Americké akcie smerujú k ich najväčšiemu štvordňovému rally od novembra 2020, keď sa v stredu obnovili nákupy vypredaných technologických akcií.
Americké akcie smerujú k ich najväčšiemu štvordňovému rally od novembra 2020, keď sa v stredu obnovili nákupy vypredaných technologických akcií.
Absolútna správa:
Bol to nestabilný začiatok roka, keď investori kolísali medzi obavami zo sprísnenia Federálneho rezervného systému a dôverou v ekonomické oživenie. Masívny výhľad potencionálnych výnosov pomáha zmierniť neistotu, aspoň v súčasnosti. V pozadí však stále zostáva veľa nebezpečenstiev vrátane zakorenenej inflácie, geopolitických rizík a opätovnej vzplanutí pandémie. Najnovší komentár Fedu naznačil precízne vypočítaný prístup k zvyšovaniu úrokových sadzieb v boji proti vysokej inflácii, čím upokojil niektoré obavy, že by ekonomika mohla dostať zásah z prísnejšej menovej politiky. Žiadny zo šiestich predstaviteľov Fedu, ktorí sa zatiaľ vyjadrili tento týždeň, nepodporil myšlienku pol bodového zvýšenia sadzieb v marci a ten najagresívnejší, James Bullard, prezident St. Louis Fed, povedal, že očakáva päť zvýšení, čo je o jedno viac ako každý štvrťrok. Ústup predstaviteľov Fedu od zvýšenia o 50 bp je dôležitý, pretože to naznačuje, že Fed nebude agresívne kompenzovať krátkodobé oživenie ekonomiky. Údaje ADP pred piatkovou správou o pracovných miestach ukázali, že zamestnanosť v amerických spoločnostiach sa v januári znížila najviac od prvých dní pandémie s prudkým nárastom prípadov omikronu. Nízky počet pracovných miest by mohol prinútiť Fed, aby prehodnotil agresívne zvyšovanie sadzieb. Pokles zamestnanosti však nie je neočakávaný, keďže vládni úradníci na túto možnosť v posledných dňoch upozorňujú.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Alphabet Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +247,99 %). Spoločnosť Alphabet Inc. pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností poskytuje vyhľadávanie na webe, reklamy, mapy, softvérové aplikácie, mobilné operačné systémy, spotrebiteľský obsah, podnikové riešenia, obchod a hardvérové produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná inflácia v Indonézii sa v januári 2022 zvýšila na 20-mesačné maximum 2,18 % z 1,87 % v decembri a prekonala tak trhové očakávania, ktoré počítali s nárastom na 2,15 %, uprostred prísnych obmedzení oproti COVIDU-19. Ročná miera jadrovej inflácie vzrástla na 16-mesačné maximum 1,84 % z 1,56 % v decembri, čím prekonala trhové očakávania, ktoré boli na úrovni 1,71 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +1,07 %, Nikkei 225 +1,68 %.
Ročná miera inflácie v eurozóne mierne vzrástla na nové rekordné maximum 5,1 % v januári 2022 z 5 % v decembri, pričom prognózy trhu očakávali jej spomalenie na 4,4 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, však klesla na 3-mesačné minimum 2,3 %. Miera inflácie zostáva výrazne nad cieľom ECB na úrovni 2 % uprostred energetickej krízy v Európe, ktorá prudko zvýšila ceny zemného plynu, uhlia a elektriny, pričom zlepšujúci sa dopyt a obmedzenia ponuky súvisiace s pandémiou naďalej tlačia na rast cien. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,06 %, CAC 40 +0,22 %, DAX -0,04 %.
Súkromné podniky v Spojených štátoch v januári 2022 neočakávane prepustili 301 000 zamestnancov, čo je prvý pokles zamestnanosti od decembra 2020 a najväčšia od apríla 2020, keďže šírenie variantu omikron poškodilo trh práce. Investori očakávali nárast pracovných miest o 207 tis. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,63 %, S&P 500 +0,87 %, NASDAQ +0,50 %.
Prečítané: 900x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.