pred 4 mesiacmi

OPEC+ napreduje v rokovaniach o produkcii ropy

shutterstock_1173721801

Po napätých rokovaniach bol dosiahnutý pokrok, napriek tomu však neexistuje žiadna záruka dohody. Rusko podporuje postupné zmierňovanie škrtov v prvom štvrťroku 2021.

Absolútna správa:

Skupina OPEC+ pokročila smerom k dohode o znížení ťažby ropy, čo je prvým znakom pokroku po neúspešných rozhovoroch začiatkom tohto týždňa. Po dňoch priamych rokovaní medzi ťažkými váhami skupiny - Ruskom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi - ešte stále nie sú jasné podrobnosti o prípadnom kompromise. Momentálne je príliš skoro konštatovať, či sa pokrok prejaví v konečnej dohode, uviedli delegáti a požiadali, aby neboli menovaní, pretože rozhovory boli súkromné. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci musia uzavrieť dohodu o úrovniach dodávok na budúci rok. Podľa súčasnej dohody sa má produkcia od januára zvýšiť o 1,9 milióna barelov denne. Rozhovory sa pôvodne zameriavali na oddialenie nárastu o tri mesiace, ale táto možnosť v pondelok narazila na prekážky uprostred stretu medzi Saudskou Arábiou a SAE. Odvtedy sa delegáti snažia nájsť cestu vpred. Ruská vláda sa po vnútorných rokovaniach s vlastnými ropnými spoločnosťami zaujala stanovisko, že krajina je pripravená súhlasiť s postupným znižovaním škrtov v produkcii v prvom štvrťroku 2021. OPEC+ sa má opäť stretnúť vo štvrtok po dvojdňovom oneskorení, aby mali krajiny viac času na dosiahnutie konsenzu.

Investori zarobili na

Spoločnosti NetApp Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,36 % (výkonnosť za 5 rokov: +93,60 %). Spoločnosť NetApp poskytuje riešenia pre ukladanie a správu údajov. Riešenia úložiska spoločnosti zahŕňajú špecializovaný hardvér, softvér a služby, ktoré poskytujú správu úložiska pre otvorené sieťové prostredia. NetApp slúži podnikom, vládnym agentúram a univerzitám po celom svete. Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za 2. kvartál FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 7,57 % a zisk na akciu až o 43,25 %.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Austrálske HDP vzrástlo v treťom kvartáli o 3,3 % na medzikvartálnej báze oproti očakávaniam na úrovni 2,6 %. Hyundai Motor začiatkom budúceho roka predstaví platformu pre elektrické vozidlá, ktoré budú využívať svoju vlastnú batériovú technológiu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,00 %, Hang Seng -0,13 %, Nikkei 225 +0,05 %.

Miera nezamestnanosti v eurozóne v októbri klesla na úroveň 8,4 % v súlade s očakávaním oproti septembrovým 8,5 %. Prezident Vladimír Putin v stredu nariadil ruským úradom začať dobrovoľné masové očkovanie proti COVID-19 už budúci týždeň. Rusko zaznamenalo 589 nových denných úmrtí na koronavírus. Poľská centrálna banka hlavnú úrokovú sadzbu nezmenila, tá zostáva na úrovni 0,1 % v súlade s očakávaním. Francúzsko potvrdí dohodu o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou a Britániou iba v prípade, že v nej budú zachované francúzskej požiadavky, najmä v oblasti rybárstva. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,11 %, CAC 40 +0,02 %, DAX -0,52 %.

Skupina amerických zákonodarcov, v ktorej sú zastúpení demokrati aj republikáni, predstavila návrh stimulačného balíka v objeme 908 miliárd dolárov, ktorý má pomôcť americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou covidu-19. Americké zásoby ropy podľa inštitútu EIA minulý týždeň klesli o 679 000 barelov, trh ale čakal pokles o 2,4 milióna. Apple čelí v Belgicku a Španielsku hromadným žalobám kvôli údajne zavádzajúcim tvrdením o životnosti batérií starších iPhonov. V Spojených štátoch sa v novembri predalo v ročnom prepočte 15,55 milióna osobných a ľahkých úžitkových áut, čo znamená spomalenie predaja oproti októbru, keď tento údaj predstavoval 16,21 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,20 %, S&P 500 +0,18 %, NASDAQ -0,05 %.

Prečítané: 394x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 4 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.