pred 3 dňami

Putin tvrdí, že Rusko je pripravené dodať do Európy ďalší plyn

shutterstock_2026844540

Ruský líder tvrdí, že chybná energetická politika EÚ viedla ku kríze. Gazprom zvýši dodávky podľa požiadaviek zákazníkov.

Absolútna správa:

Rusko je pripravené dodať všetok zemný plyn, ktorý Európa potrebuje, povedal prezident Vladimír Putin a dôvod súčasnej energetickej krízy kontinentu vidí skôr v chybnej politike než v nedostatku dodávok. Najväčší európsky dodávateľ plynu zvyšuje dodávky v súlade s požiadavkami svojich zákazníkov a je „pripravený prediskutovať akékoľvek ďalšie kroky“ na stabilizáciu trhov v tomto regióne, povedal dnes na Russia Energy Week. Kritizoval však kontinent aj za to, že do svojho energetického systému zaviedol „systematické chyby“ a potom „obviňoval presun“, keď sa niečo pokazilo. Rusko už v prvých deviatich mesiacoch roka zvýšilo dodávky plynu do Európy o 15% a „ak sa od nás požaduje ďalšie zvýšenie, sme pripravení,“ povedal Putin. „Zvyšujeme, koľko si to od nás partneri želajú. Neexistuje ani jedno odmietnutie, ani jedno.“ Vysoký nárast cien plynu a energie spôsobuje v európskom hospodárstve katastrofu. Putinove prvé slovné intervencie na trh minulý týždeň zastavili rastovú rely, ale odvtedy ceny opäť rastú. Holandský plyn - európsky benchmark, dnes vzrástol až o 8,9 % na 93,35 eura za megawatthodinu. Vzhľadom na to, že v regióne klesá vlastná produkcia plynu a rastú náklady na skvapalnený plyn, dodatočné objemy z Ruska túto zimu môžu priniesť určitú úľavu. Štátny plynárenský gigant Gazprom plní všetky svoje dlhodobé zmluvy o dodávkach, dodáva však menej, ako by si zákazníci v Európe želali, a preto sú ich zásoby plynu veľmi vyčerpané. Putin uviedol, že európski zákazníci urobili chybu, keď sa namiesto zabezpečenia dlhodobých zmlúv spoliehali na dodávky z krátkodobého trhu na naplnenie svojich zásobníkov plynu. Zásoby energie sú podľa neho ešte dôležitejšie, pretože sa zvyšuje podiel veternej a slnečnej energie závislej od počasia. „Európsky trh s plynom nevyzerá byť dobre vyvážený a predvídateľný,“ uviedol Putin v prejave na konferencii. Na ruskom domácom trhu „si takéto problémy nemožno predstaviť.“

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +273,18 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prírodnými zdrojmi. Spoločnosť prevádzkuje rozsiahle, geograficky rozmanité aktíva s dlhou životnosťou s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Na pokraji energetickej krízy sa okrem Číny ocitol aj ďalší ázijský gigant - India. Väčšina uhoľných elektrární v Indii má kriticky nízke zásoby uhlia, a to v čase, keď ekonomika oživuje a zvyšuje sa dopyt po elektrine. Uhlie sa pritom na výrobe elektriny v Indii podieľa zhruba 70 percentami. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,15 %, Hang Seng -1,43 %, Nikkei 225 -0,32 %.

Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla v auguste o 5,1 % medziročne, oproti odhadom na úrovni 4,7 %. BoE ukončí uzavreté stretnutia členov bankovej rady so zástupcami súkromných finančných inštitúcií. Opatrenie sa chápe ako krok k lepšej transparentnosti. Hospodárske inštitúty znížia tohtoročný výhľad nemeckej ekonomiky na 2,4 % z predtým uvádzaných 3,7 %. Na vine sú problémy s dodávkami, ktoré brzdia hospodárske oživenie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,75 %, DAX +0,68 %.

Spotrebiteľská inflácia v USA bola v septembri 5,4 % na medziročnej báze, pričom sa očakával rast cien na úrovni 5,3 %. USA sa stali svetovým centrom ťažby Bitcoinu. Nahradili na tejto pozícii Čínu, kde vláda zasiahla proti ťažiarom kryptomeny. Na konci augusta mala Amerika podiel na ťažbe 35,4%. Blue Origin vypustila do vesmíru loď New Shepard s posádkou, v ktorej bol aj herec Shatner. Kapsula vyletela nad hranicu 351 000 stôp, potom pristála v púšti na západe Texasu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,001 %, S&P 500 +0,31 %, NASDAQ +0,73 %.  

Prečítané: 81x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1729830958
pred 2 dňami

Hospodárske výsledky bánk podporili rast na Wall Street

shutterstock_1911409324
pred 4 dňami

Začne FED znižovať stimuly už v novembri?

shutterstock_1945206091
pred 5 dňami

Ropa Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel

shutterstock_2007021653
pred týždňom

Globálna sadzba dane z príjmu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.