Stupňujúce obavy z pandémie zapríčiňujú ďalšie poklesy akcií.
Stupňujúce obavy z pandémie zapríčiňujú ďalšie poklesy akcií.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes klesli, pretože neistota ohľadne ďalšej podpory vlády pre koronavírus prehĺbila ekonomické obavy súvisiace s pandémiou, čím zabránila skorej eufórii z ohromujúcich štvrťročných výsledkov spoločností Apple, Amazon a Facebook. „Trhy sa obchodujú, akoby existovali núdzové stimuly alebo aspoň stopgapové opatrenia. Inak by sme videli akcie oveľa nižšie,“ povedala Danielle DiMartino Booth, hlavný stratég Quill Intelligence v Dallase. Úmrtia na COVID-19 zrejme rástli najrýchlejším tempom od začiatku júna v Spojených štátoch, zatiaľ čo epicentrum pandémie ukázalo známky posunu na stredozápad. Rokovania o pomoci na zmiernenie následkov koronavírusu pokračovali, ale Biely dom a demokrati ešte neboli na ceste k dosiahnutiu dohody niekoľko hodín pred vypršaním federálnej dávky v nezamestnanosti, ktorá je základným záchranným lanom pre milióny Američanov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Apple, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 10,47 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +250,40 %). Spoločnosť navrhuje, vyrába a predáva osobné počítače a mobilné komunikačné zariadenia spolu s celým radom súvisiacich softvérových, služieb a sieťových riešení. Akcie vzrástli po pozitívnych kvartálnych výsledkoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske ministerstvo financií uloží spoločnosti Luckin Coffee administratívne sankcie potom, čo potvrdilo účtovný podvod, ktorý nútil aktéra trhu opustiť burzu z NASDAQ. Zdravotnícky úrad krajiny 30. júla oznámil 127 nových prípadov koronavírusu na pevnine, čo je najvyšší denný počet od 5. marca. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,84 %, Hang Seng -0,47 %, Nikkei 225 -2,82 %.
Obavy z opätovného výskytu prípadov COVID-19 v Európe sú vážne, pričom akcie kótované na burze v Paríži boli nižšie, aj keď údaje ukazujú, že francúzske hospodárstvo v druhom štvrťroku kleslo menej oproti očakávaniam. Takmer 50% spoločností kótovaných na STOXX 600 doteraz vykázalo štvrťročné výnosy a podľa údajov Refinitivu 64% spoločností prekonalo očakávané zisky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,06 %, CAC 40 -1,43 %, DAX -0,54 %.
Americké letecké spoločnosti vyvíjajú tlak na nové kolo mzdovej pomoci. Generálny riaditeľ spoločnosti Southwest Airlines, Gary Kelly, uviedol vo videu pre zamestnancov, že spoločnosť toto úsilie podporuje. Dolár sa oslabuje v očakávaní, že Federálny rezervný systém USA bude roky nútený udržiavať svoju ultratenkú menovú politiku, čo je politika považovaná za znehodnocovanie meny. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,44 %, S&P 500 +0,44 %, NASDAQ +1,49 %.
Prečítané: 1656x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.