Vďaka ustupujúcej inflácií a najnovšie aj negatívnejšiemu vývoju na trhu práce sa znižuje pravdepodobnosť ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. Naopak v Európe inflačné tlaky naďalej pretrvávajú.
Vďaka ustupujúcej inflácií a najnovšie aj negatívnejšiemu vývoju na trhu práce sa znižuje pravdepodobnosť ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. Naopak v Európe inflačné tlaky naďalej pretrvávajú.
Absolútna správa:
Akcie otvorili v zelených číslach, avšak nezaznamenali výraznejší nárast. Index S&P 500 sa pohyboval blízko 4 500, čím zaznamenal svoje najväčšie zotavenie od júna, pričom obchodníci analyzovali ďalšiu dávku makroekonomických údajov, aby naznačovali vyhliadky na politiku Federálneho rezervného systému. Dvojročné výnosy klesli o päť bázických bodov na 4,8 %. Dolár ustúpil voči všetkým svojim rovesníkom na rozvinutom trhu. Hrubý domáci produkt USA vzrástol v druhom štvrťroku revidovaným medziročným tempom o 2,1 %, čo je pod predchádzajúcim odhadom ministerstva obchodu. Revízia HDP smerom nadol odrážala nižšie zásoby a nebytové fixné investície. Súkromné spoločnosti zamestnali 177 000 nových pracovníkov, podľa údajov zverejnených v stredu výskumným inštitútom ADP. Stredný odhad v prieskume agentúry Bloomberg medzi ekonómami hovoril o 195-tisícovom náraste. Euro vzrástlo, keďže inflácia sa v Nemecku spomalila menej, než sa očakávalo, a v Španielsku zrýchlila, čo predstaviteľom Európskej centrálnej banky ponúklo čiastočný obraz o tlakoch na ceny v regióne, keď sa rozhodujú, či opäť zvýšiť úrokové sadzby. Visa a Mastercard pristúpili k plánu zvýšiť poplatky, ktoré mnohí maloobchodníci platia pri prijímaní kreditných a debetných kariet zákazníkov. Spoločnosť Salesforce po uzávierke vykáže zisky a investori budú hľadať náznaky, či nové produkty umelej inteligencie môžu pomôcť zvýšiť rast výnosov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku v auguste nečakane klesol na 36,2 z júlového 19-mesačného maxima 37,1 a pod trhové prognózy 37,5. Index spotrebiteľských cien (CPI) v Austrálii sa v júli zvýšil o 4,9 %, pričom sa spomalil z 5,4 % nárastu v júni a pod trhový konsenzus o náraste o 5,2 %. Išlo o najnižšiu mieru inflácie od februára 2022, najmä v dôsledku spomalenia cien nehnuteľností a potravín, aj keď zostala výrazne nad cieľovým rozpätím 2 – 3 % Austrálskej centrálnej banky.
EU: Nemecká miera inflácie sa v auguste medziročne zmiernila na 6,1 %, čo je nepatrný pokles zo 6,2 % v predchádzajúcom mesiaci a mierne nad očakávaniami trhu 6,0 %, ukázal predbežný odhad. Medzimesačne sa ceny zvýšili o 0,3 %. Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne klesol v auguste štvrtý mesiac po sebe na 93,3; čím zaostal za očakávaniami trhu 93,7. Ide o najnižšiu hodnotu od novembra 2020. Registrácie osobných áut v Európskej únii vzrástli v júli 2023 medziročne o 15,2 % na 851,2 tisíc kusov, čo predstavuje 12. mesiac nárastu za sebou.
USA: Ekonomika USA rástla v druhom štvrťroku medziročným tempom 2,1 % v porovnaní s predbežnou hodnotou 2,4 % a nárastom v prvom štvrťroku o 2,0 %. Súkromné podniky v USA najali v auguste 2023 177-tisíc nových pracovníkov, najmenej za päť mesiacov, pričom očakávania trhu boli vo výške 195-tisíc. V júli sa počet pracovníkov zvýšil o 371-tisíc. Podľa predbežného odhadu sa obchodný deficit USA v júli zvýšil na 91,2 miliardy USD z revidovaných 88,8 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci.
Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 584x
V piatok 13.9.2024 dosiahlo niekoľko akciových indexov svoje týždenné maximá. Medzi nimi boli napríklad americké, európske, ale aj hongkonské indexy. Ďalší dôležitý historický míľnik dosiahlo zlato. Prvý krát od roku 2008 sa 30 000 zamestnancov leteckej spoločnosti Boeing chystá vstúpiť do štrajku. Okrem toho sa pozrieme aj na ďalšie pohyby nielen akcií, ale aj komodít.
Dnešný komentár prináša informácie o rozhodnutí ECB o znížení sadzieb. Okrem toho v Amerike vyšli ďalšie dôležité údaje o inflácií, ktoré podobne ako včerajšie údaje CPI, naznačujú miernejšie zníženie sadzieb ako sa očakávalo. Ďalej sa ako pozrieme na korporátne správy ako aj na hodnoty jednotlivých komodít.
Stredajší obchodný deň priniesol nečakané údaje o inflácií z USA, ktoré zmenili úvahy investorov o prudkom znižovaní sadzieb. Ovplyvnené boli nielen indexy, ale najmä dlhopisy. Schválenie zákona o ďalšom obmedzení vzťahov USA a Číny negatívne ovplyvnil čínsky index, ktorý sa prepadol na niekoľko mesačné minimum. V rámci podnikových správ, UniCredit bank prevzala podiel v Commerzbank, čo výrazne pomohlo akciám nemeckej banky.
Kapitálové trhy po celom svete zaznamenali zmiešané pohyby po zverejnení najnovšej správy o pracovných miestach v USA. Slabší ako očakávaný rast zamestnanosti zvýšil špekulácie, že Federálny rezervný systém (FED) by mohol pristúpiť k väčšiemu zníženiu úrokových sadzieb v septembri, čo by samozrejme ovplyvnilo výnosy z dlhopisov, akcie, meny a komodity.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.