročné minimum, švajčiarsky frank oslabil a dosiahol paritu s dolárom prvýkrát od roku 2019 a hongkonský menový úrad zasiahol, aby ochránil svoju menovú fixáciu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti TC Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,50 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +16,50 %). TC Energy Corporation pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa energetickou infraštruktúrou. Spoločnosť vyvíja, konštruuje a spravuje projekty v oblasti ropy a kvapalín, zemného plynu a energetickej infraštruktúry. TC Energy slúži zákazníkom v Severnej Amerike.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Japan na svojom aprílovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 %. Centrálna banka medzitým uviedla, že každý deň na trhu ponúkne nákup neobmedzeného množstva dlhopisov, aby obhájila implicitný 0,25% strop. V štvrťročnej výhľadovej správe BoJ uviedla, že japonská ekonomika bude podľa prognóz rásť pomalšie, čo môže byť zapríčinené opätovným nárastom prípadov COVID-19 a nárastu cien komodít v dôsledku situácie na Ukrajine. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,44 %, Hang Seng -2,24 %, Nikkei 225 -1,77 %.

Obchodný deficit Spojeného kráľovstva sa v marci 2022 zvýšil na 11,5 miliardy GBP z nadol revidovaných 9,2 miliardy GBP. Dovoz vzrástol za posledný mesiac o 4,8 % na 67,6 miliardy GBP, keďže nákupy tovaru vzrástli o 5,8 % pri vyššom dovoze z krajín EÚ aj z krajín mimo EÚ. Vývoz medzitým vzrástol o 1,3 % na 56,1 miliardy GBP, v dôsledku zvýšeného predaja tovaru, najmä do krajín mimo EÚ. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,94 %, CAC 40 -1,01 %, DAX -0,64 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 7. mája 2022 zvýšil o 1 tisíc na 203 tisíc, z revidovaných 202 tisíc v predchádzajúcom období a nad trhový odhad, ktorý počítal s poklesom o 195 tisíc. Je to najvyššia hodnota od polovice februára. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,33 %, S&P 500 -0,05 %, NASDAQ +0,06 %.   

Prečítané: 115x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1667771101
pred 2 dňami

Oficiálny príchod medvedieho trhu?

shutterstock_1312141142
pred 3 dňami

Ako dlho budú investori skupovať prepady?

shutterstock_396405022
pred 4 dňami

Akciové trhy dnes v červených číslach

shutterstock_486919258
pred 5 dňami

Makroekonomické výsledky podporili akciový trh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.