pred 2 rokmi

Salvador sa stáva prvou krajinou na svete, ktorá prijala bitcoin ako zákonné platidlo.

shutterstock_1988913938

Bukeleho Amninistratíva nainštalovala po celej krajine 200 bitcoinových bankomatov, ktoré je možné použiť na výmenu kryptomeny za americké doláre.

Absolútna správa:

Experiment Salvadoru s použitím bitcoinu ako zákonného platidla mal náročný začiatok, pretože jeho cena sa zrútila v prvý deň ako bol prijatý Bitcoin za zákonné platidlo, pričom zavedeniu bránili technické chyby. Kryptomena sa prepadla až o 17% na najnižšiu úroveň za mesiac v súvislosti so správami, že vláda v utorok skoro ráno odpojila svoju bitcoínovú peňaženku, aby vyriešila problémy. Najväčšia kryptomena v utorok v New Yorku klesla až na 43 050 dolárov. Prezident Salvádoru Nayib Bukele uviedol, že jeho krajina využila prepad na nákup a pridala 150 mincí, aby celkový podiel dosiahol 550, v hodnote asi 26 miliónov dolárov. Plán Salvadoru predstavuje najväčší test bitcoinu v jeho 12-ročnej histórii. Nadšenci aj odporcovia kryptomien sledujú experiment, aby zistili, či značný počet ľudí chce obchodovať s bitcoínmi a či to prináša nejaký úžitok pre chudobný stredoamerický národ. Ak bude experiment úspešný, ostatné krajiny môžu nasledovať Salvador. Z vládnej bitcoinovej peňaženky Chivo, dostanú 30 dolárov používatelia, ktorí sa zaregistrujú so salvádorským národným identifikačným číslom. Ministerstvo financií vytvorilo v štátnej banke Banco de Desarrollo de la Republica de El Salvador, Bandesal fond vo výške 150 miliónov dolárov na podporu transakcií. Medzinárodný menový fond varoval pred rizikami používania bitcoinu, ktorý od apríla do mája stratil takmer polovicu svojej hodnoty, a Svetová banka odmietla žiadosť vlády Salvádora o pomoc vláde pri jeho prijatí s odvolaním sa na nedostatky v oblasti životného prostredia a transparentnosti. Správy o bitcoinoch tiež pomohli spustiť predaj dolárových dlhopisov Salvadoru, aj keď odvtedy sú v strate.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Wynn Resorts, Limited., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +10,80%). Spoločnosť Wynn Resorts, Limited vlastní a prevádzkuje luxusné hotely a cieľové kasínové rezorty v Las Vegas, Nevade, Macau a Číne. Spoločnosť ponúka vybavenie, ako sú hosťovské izby a apartmány, reštaurácie, golfové ihrisko a luxusné automobilové predajne na mieste.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsky obchodný prebytok bol v auguste 2021 na úrovni 58,34 miliardy USD, čo bolo nad trhovým konsenzom, ktorý počítal s 51,05 miliardami USD a v porovnaní s prebytkom 57,14 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka. Išlo o najväčší obchodný prebytok od januára, a to vďaka stúpajúcim cenám komodít, a keďže vývoz aj dovoz dosiahli rekordné hodnoty. Export medziročne vzrástol o 25,6% na 294,32 miliardy USD, zatiaľ čo dovoz stúpol na 235,98 miliardy USD. Obchodný prebytok so Spojenými štátmi sa zvýšil na 37,68 miliardy USD z júlových 35,43 miliardy USD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,20%, Hang Seng +0,73 %, Nikkei 225 +0,86 %.

Počet zamestnaných osôb v eurozóne za tri mesiace do júna 2021 medzikvartálne vzrástol o 0,7% v porovnaní s 0,2% poklesom v predchádzajúcom období a mierne nad predbežným odhadom trhu, ktorý počítal s 0,5% nárastom. Ročný ekonomický rast v eurozóne bol v druhom štvrťroku 2021 zrevidovaný na 14,3% z predbežného odhadu 13,6%, čím sa skončilo päťštvrťročné obdobie poklesu. Išlo o rekordne najrýchlejšie tempo expanzie, ktoré odrážalo nízky základný rok vyvolaný pandémiou a oživenie činnosti a dopytu po znovuotvorení ekonomiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,50 %, CAC 40 -0,26 %, DAX -0,56 %.

Priemerné hodinové zárobky za mesiac vzrástli o 0,6%, čo je asi dvojnásobok toho, čo Wall Street očakávala. Dokonca aj v pohostinstve, ktoré v auguste zaznamenalo nulový čistý rast pracovných miest, mzdy medzimesačne vzrástli o 1,3% a medziročne o 10,3%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,76 %, S&P 500 -0,32 %, NASDAQ +0,07 %.

Prečítané: 982x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.