pred 4 rokmi

OPEC+ plánuje zvýšiť produkciu ropy

shutterstock_1303317409

Ropný kartel by prehodnotil svoj plán iba v prípade opätovného zatvárania hraníc kvôli druhej vlne pandémie.

 

Absolútna správa:

Ropný kartel OPEC+ je presvedčený, že budúci mesiac môže zmierniť hlboké škrty v produkcii čierneho zlata bez toho, aby to uškodilo aktuálnej cenovej rally. Skupina bude pokračovať vo svojom pláne postupne otvárať kohútiky v auguste a plánuje dodať na trh najmenej 1 milión barelov denne. Podľa saudskoarabského princa Abdulaziz bin Salmana bude dopad tohto rozhodnutia „sotva cítiť“, keďže sa dopyt zotavuje z korovírusovej krízy. Po takmer troch mesiacoch historicky najväčšieho obmedzovania produkcie na vyrovnanie účinkov globálnej pandémie sa očakávalo, že 23-členná koalícia vedená Rijádom a Moskvou podnikne tento krok. Zvýšenie produkcie ropy v niektorých krajinách bude tlmené kompenzačnými škrtmi ostatných členov, ktorí nedodržali svoje ciele v máji a júni, avšak tento krok stále prináša určité riziká. Oživenie svetovej spotreby pohonných hmôt závisí od toho, ako sa hlavné ekonomiky budú zotavovať po kríze. Druhá vlna pandémie vírusu v USA, najväčšom svetovom spotrebiteľovi ropy, môže toto oživenie ohroziť. Skupina by zvážila zvolanie mimoriadnej schôdze na prehodnotenie vyššej produkcie iba v prípade, ak by sa opäť zaviedli závažné ekonomické blokovania.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Royal Caribbean Cruises, ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o vyše 21 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -42,42 %). Royal Caribbean Cruises Ltd. pôsobí ako globálna výletná spoločnosť prevádzkujúca flotilu plavidiel v odvetviach dovolenkových plavieb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Dnes mala zasadnutie japonská centrálna banka. Bank of Japan rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni -0,10 %. Japonská centrálna banka tiež očakáva tohtoročný pokles japonskej ekonomiky o 4,7 % medziročne. Čína potvrdila svoj úmysel uvaliť sankcie na predstaviteľov americkej administratívy kvôli krokom USA ohľadom situácie v Hongkongu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,29 %, Nikkei +1,59 %, Hang Seng +0,01 %.

Spotrebiteľská inflácia vo Veľkej Británii v júni medziročne vzrástla o 0,6%, odhad trhu bol na úrovni 0,4%. Prezident Francúzska Emmanuel Macron plánuje do francúzskej ekonomiky napumpovať minimálne 100 miliárd eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,71 %, CAC 40 +2,03 %, DAX +1,84 %.

USA prestanú pripisovať Hongkongu zvláštny status a budú s touto poloautonómnou čínskou provinciou po novom jednať ako so zvyškom pevninskej Číny. Exekutívnym príkazom to nariadil prezident Donald Trump v reakcii na prijatie nového bezpečnostného zákona pre Hongkong, ktorý presadil Peking. Americký výrobca lietadiel Boeing dodal v prvom polroku tohto roka zákazníkom iba 70 lietadiel, o 71 percent menej ako v rovnakom období vlani, kedy dodal 239 lietadiel. Americkí federálnej experti oznámili, že vakcína proti Covid-19 od spoločnosti Moderna zvýšila hladinu protilátok proti koronavírusu u všetkých pacientov testovaných v počiatočnom teste. Spojené štáty hlásia za utorok nový jednodňový rekord potvrdených nakazení koronavírusom - 67 417 prípadov. Zasadnutie mala aj kanadská centrálna banka, ktorá taktiež ponechala základnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,25 %. Zásoby ropy v USA za posledný týždeň klesli o 7,49 mil. barelov. Odhady boli na úrovni -2,1 mil. barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,86 %, S&P 500 +0,91 %, NASDAQ +0,59 %.

Prečítané: 1561x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.