pred 2 rokmi

Ročný nárast inflácie bol najväčší od roku 1991

shutterstock_1749855980

Predseda Fedu Jerome Powell tento týždeň uviedol, že prerušenie dodávateľského reťazca, ktoré zvyšuje infláciu po celom svete, bude v konečnom dôsledku dočasné.

Absolútna správa:

Ostro sledovaná miera americkej inflácie rástla ročne najviac za tri desaťročia, čo vyvoláva obavy, že zvýšenie cien bude trvať dlhšie, ako sa očakávalo. Ukazovateľ výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý Federálny rezervný systém používa na meranie inflačného cieľa, vzrástol o 0,4% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a o 4,3% v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ročný nárast bol najväčší od roku 1991. Rast osobných výdavkov v USA sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,8%, ukázali to dnes údaje ministerstva. Nárast výdavkov bol spôsobený rastúcimi cenami, konkrétne na potraviny a zásoby pre domácnosť, čo pravdepodobne odráža odklon od aktivít, ako je stolovanie v reštauráciách a cestovanie, kvôli zvýšeným problémom so zdravím. Po očistení o infláciu výdavky v auguste taktiež vzrástli. Skutočné osobné výdavky v auguste vzrástli o 0,4%. Výdavky na služby upravené o infláciu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšili o 0,3%, čo predstavuje spomalenie z júlových 0,7%. Správa ukázala, že výdavky na tovar sa zvýšili o 0,6%. Ponuka sa od začiatku tohto roka snaží udržať krok s rýchlo sa zotavujúcim dopytom, pričom spoločnosti sa snažia obsadiť rekordný počet nových pozícií a získať materiál potrebný na výrobu. Tieto obmedzenia posunuli ceny vyššie a znížili kúpnu silu Američanov. Miera úspor, ktorá bola niekoľko mesiacov zvýšená v dôsledku stimulačných opatrení a zvýšených dávok v nezamestnanosti, klesla v auguste na 9,4% z 10,1%.

Investori zarobili na:

Spoločnosti CF Industries Holdings, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,53 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +151,13 %). Spoločnosť CF Industries Holdings, Inc. celosvetovo vyrába a distribuuje dusíkaté výrobky a slúžia tak poľnohospodárskym a priemyselným zákazníkom, ako aj distribútorom, obchodníkom a veľkoobchodníkom po celom svete. Slúži svojim zákazníkom v Severnej Amerike prostredníctvom svojej výrobnej, skladovacej, prepravnej a distribučnej siete. Jeho hlavným produktom je bezvodý amoniak, ktorý obsahuje 82% dusíka a 18% vodíka..

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Miera nezamestnanosti v Japonsku bola v auguste 2021 na úrovni 2,8%, nezmenená oproti predchádzajúcemu mesiacu a pod trhovými očakávaniami, ktoré sú na úrovni 2,9%. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 10 tisíc na 1,91 milióna. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng -0,36 %, Nikkei 225 -2,31 %.

Ročná miera inflácie v eurozóne v septembri 2021 vzrástla na 3,4% a tak inflácia mierne prekonala očakávania trhu, ktorý počítal s 3,3% rastom. Táto hodnota zodpovedá najvyššej miere inflácie pred svetovou finančnou krízou v septembri 2008. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,32 %, CAC 40 -0,04 %, DAX -0,68 %.

ISM Manufacturing PMI v USA sa v septembri 2021 zvýšil na 61,1 bodu, čo je druhý mesiac v rade, a prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s rastom na 59,6 bodu. Najnovšie údaje signalizujú jednu z najvyšších mier expanzie od roku 1983, podporenú solídnym nárastom výroby a novými objednávkami, ako aj miernym oživením úrovne zamestnanosti. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,43 %, S&P 500 +1,08 %, NASDAQ +0,82 %.

Prečítané: 1056x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 19 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.