Rolls-Royce Holdings, britský výrobca prúdových motorov, skúma možnosti získania dodatočných finančných prostriedkov, ktoré by pomohli spoločnosti ustáť pokles v leteckom priemysle.
Rolls-Royce Holdings, britský výrobca prúdových motorov, skúma možnosti získania dodatočných finančných prostriedkov, ktoré by pomohli spoločnosti ustáť pokles v leteckom priemysle.
Absolútna správa:
Londýnska spoločnosť je v počiatočnom štádiu preskúmania rôznych možností na posilnenie svojej súvahy. Rolls-Royce skúma možnosti vrátane predaja akcií a odpredaja majetku. Podľa neoficiálnych informácií by spoločnosť mohla získať asi 1,5 miliardy libier (1,9 miliardy dolárov) až 2 miliardy libier, ak sa rozhodne pre dodatočnú emisiu akcií. Aj keď Rolls-Royce nemá žiadny problém s likviditou, trh s diaľkovými lietadlami, v ktorom pôsobí, by sa mal podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov zotaviť z aktuálnej krízy najskôr v roku 2023. Približne polovica príjmov spoločnosti pochádza z jej podnikania v oblasti civilného letectva. Ponuré vyhliadky odvetvia viedli spoločnosť S&P Global Ratings k degradovaniu úverového ratingu Rolls-Royce, čo môže zvýšiť náklady spoločnosti na pôžičky. Spoločnosť navyše v júni oznámila plán na prepustenie 3 000 zamestnancov vo Veľkej Británií, pričom celosvetovo by malo prísť o prácu zhruba 9 000 zamestnancov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Electricite de France, ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 5,63 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -51,94 %). Electricite de France (EDF) vyrába, distribuuje, dováža a vyváža elektrinu. Spoločnosť využíva jadrovú energiu, uhlie a plyn, a dodáva elektrinu francúzskym spotrebiteľom. Akcie EDF vrástli najviac za 4 týždne po zvýšení prognózy výkonu jadrových elektrární.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky gigant v oblasti výroby nápojov – Wahaha, údajne uvažuje o IPO v objeme vyše 1 mld. USD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,93 %, Nikkei +0,72 %, Hang Seng: +0,99 %.
Kompozitný index nákupných manažérov v eurozóne vykázal v júni hodnotu 48,5 bodu oproti odhadu na úrovni 47,5 bodu. Fiat Chrysler zvažuje možnosti, ako znížiť plánovanú výplatu hotovosti svojim akcionárom, ktorá je súčasťou jeho dohody o fúzii s francúzskou spoločnosťou PSA. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +-0,99 %, CAC 40 -1,07 %, DAX -0,81 %.
Americké burzy dnes zostali zatvorené z dôvodu zajtrajšieho sviatku Dňa nezávislosti. Americký výrobca elektromobilov Tesla dodal za druhý štvrťrok na trh 90 650 áut, čím výrazne prekonal odhady. Prírastok novo nakazených koronavírusom v USA vzrástol o 2,1%, najviac od 9. mája.
Prečítané: 2226x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.