pred 6 mesiacmi

Prehlbujúci sa pokles na amerických trhoch

Shutterstock_Forexpro

Na začiatku nového roka sa americké trhy dostali do turbulentného obdobia, s poklesom akcií, vzrastom výnosov dlhopisov a prehĺbením medvedej nálady. Investori monitorujú údaje, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutia o úrokových sadzbách, zatiaľ čo globálna ekonomická situácia spôsobuje výkyvy na finančných trhoch.

Absolútna správa:

Americké akcie a dlhopisy zvýšili svoj pokles, zatiaľ čo medvedia novoročná nálada sa prehĺbila pred tým, ako budú zverejnené údaje, ktoré by mohli ukázať, či sú agresívne stávky na znižovanie úrokových sadzieb v tomto roku opodstatnené. Výnosy desaťročných štátnych dlhopisov vzrástli na 4 %, najviac od polovice decembra, zatiaľ čo S&P 500 klesol o 0,5 %. Nasdaq 100 klesol o 0,6 %, keďže investori pokračovali v odkláňaní sa od technologických akcií. Dolár posilnil už štvrtý deň, čo je najdlhšie obdobie od novembra. Nvidia Corp. klesla, zatiaľ čo akcie viazané na spadli, keď Bitcoin vymazal väčšinu svojich tohtoročných ziskov. Americké trhy predĺžili utorňajší prepad, ktorý sa ukazuje ako najväčší globálny prepad od roku 1999 za prvý celý deň obchodovania v roku. Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin sa zdržal prognózy, kedy dôjde k prvému zníženiu sadzieb centrálnej banky USA. V rámci dvojdňového poklesu v tomto roku dlhopisy Spojeného kráľovstva boli zasiahnuté najviac. 30-ročné vládne dlhopisy vzrástli o 14 bázických bodov, čo je viac ako ich americké a nemecké ekvivalenty. Investori sa zbavujú dlhopisov, aby uvoľnili hotovosť predtým, ako Spojené kráľovstvo predá nový dlh, ktorý môže mať kupón s vyššou hodnotou. V Ázii regionálny benchmark MSCI klesol o 1,2 %, čo je najstrmší ústup od novembra, keď investori predávali technologické akcie. Bitcoin klesol až o 9,2 % pod 41 000 USD. Volatilita sa preniesla do akcií spojených s kryptom a podiely na kryptoburze Coinbase Global Inc. padli o 7 %.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Ročná miera inflácie v Gruzínsku sa v decembri 2023 zvýšila na 0,4 % z 0,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bola najnižšia miera inflácie od októbra 2016.

EU: Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Nemecku sa v decembri 2023 zvýšila na 5,9 %, čo predstavuje mierny nárast oproti novembrovej revidovanej hodnote 5,8 % a zodpovedá trhovým prognózam. Išlo o najvyššiu mieru od mája 2021, pričom počet nezamestnaných osôb sa zvýšil o 5 tisíc, čo znamenalo jedenásty mesiac nárastu po sebe.

USA: PMI ISM vo výrobnom sektore v USA sa v decembri 2023 mierne zlepšil na 47,4 bodu zo 46,7 bodu v novembri a bol lepší ako trhové prognózy na úrovni 47,1 bodu. Napriek tomu čítanie poukázalo na 14. mesiac poklesu aktivity v továrňach, čím sa predĺžilo najdlhšie obdobie poklesu aktivity od roku 2000-2001.

Prečítané: 199x

Správy a analýzy
Vzdelávanie
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.