pred rokom

Sformovala sa koalícia proti App Store

shutterstock_197358452

Epic žaluje spoločnosť Apple kvôli protimonopolným nárokom na americkom federálnom súde v Kalifornii, zatiaľ čo Spotify podal protimonopolnú sťažnosť na spoločnosť Apple v Európskej únii.

Absolútna správa:

Skupina kritikov spoločnosti Apple Inc vrátane Spotify Technoloy SA, Match Group Inc a tvorca hry „Fortnite“ Epic Games  sa pripojila k neziskovej skupine, ktorá plánuje obhajovať právne a regulačné opatrenia, ktoré spochybňujú postupy App Store výrobcu iPhone. Spoločnosť Apple si účtuje províziu vo výške 15% - 30% za aplikácie, ktoré používajú jej platobný systém v aplikácii, a stanovuje rozsiahle pravidlá, ktoré musia aplikácie dodržiavať, aby sa mohli zobrazovať v jej App Store, čo predstavuje jediný spôsob, čím spoločnosť Apple umožňuje spotrebiteľom sťahovať tieto aplikácie na zariadenia ako iPhone. Tieto postupy vyvolali kritiku a formálne právne sťažnosti od niektorých vývojárov. Koalícia pre spravodlivosť aplikácií, štruktúrovaná ako nezisková organizácia so sídlom vo Washingtone, D.C. a Bruseli plánuje presadzovať právne zmeny, ktoré by spoločnosť Apple prinútili k zmenám. Okrem spoločností Epic, Match a Spotify, sú ďalšími členmi menšie firmy ako Basecamp, Blix, Blockchain.com, Deezer a Tile spolu s vývojármi z Európy vrátane Európskej rady vydavateľov, News Media Europe a Protonmail. Epic žaluje spoločnosť Apple kvôli protimonopolným nárokom na americkom federálnom súde v Kalifornii, zatiaľ čo Spotify podal protimonopolnú sťažnosť na spoločnosť Apple v Európskej únii. Skupina tiež stanovila 10 „princípov App Store“, ktoré plánuje požadovať, okrem iného aj to, že „Žiaden vývojár by nemal byť povinný platiť nespravodlivé, neprimerané alebo diskriminačné poplatky alebo podiely na výnosoch.“

Investori zarobili na:

Spoločnosti Twitter, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 8,76 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +58,26 %). Spoločnosť Darden Restaurants, Inc. vlastní a prevádzkuje reštaurácie s kompletným servisom. Spoločnosť prevádzkuje rôzne reštaurácie ponúkajúce morské plody a talianske reštaurácie pod mnohými značkami. Darden Restaurants vlastní reštaurácie v Severnej Amerike.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonské ministerstvo financií sa bude usilovať o splácanie dlhu vo výške približne 242 miliárd dolárov od fiškálneho roku začínajúceho plynúť 1. apríla 2021. Rozpočtová požiadavka na splácanie dlhu a splátky úrokov by podľa návrhu predstavovala spolu 25,4934 biliónov jenov (242,03 miliárd dolárov), čo predstavuje nárast o 9,2% oproti súčasnému fiškálnemu roku končiacemu v marci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,92%, Hang Seng -1,82 %, Nikkei 225 -1,11 %.

Danske Bank pomohla Deutsche Bank sprostredkovať prostredníctvom svojej pobočky v Litve medzi rokmi 2012 a 2015 podozrivé obchody v hodnote viac ako 600 miliónov dolárov, informovali dánske médiá.  Nemecko plánuje v novembri vydať svoje druhé zelené dlhopisy s päťročnou splatnosťou ako súčasť svojich snáh o stanovenie výnosovej krivky na rozvíjajúcom sa trhu udržateľných financií. Nemecko zaznamenalo dobrý dopyt po svojom vôbec prvom zelenom dlhopisu vydanom začiatkom septembra, ktorý sa považoval za medzník v európskom finančnom úsilí zameranom na klímu. Nemecko potom získalo z 10-ročného dlhopisu 6,5 miliardy eur, potom čo investori zaradili do obehu viac ako 33 miliárd eur Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,64 %, CAC 40 -0,83 %, DAX -0,29 %

.

Počiatočné žiadosti o štátnu podporu v nezamestnanosti stúpli o 4 000 na sezónne očistených 870 000 za týždeň končiaci sa 19. septembrom. Údaje za predchádzajúci týždeň boli revidované tak, aby ukazovali o 6 000 prijatých žiadostí viac, ako sa predtým uvádzalo. Predaj nových rodinných domov v USA sa v auguste zvýšil na najvyššiu úroveň za takmer 14 rokov, čo naznačuje, že trh s bývaním naďalej naberal rástol, aj keď sa zdálo, že zotavenie ekonomiky z recesie COVID-19 sa spomaľuje. Predaj nových domov vzrástol o 4,8% na sezónne upravenú ročnú mieru 1 011 miliónov kusov pre minulý mesiac, čo je najvyššia úroveň od septembra 2006. Predaj nových domov sa počíta pri podpise zmluvy, čo z nich robí popredný trh s bývaním Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,19%, S&P 500 +0,31 %, NASDAQ +0,37%.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 734x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1729830958
pred 2 dňami

Hospodárske výsledky bánk podporili rast na Wall Street

shutterstock_2026844540
pred 3 dňami

Putin tvrdí, že Rusko je pripravené dodať do Európy ďalší plyn

shutterstock_1911409324
pred 4 dňami

Začne FED znižovať stimuly už v novembri?

shutterstock_1945206091
pred 5 dňami

Ropa Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.