pred mesiacom

Očkovanie je nutné zrýchliť

shutterstock_1796723077

EÚ lídrov prestávajú baviť oneskorené dodávky vakcín

Absolútna správa:

Lídri krajín EÚ vyjadrili na včerajšom virtuálnom summite svoje rozhorčenie z oneskorených dodávok vakcín od zazmluvnených farmaceutických firiem. EÚ podľa nich musí čo najskôr urýchliť schvaľovanie, výroby a distribúcie vakcín proti Covidu-19, aby očkovanie mohlo po počiatočných problémoch nabrať tempo. Podľa zdrojov EURACTIV.com chcú tiež prísnejší zákaz vývozu vakcín z Európy pre firmy, ktoré nerešpektujú kontrakty. Lídri majú tiež v pláne počas nasledujúcich troch mesiacov pripraviť podmienky pre vytvorenie spoločného očkovacieho certifikátu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Etsy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 10 % (výkonnosť za 5 rokov: 2783,14 %). Dôvodom prudkého rastu boli výsledky za 4 kvartál roku 2020. Tie výrazne prekonali očakávania analytikov. Tržby dokázali prekonať očakávania o 19,73% a očistený zisk na akciu dokonca o 80%. Spoločnosť Etsy poskytuje online platformu, na predaj rozličného tovaru.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Izrael preočkoval polku svojho obyvateľstva minimálne jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Huawei plánuje výrobu elektromobilov pod svojou značkou. Austrálsky úrad pre bezpečnosť civilnej leteckej dopravy sa rozhodol, že zruší takmer dvojročný zákaz prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX. Krajina je jednou z prvých v regióne Ázie a Tichomoria, ktorá takýto krok urobila. Čína má šancu do roku 2035 zdvojnásobiť veľkosť svojej ekonomiky, ako to predpovedal prezident Si Ťin-pching. Povedala to analytička amerického finančného ústavu Bank of America Global Research Helen Čchiaová, ktorá vedie oddelenie ázijských ekonomík. Znamená to, že Čína by na pozíciu najväčšej ekonomiky sveta vystriedala Spojené štáty. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 2,43 %, Hang Seng – 3,64 %, Nikkei 225 – 3,99 %.

Guvernér gréckej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Yannis Stournaras hovorí, že ECB by mala urýchliť nákupy v rámci núdzového programu Peppa. Pre uťahovanie nominálnych výnosov na dlhom konci krivky nie je podľa neho žiadne fundamentálne ospravedlnenie. Hlavný ekonóm britskej centrálnej banky Andy Haldane varoval, že inflačný tiger sa prebudil a mohlo by byť zložité ho skrotiť. Ceny britských štátnych dlhopisov po Haldaneho slovách klesli na najnižšie hodnoty za takmer rok a libra stúpla. Haldane tiež povedal, že investori nemusia byť v adekvátnej pozícii vzhľadom na riziko vyššej inflácie alebo sadzieb BoE. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 1,33 %, CAC 40 – 1,39 %, DAX - 0,67 %.

Najväčšia americká kryptomenová burza Coinbase Global Inc. urobila ďalší krok k vstupu na americký akciový trh NASDAQ . Firma predložila regulačným úradom dokumenty potrebné pre vstup, v ktorých uviedla, že vlani vďaka prudkému rastu digitálnej meny Bitcoin vykázala zisk. Poskytla tak prvý detailný pohľad na svoje financie od svojho založenia v roku 2012. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 1,01 %, S&P 500 + 0,05 %, NASDAQ + 1,03 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 336x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 4 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.