pred mesiacom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (7)

V stredu 12.6.2024 americké indexy S&P 500 a Nasdaq dosiahli nové maximá. Stalo sa tak po údajoch CPI, ktoré boli nižšie než sa očakávalo. Vo večerných hodinách sa očakáva vystúpenie Jeromeho Powella a rozhodnutie FOMC o úrokových sadzbách. Spoločnosť Apple sa prvý krát po piatich mesiacoch dostala na prvé miesto najhodnotnejších spoločností, čím predbehla Microsoft.

Absolútna správa

Po kľúčových dátach o inflácií v USA otvorili americké indexy dnešné obchodovanie v zelených číslach. Index S&P 500 sa po otvorení trhu pohyboval o 1% vyššie na úrovni nového maxima 5 434 bodov. Rovnako na tom bol aj Nasdaq Composite, ktorý so svojím 1,5% nárastom na úroveň 17 622 bodov dosiahol nové maximum. Vzrástol aj index Dow Jones o 0,83%  na úroveň 39 071 bodov. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,66% a uzavrel na 38 876, zatiaľ čo širší index Topix klesol o 0,73% na 2 756 bodov, keďže investori reagovali na vyššie než očakávané čísla inflácie japonských výrobcov. Inflačné dáta z USA pozitívne ovplyvnili aj európsky akciový trh, ktorý prudko vzrástlo, pričom STOXX 50 a STOXX 600 vzrástli o viac ako 1 %.

K horším číslam spotrebiteľských cien a výrobných cien v Číne sa pridávajú aj správy, že by Bidenova administratíva mohla prijať ďalšie opatrenia na obmedzenie prístupu Číny k technológiám čipov využívaných na umelú inteligenciu. Výnosy 2-ročných amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie kroky Fedu, klesli o 15 bázických bodov na 4,68%. Dolár klesol tiež. Okrem dát CPI sa dnes očakáva vystúpenie Jeromeho Powella o úrokových sadzbách. Vo všeobecnosti sa očakáva ponechanie  sadzieb na 2-ročnom maxime. Spoločnosti Apple sa podarilo dosiahnuť trhovú kapitalizáciu 3,25 bilióna USD, čím sa dostala na prvé miesto najhodnotnejších verejne obchodovateľných spoločností. Stalo sa tak po tom čo v utorok akcie vzrástli o viac ako 7% a dnes sa pohybujú o približne 2,8% hore. Spoločnosť Oracle vzrástla o viac ako 12%, keď oznámila odhady lepších tržieb než sa očakávalo a po oznámení nových partnerstiev s OpenAI a Google Cloud, čím podporila snahu o opätovné definovanie spoločnosti ako hlavného konkurenta v oblasti cloud computingu. Spoločnosť GameStop využila ďalší prudký nárast akcií podporené Keithom Gillom, čím z programu predaja akcií získala viac ako 2,1 miliardy USD. Doručovacia spoločnosť FedEx odhalila plány zrušiť približne 2 000 pracovných miest v Európe, ktorých cieľom je zefektívnenie pracovnej sily a zníženie nákladov. Akcie výrobcu áut Nio klesli po tom, čo Európska únia zverejnila plány zvýšiť clo na dovoz čínskych elektrických áut o 38%. V komoditnom sektore ropa rozšírila zisky k čomu jej pomohli nielen dáta z USA, ale aj výhľady na globálny dopyt. O 16:30 SELČ sa futures kontrakty na americkú ropu WTI s júlovým dodaním obchodovali o 1,6% vyššie na úrovni 79,20 USD za barel, zatiaľ čo cena kontraktov na ropu Brent stúpla podobne o 1,6% na 83,20 USD za barel.

Makroekonomické dáta

Ázia – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei zostala v máji nezmenená na úrovni 2,8%. Ročná miera inflácie v Číne bola v máji na úrovni 0,3%, udržala sa na stabilnej úrovni už druhý mesiac po sebe, pričom zaostávala za trhovými prognózami na úrovni 0,4%. Ceny výrobcov v Japonsku v máji medziročne vzrástli o 2,4%, v porovnaní s aprílovým nahor revidovaným nárastom o 1,1% a zaznamenali najvyššiu hodnotu od augusta minulého roka. Najnovšie číslo tiež prekonalo očakávania trhu o náraste o 2%, čo podporuje obavy, že by sa to mohlo premietnuť do vyššej úrovne spotrebiteľskej inflácie.

Európa – Inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku bola v máji potvrdená na úrovni 2,4%, v porovnaní s 3-ročným minimom 2,2% v každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov. Inflácia sa prvýkrát za päť mesiacov zvýšila, čo bolo spôsobené vyššími nákladmi na služby a potraviny. Britská ekonomika vzrástla v apríli medziročne o 0,6%, po 0,7% raste v marci a v súlade s očakávaniami.

USA – Index spotrebiteľských cien vzrástol v máji medziročne o 3,3% na 314,07 bodu, po zvýšení o 3,6% v apríli a pod trhovým konsenzom o 3,5% raste. Ročná miera inflácie sa v máji nečakane spomalila na 3,3%, čo je najnižšia úroveň za tri mesiace, v porovnaní s 3,4% v apríli a prognózami na úrovni 3,4%.

Prečítané: 240x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.