pred rokom

Akcie koncom týždňa naďalej klesali

shutterstock_555531376

Pokles akcií sa prehlbuje, pretože výnosy štátnych dlhopisov stúpajú.

Absolútna správa:

Akcie na konci týždňa naďalej klesali a americké a európske futures smerovali nadol, pričom ázijské akcie boli piaty týždeň po sebe v strate. Výnosy štátnych pokladníc rástli, kvôli nadmernému zvyšovaniu úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému. Akcie v Japonsku, Austrálii a Hongkongu od otvorenia klesali po tom, ako index S&P 500 dosiahol najnižšiu úroveň za približne dva mesiace. Akcie v pevninskej Číne sa tiež prepadli, pričom údaje o priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách, ktoré prekonali očakávania, mali na náladu len malý vplyv. Ropa klesala už tretí týždeň v súvislosti so zhoršujúcou sa globálnou ekonomickou situáciou, ktorá podnecuje obavy o dopyt v čase, keď silný dolár zdražuje ropu pre väčšinu kupujúcich.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Iron Mountain Incorporated, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa 3,44 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +40,21 %). Iron Mountain Incorporated je spoločnosť zaoberajúca sa skladovaním a správou informácií. Spoločnosť poskytuje služby správy záznamov, riešenia pre správu údajov a služby v oblasti likvidácie informácií. Spoločnosť poskytuje služby bankovníctvu, energetike, zábavnému priemyslu, zdravotníctvu, poisťovníctvu, právnickým firmám, vedám o živote, maloobchodu a farmaceutickému priemyslu na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska priemyselná výroba sa v auguste 2022 medziročne zvýšila o 4,2 %. Išlo o štvrtý mesiac rastu priemyselnej produkcie za sebou. Výroba sa zrýchlila hlavne v prípade priemyselnej výroby a vo verejných službách. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei klesla v auguste 2022 z júlových 2,9 % na 2,5 %, čím dosiahla rekordne nízku úroveň, keďže tamojší trh práce preukázal odolnosť voči vysokej inflácii. Čínsky maloobchod v auguste 2022 medziročne vzrástol o 5,4 %, čím prekonal trhové odhady 3,5 % a zrýchlil sa z 2,7 % rastu v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,35 %, Hang Seng -0,89 %, Nikkei 225 -1,11 %.

Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v auguste 2022 medzimesačne prepadli o 1,6 %, čo je zatiaľ najväčší pokles v tomto roku. Údaje dopadli oveľa horšie, ako trhové prognózy. Tržby klesli vo všetkých hlavných sektoroch. V medziročnom porovnaní maloobchodné tržby klesli o 5,4 %. Ročná miera inflácie v eurozóne bola v auguste 2022 potvrdená na rekordnej úrovni 9,1 % v porovnaní s 8,9 % v júli. K rastu cien opäť najviac prispeli energie. Bez započítania energií, potravín, alkoholu a tabaku sa jadrová inflácia zvýšila na úroveň 4,3 % zo 4% v júli.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -1,17 %, CAC 40 -1,31 %, DAX -1,66 %.

Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA sa v septembri 2022 zvýšil na päťmesačné maximum 59,5 bodu z augustových 58,2 bodu, pričom trh predpovedal 60 bodov. Pri pokračujúcom poklese cien energií sa medián očakávanej miery inflácie na nasledujúci rok znížil z augustových 4,8 % na 4,6 %, čo je najnižšia hodnota od septembra minulého roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,45 %, S&P 500 -0,72 %, NASDAQ -0,90 %.

Prečítané: 705x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1538141879
pred 4 hodinami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred dňom

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Shutterstock FX
pred 2 dňami

Bol zaznamenaný pokles výnosov dlhopisov a rast dolára pokračoval aj dnes

Shutterstock_1972236305
pred 3 dňami

Začiatok týždňa prináša pokles dlhopisov a rast dolára

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.