V piatok 26.7.2024 akciový trh v USA zaznamenal oživenie pretože čerstvé údaje o PCE nezmenili očakávania investorov týkajúce sa možného septembrového zníženia sadzieb. Kým ázijské trhy vykazovali rôznorodú výkonnosť, európske akcie sa pokúsili zotaviť z nedávnych poklesov. Okrem toho sa v dnešnom komentári pozrieme na hospodárske výsledky niektorých spoločností či makroekonomické dáta.
Absolútna správa
Hlavné indexy po otvorení burzy v zelených číslach, keďže nové údaje ukázali, že inflácia vzrástla len mierne a výdavky spotrebiteľov zostali zdravé. Index S&P 500 vzrástol na 5 444 bodov, Nasdaq sa vyšplhal na 17 326 bodov a Dow Jones si pripísal viac ako 1% a dosiahol 40 397 bodov. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o 3 bázické body na 4,22%. Pokiaľ ide o podnikové správy, spoločnosť 3M zvýšila svoj celoročný odhad zisku, čo signalizuje pokrok v jej úsilí o zotavenie. McDonald's zaznamenal v USA mierny nárast počtu stravníkov vďaka svojej ponuke jedál za 5 USD. Podiel spoločnosti Apple na čínskom trhu sa v druhom štvrťroku znížil v dôsledku silnejúcej miestnej konkurencie. Ázijské trhy uzavreli týždeň so zmiešanými výsledkami. Čínsky index Shanghai Composite po počiatočnom poklese vzrástol a uzavrel o 0,1% vyššie na úrovni 2 891 bodov, zatiaľ čo hongkonský index Hang Seng skončil na úrovni 17 021. Taiwanský index klesol o 3,3%, keď sa trhy po dvoch dňoch z dôvodu tajfúnu opäť otvorili. V Japonsku zaznamenali pokles indexy Nikkei 225 o 0,5% a Topix o 0,4%. Akcie spoločnosti Canon po silných výsledkoch vzrástli o 6,7% a spoločnosť Hino Motors získala takmer 13%. Japonský jen sa voči doláru ustálil a dosiahol 12-týždňové maximum. Na budúci týždeň je naplánované zasadnutie Bank of Japan, na ktorom sa bude potenciálne diskutovať o zvýšení úrokových sadzieb o 10 bázických bodov. V Južnej Kórei boli na čele trhu finančné a lodné sektory, pričom spoločnosť Samsung Heavy Industries poskočila o 8,4% vďaka pozitívnemu výhľadu analytikov o zisku lodného sektoru. V Európe sa hlavné indexy pokúšali zotaviť z nedávnych strát, pričom STOXX 50 vzrástol o 0,5% a STOXX 600 získal 0,2%. Luxusná značka Hermes vzrástla o viac ako 2% vďaka lepšiemu ako očakávanému rastu tržieb, zatiaľ čo Mercedes-Benz klesol na najnižšiu hodnotu od januára, v dôsledku klesajúcich tržieb z predaja a odhadu nižšieho zisku. Na komoditnom trhu sa o 16:00 SELČ futures na zlato obchodovali vyššie na úrovni 2 383 USD a spotové zlato na úrovni 2 385 USD. Ropa medzitým klesla o viac ako 1,3% v dôsledku nízkeho dopytu v Číne, pričom futures na ropu Brent boli na úrovni 81 USD a futures na ropu WTI na úrovni 77 USD.
Makroekonomické dáta a údaje
USA – Základný cenový index PCE v USA, preferovaný ukazovateľ Fedu na meranie základnej inflácie, vzrástol v júni o 0,2% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 0,1%. Znamenalo to zrýchlenie z 0,1% nárastu v predchádzajúcom mesiaci, čo bol najpomalší nárast od novembra 2023. Na ročnej báze sa jadrová inflácia PCE v júni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nezmenila a zostala na úrovni 2,6%. Osobné výdavky Američanov vzrástli v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,3%, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu a po nahor revidovanom zvýšení o 0,4% v predchádzajúcom mesiaci.
Európa – Miera nezamestnanosti v Španielsku sa v druhom štvrťroku 2024 znížila na 11,27% v porovnaní s 12,29% v prvom štvrťroku 2024. Maloobchodné tržby v krajine vzrástli v júni medziročne o 0,3% oproti nárastu o 0,2% v máji. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa mierne zvýšili tiež o 0,3%, čím vykompenzovali pokles o 0,6% v máji. Spotrebiteľská dôvera v Taliansku vzrástla v júli na úroveň 98,9, čím prekonala júnovú úroveň 98,3 a očakávania na hodnote 98 bodov. Je to najsilnejší údaj od februára 2022. Dôvera vo výrobe vzrástla tiež a to na 87,6, čím prekonala 3-ročné minimum 86,9. Prognózy boli na úrovni 87.
Ázia – Hlavný index spotrebiteľských cien pre Tokio vzrástol v júli medziročne o 2,2% oproti júnovému nárastu o 2,1%, čím sa dostal na najvyššiu úroveň od marca a bol v rámci očakávaní trhu. Aktuálne údaje podporujú rozhodnutia centrálnej banky v pokračovaní ich politiky, keďže inflačné údaje pre tokijskú oblasť sa považujú za hlavný ukazovateľ celoštátnych cenových trendov.