pred 2 rokmi

Ochladí sa cena ropy?

shutterstock_736755775

Ceny ropy dosiahli v októbri sedemročné maximum a dopyt je teraz späť nad 100 miliónov barelov denne, čo je úroveň, ktorú sme naposledy zaznamenali pred pandémiou Covid-19.

Absolútna správa:

Ropa zažila pokles pred politickým zasadnutím Federálneho rezervného systému. Futures v New Yorku dnes klesli až o 1,3 %. Dolár posilnil, čím sa znižuje ochota držať komodity ocenených v danej mene, hlavne v období keď sa špekuluje o tom, že centrálna banka začne znižovať podporu pre ekonomiku prostredníctvom svojho programu nákupu aktív. Medzitým sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci stretnú koncom tohto týždňa, aby stanovili politiku budúcej produkcie. Štáty vrátane Kuvajtu uviedli, že nie je potrebné zvyšovať produkciu barelov rýchlejšie, napriek tlaku vyvíjaného zo strany USA a Japonska. OPEC sa dostáva čoraz viac pod väčší politický tlak zo strany dovážajúcich krajín, aby zvýšil ponuku, pretože ceny ropy sú na najvyššej úrovni za posledných sedem rokov. Očakáva sa, že na stretnutí 4. novembra sa OPEC a jeho spojenci budú držať plánov a budú len na mierne zvyšovať dodávky ropy. Skupina pravdepodobne schváli plánované decembrové zvýšenie o 400 000 barelov denne, čím bude pokračovať v postupnom oživovaní produkcie zastavenej počas pandémie. Americký prezident Joe Biden však vyzval veľké ekonomiky, aby skupina zvýšila ťažbu rýchlejšie. Japonsko dnes vyzvalo alianciu, aby viedla diskusie o stabilizácii trhu, keďže globálna energetická kríza stúpa. Nervozita na trhoch v dôsledku odstránenia dodatočných stimulov centrálnou bankou vedie investorov k averzii k riziku a silnejšiemu doláru.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Arista Networks Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 20,39 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +485,91 %). Arista Networks Inc. poskytuje cloudové sieťové riešenia pre dátové centrá a počítačové prostredia. Spoločnosť ponúka ethernetové prepínače, priepustné karty a vylepšené operačné systémy. Arista Networks tiež poskytuje riešenia hostiteľských adaptérov a sieťové služby. Arista Networks predáva svoje produkty po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Banka Japonska ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a ponechala cieľ pre výnos 10-ročného vládneho dlhopisu na úrovni okolo 0 % na svojom októbrovom zasadnutí. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,04 %, Hang Seng -0,22 %, Nikkei 225 -0,43 %.

IHS Markit Eurozone Manufacturing PMI bol v októbri 2021 na úrovni 58,6 bodu. Produkcia rástla najmenej v súčasnom 16 mesačnom rastovom trende a nové obchodné príjmy rástli najslabším tempom od januára. Miera inflácie vstupných nákladov a cien výstupov prudko vzrástli na nové vrcholy. Hoci podnikateľská dôvera zostala v októbri silná a nad svojím historickým priemerom, úroveň pozitívneho sentimentu klesol na ročné minimum.. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,37 %, CAC 40 +0,49 %, DAX +0,94 %.

Index ekonomického optimizmu IBD/TIPP v USA klesol 5. mesiac v rade na 43,9 bodu v novembri 2021, čo je najnižšia hodnota od septembra 2015, a tesne sa dostal pod predchádzajúce pandemické minimum 44 bodov, ktoré boli namerané v júli 2020, keď zasiahla druhá vlna Covid-19.Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,39 %, S&P 500 +0,39 %, NASDAQ +0,34 %.  

Prečítané: 1356x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.