pred 3 mesiacmi

OECD očakáva rýchlejšie zotavenie svetovej ekonomiky

shutterstock_1485999389

OECD zvyšuje prognózy rastu HDP na rok 2021, ale varuje, že oživenie je nerovnomerné a upozorňuje na rast inflácie.

Absolútna správa:

Posilnenie svetového oživenia po pandémii Covid-19 nemusí byť rovnomerné medzi všetkými regiónmi a môže podnecovať nerovnosti naprieč krajinami, uviedla v pondelok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Keď skupina so sídlom v Paríži prepracovala svoju predpoveď globálneho rastu na rok 2021 na 5,8 % z 5,6 %, varovala pred priepastnými rozdielmi, ktoré znamenajú, že životná úroveň niektorých ľudí sa dlhší čas nevráti na predkrízovú úroveň. Podľa nových prognóz v krajinách vrátane Argentíny a Španielska uplynú viac ako tri roky medzi začiatkom pandémie a obnovením ekonomického výkonu na obyvateľa. V porovnaní s iba 18 mesiacmi v USA a necelým rokom v Číne. „S určitou úľavou môžeme vidieť oživenie hospodárskeho výhľadu, ale s určitým nepohodlím, že môže byť veľmi nerovnomerné,“ uviedla hlavná ekonómka OECD Laurence Booneová. „Riziko, že sa nedosiahne dostatočný postpandemický rast je zvýšené.“ Toto hodnotenie znie opatrne, napriek tomu, že v najbohatších krajinách sveta dochádza k nárastu dôvery v dôsledku zrušenia obmedzení a urýchlenia očkovacích kampaní. OECD ocenila vlády za mimoriadne rýchlu a účinnú politickú podporu, ktorá teraz podporuje oživenie obchodu, výroby a spotrebiteľských výdavkov. OECD tiež označila novú hrozbu inflácie v dôsledku vyšších prevádzkových nákladov spojených s vírusom a prerušením dodávok vedúcich k nedostatku komponentov a tlmenej konkurencie v dôsledku bankrotov. Napätie by malo slabnúť do konca roka, keď sa normalizuje výrobná kapacita a spotreba sa bude posúvať smerom k službám.

Investori zarobili na:

Spoločnosti SES SA, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,86 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -64,76 %). Dôvodom rastu ceny akcií bola správa, že televízna nadácia Bibel, popredná nemecká kresťansky orientovaná bezplatná televízna stanica, rozšírila svoje partnerstvo so spoločnosťou SES o novú viacročnú zmluvu. SES SA prostredníctvom dcérskych spoločností ponúka globálne satelitné širokopásmové komunikačné služby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v máji zvýšila ťažbu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 280 000 barelov na 25,52 milióna barelov denne. OPEC+ sa dohodol, že od mája ťažbu zvýši, rast však spomalila nižšia ťažba v Iráne a medzi členmi kartelu v Afrike. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,20 %, Hang Seng +0,09 %, Nikkei 225 -0,99 %.

Spotrebiteľská inflácia v Nemecku vzrástla na medziročnej báze podľa odhadu v máji z 2,0 % na 2,5 %. OECD očakáva v roku 2021 rast ekonomiky eurozóny o 4,3 % oproti 3,9 % v marcovej prognóze, v roku 2022 čaká rast o 4,4 % oproti 3,8 % v marci. Globálny automobilový priemysel je na úrovni spred pandémie. Zisk najväčších automobiliek bol v prvom štvrťroku po odpočítaní úrokov a daní v porovnaní s desiatimi predchádzajúcimi rokmi dokonca najvyšší. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,82 %, CAC 40 -0,65 %, DAX -0,68 %.

OECD zvýšilo prognózu rastu ekonomiky USA v tomto roku z 6,5 % na 6,9 %. Americká centrálna banka údajne súkromne oznámila Deutsche Bank, že jej programy compliance nie sú podľa požadovaných štandardov. Naznačuje, že banke sa nedarí napĺňať dohody s americkými regulátormi. Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson dočasne obmedzila dodávky svojej vakcíny proti Covidu-19 do krajín Európskej únie. Vyriešenie globálneho nedostatku čipov, ktorý bráni výrobe automobilov či spotrebnej elektroniky by mohlo trvať aj niekoľko rokov. Na virtuálnej konferencii v rámci veľtrhu Computex to povedal CEO americkej spoločnosti Intel. Americké trhy dnes boli zatvorené z dôvodu sviatku.

Prečítané: 401x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 13 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.