pred 3 rokmi

OPEC opäť znižuje svoje odhady

shutterstock_549440620

Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo.

Absolútna správa:

Svetový dopyt po rope sa v roku 2021 oživí pomalšie, ako sa doteraz očakávalo. Môže za to najmä neoslabujúce šírenie COVID-19. Dopyt stúpne v budúcom roku o 6,54 milióna barelov denne (bpd) na 96,84 milióna bpd, uviedla v mesačnej správe Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Prognóza rastu je o 80 000 bpd nižšia, ako sa očakávalo pred mesiacom. Ceny ropy sa zrútili, pretože koronavírusová kríza obmedzila cestovanie a ekonomickú aktivitu. Zatiaľ čo v treťom štvrťroku uvoľnenie hospodárskeho poklesu umožnilo čiastočné zotavenie dopytu, OPEC vidí, že tempo ekonomického zlepšenia sa opäť spomaľuje. OPEC stabilne znižoval predpoveď rastu dopytu po rope pre rok 2021 z pôvodných 7 miliónov bpd očakávaných v júli. Skupina tiež znížila odhad svetového dopytu po rope v súčasnom štvrťroku o 220 000 bpd. Odhad rozsahu tohtoročného historického poklesu spotreby ropy ponechal stabilný na hodnote 9,47 milióna bpd. Na riešenie poklesu dopytu sa OPEC a jeho spojenci, známi ako OPEC +, dohodli na rekordnom znížení ponuky od 1. mája, zatiaľ čo USA a ďalšie národy uviedli, že budú čerpať menej. V správe OPEC uviedol, že jeho produkcia v septembri poklesla o 50 000 bpd na 24,11 milióna bpd., čo predstavovalo 104% dodržiavanie záväzkov  oproti augustovým číslam 103%. OPEC taktiež predpovedá, že dopyt po jeho rope bude o 200 000 bpd nižší, ako sa očakávalo v budúcom roku, na úrovni 27,93 mil. bpd, a to z dôvodu zníženého výhľadu globálneho dopytu.

Investori zarobili na:

Najväčším skokanom indexu S&P 500 bola spoločnosti Waters Corporation, ktorá vzrástla počas obchodného dna o 7,09 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 12,58 %). Spoločnosť Waters Corporation poskytuje vysoko výkonné produkty a služby pre kvapalinovú chromatografiu. Spoločnosť distribuuje svoje výrobky do celého sveta do celého radu priemyselných odvetví, ako sú farmaceutický, chemický a environmentálny priemysel. Spoločnosť Waters tiež navrhuje, vyrába, predáva a poskytuje služby v oblasti tepelnej analýzy, reometrie, kalorimetrických nástrojov a súvisiacich softvérových produktov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská jednotka amerického výrobcu automobilových komponentov Joyson Safety Systems sfalšovala údaje o výkone bezpečnostných pásov a dodávala neštandardné výrobky. Japonské ministerstvo dopravy požiadalo spoločnosť o predloženie vyšetrovacej správy a taktiež automobilkám oznámilo, aby sa pripravili na stiahnutie predmetných bezpečnostných pásov, uviedol obchodný denník Nikkei. Spoločnosť je podľa Nikkei špičkovým výrobcom bezpečnostných pásov v Japonsku s podielom na trhu asi 40%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,33, Hang Seng +2,20%, Nikkei 225 +0,18%.

Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii sa znížila z minulo mesačných 4,1% na 4,5%. pričom trh očakával navýšenie len o 0,2%. Európska únia by mala získať právo na uvalenie ciel na americký tovar v hodnote približne 4 miliárd dolárov ako odplatu za dotácie poskytnuté spoločnosti Boeing podľa rozhodnutia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,57 %, CAC 40 -0,64%, DAX -0,91%.

Spoločnosť Tesla Inc cenu svojho sedanu Model S „Long Range“ v Spojených štátoch o 4% na 71 990 dolárov zo 74 990 dolárov, pričom v Číne taktiež znížila cenu modelu S o 3%. Index spotrebiteľských cien CPI sa minulý mesiac zvýšil o 0,2%, potom čo v auguste získal 0,4%. Index CPI v júni aj v júli postúpil o 0,6% po poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,55%, S&P 500 -0,37 %, NASDAQ -0,10%.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1483x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 19 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.