pred 5 mesiacmi

Powell očakáva, že sa inflácia zvýši, ale nevymkne sa spod kontroly

shutterstock_236267482

Podľa Fedu nebude inflácia príliš vysoká ani dlhotrvajúca.

Absolútna správa:

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že ceny tento rok porastú, keď pandémia ustúpi a Američania budú môcť ísť von a utrácať. Vylúčil však riziko, že by to vyvolalo nežiaducu infláciu. "Očakávame, že inflácia sa v priebehu tohto roka zvýši," uviedol v utorok Powell pre House Financial Services Committee s odvolaním sa na zadržiavaný dopyt, nízke kapacity v dodávateľskom reťazci a porovnanie s veľmi slabými cenovými tlakmi v minulom roku. "Náš najlepší názor je, že vplyv na infláciu nebude nijako zvlášť veľký ani trvalý." Powell predstúpi pred výbor spolu s ministerkou financií Janet Yellenovou ako súčasť kongresového dohľadu nad reakciou vlády na pandémiu. Obaja tvorcovia politiky majú v stredu opäť vypovedať pred Senátnym bankovým výborom. Očakáva sa, že ekonomika v nadchádzajúcich mesiacoch prudko vzrastie vďaka rozsiahlejšiemu očkovaniu proti Covid-19 a stimulačnému balíku prezidenta Joe Bidena vo výške 1,9 bilióna dolárov. Program, ktorý prebehol bez jediného republikánskeho hlasovania v Kongrese, zahŕňa ďalšiu pomoc pre nezamestnaných pracovníkov, šeky 1 400 dolárov pre mnohých Američanov a navýšil fiškálnu podporu viac ako 3 bilióny dolárov schválenú minulý rok na základe dvojstrannej dohody. Podľa predpovedí zverejnených minulý týždeň tvorcovia politiky Fedu predpokladali, že ekonomika v roku 2021 porastie o 6,5 %. To by bolo najrýchlejšie tempo rastu od roku 1983.

Investori zarobili na:

Spoločnosti WEC Energy Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,07 % (výkonnosť za 5 rokov: +56,28 %). WEC Energy Group, Inc. pôsobí ako dodávateľ elektriny a zemného plynu. Spoločnosť spravuje distribučné a prenosové vedenia a prepravy zemného plynu a elektrárne. WEC Energy Group pôsobí vo Wisconsine, Illinois, Michigane a Minnesote.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia dnes nepriniesla žiadne dôležité správy či makro dáta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,95 %, Hang Seng -1,34 %, Nikkei 225 -0,61 %.

Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii klesla v januári z 5,1 % na úroveň 5,0 %, pričom sa očakával rast na 5,2 %. Španielska centrálna banka znížila svoj výhľad kvôli tomu, že stimuly EÚ sú pomalšie, než sa očakávalo. Maďarská centrálna banka podľa očakávaní ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na 0,60 %. Britský vývoz potravín a nápojov do krajín Európskej únie v januári klesol o 75 %, oznámila v pondelok britská potravinárska federácia. Január bol prvý mesiac, kedy Spojené kráľovstvo nebolo súčasťou jednotného trhu EÚ. Podľa ECB sú bankovky a mince v eurozóne stále živé a dobre sa im darí, napriek rastu počtu platobných kariet a bezkontaktných platieb, ktorý súčasná pandémia ešte zrýchlila. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,39 %, DAX +0,03 %.

Predaj nových domov v USA vo februári spomalil na deväťmesačné minimum, pretože na developerskú aktivitu doľahlo nepriaznivé počasie v Texase a v centrálnych častiach USA. Prezident dallaského Fedu Robert Kaplan uviedol, že zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo prísť už v roku 2022. V rozhovore pre CNBC uviedol, že neočakáva, že by sa inflácia stala problémom, ale napriek tomu by bol rád, keby Fed začal realizovať normalizačnú politiku čo najskôr. Deficit bilancie bežného účtu Spojených štátov sa v minulom roku prepadol o 34,8 percenta na 647,2 miliardy USD. To je najvyšší schodok od roku 2008. K zhoršeniu bilancie prispela pandémia Covid-19, ktorá vážne narušila tok tovarov a služieb. Pfizer začal klinickú štúdiu v ranej fáze testovania svojho experimentálneho perorálneho antivirotika proti Covid-19 v USA. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,94 %, S&P 500 -0,77 %, NASDAQ -1,12 %.

Prečítané: 622x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.