pred mesiacom

Nvidia zverejnila robustné výsledky, ale investori očakávali viac

Shutterstock_no (9)

V dnešnom komentári sa pozrieme na hospodárske výsledky Nvidie, ktoré ukázali ďalší štvrťrok trojciferného rastu tržieb. Ich nízka prognóza však sklamala investorov, kvôli čomu poklesli jej akcie. Ovplyvnený bol aj zvyšok trhu, ktorého straty neskôr vykompenzovali silné ekonomické údaje. Okrem týchto udalostí sa pozrieme aj na vývoj na komoditnom trhu a na ďalšie makroekonomické údaje zo sveta.

Absolútna správa

Polovodičový gigant vykázal tržby vo výške 30 miliárd USD, čo predstavuje medziročný nárast o 122 %, čím prekonal očakávania analytikov na úrovni 28,68 miliárd USD. Čo však sklamalo investorov je prognóza na ďalšie obdobie. Nvidia odhaduje tržby vo výške 32,5 miliárd USD, čo je síce viac ako priemerné odhady, trh však očakával ešte viac. Nesplnené očakávania poslali akcie Nvidie prudko nadol, po otvorení trhu však čiastočne znížila straty. Udalosť ovplyvnila aj zvyšok trhu, ale straty sa neskôr vykompenzovali, podporené najmä lepšími ekonomickými údajmi. Tie ukázali, že americká ekonomika je naďalej silná. Hlavné akciové indexy začali obchodný deň v zelených číslach na nasledovných úrovniach: S&P 500 mal hodnotu 5 616 bodov, Dow Jones bol na úrovni 41 218 a Nasdaq Composite na viac ako 17 715 bodov. Výnosy z amerických dlhopisov vzrástli a swapový obchodníci znížili stávky na zníženie sadzieb. V rámci ďalších hospodárskych výsledkov, sa akcie spoločnosti Dollar Store prepadli o 24 %, keďže predajca zaznamenal pokles ziskov za tovar s vyššou cenou a zároveň vydal nižšiu prognózu predaja. CrowdStrike vykázal lepšie než očakávané výsledky a jeho akcie vzrástli aj napriek horšej prognóze. Ázijské obchodovanie bolo zmiešané, ovplyvnené najmä výsledkami Nvidie. Pokles zaznamenali čínsky Shanghai Composite, japonský Nikkei 225 a kórejský Kospi s najväčšou stratou. Vzrástol hongkonský Hang Seng a širší japonský index Topix. Výrobca čipov Samsung Electronics klesol o 3,1 % , zatiaľ čo akcie SK Hynix boli nižšie o 5,4%. Výrobca elektrických áut Li Auto oznámil prepad ziskov v druhom štvrťroku, čo poslalo jeho akcie prudko nadol o takmer 9 %. Európske indexy pokračujú v rastovom trende, pričom pred uzatvorením burzy sa STOXX 50 pohyboval o takmer 1 % vyššie a STOXX 600 o 0,5 %. Zisky si pripísali aj indexy DAX a CAC 40, zatiaľ čo FTSE 100 ich v poobedňajších hodinách znížil. V rámci komoditného trhu, ceny ropy vzrástli o viac ako 2 % podporené ekonomickými údajmi z USA a prerušením výroby v Líbyi. O 16:00 SEČ sa futures na ropu Brent obchodovali na rovni 79 USD a futures na ropu WTI mali cenu 76 USD. Zlato bolo v 0,5 % zisku. Spotové zlato malo hodnotu 2 551 USD, kým kontrakty boli na úrovni 2 517 USD.

Makroekonomické údaje

Ázia – Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku dosiahol v auguste 2024 hodnotu 36,7, čo je rovnako ako minulý mesiac a menej než prognózy na úrovni 36,9. Napriek tomu boli údaje najvyššie od apríla, keďže domácnosti zvýšili nákupy tovaru dlhodobej spotreby a zlepšila sa celková životná úroveň.

Európa – Podľa predbežného odhadu sa ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Španielsku v auguste znížila na 2,2 %, čo je najnižšia hodnota od júna 2023, pričom sa zmiernila z 2,8 % v júli a zaostala za trhovými očakávaniami na úrovni 2,4 %. Tento pokles sa pripisuje najmä poklesu cien pohonných hmôt a v menšej miere poklesu cien potravín a nealkoholických nápojov. Medzimesačne sa index spotrebiteľských cien nezmenil. Predbežné odhady ukázali pokles ročnej mieri inflácie v Nemecku na 1,9 %, čo je menej, ako sa predpokladalo a je to najnižšia hodnota od marca 2021. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa index spotrebiteľských cien znížil o 0,1 %, pričom sa očakávalo jeho zvýšenie o 0,1 %. Ukazovateľ ekonomického sentimentu v eurozóne v auguste vzrástol na 96,6 bodov z nahor revidovanej hodnoty 96 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia úroveň za viac ako rok a výrazne prevyšuje očakávania trhu na úrovni 95,8 bodu.

USA – Reálne HDP rástlo v druhom štvrťroku ročným tempom 3,0 %, čo je viac ako 2,8 % v pôvodnom odhade a ako úroveň 1,4 % v prvom štvrťroku. Dôvodom revízie smerom nahor bolo zvýšenie spotrebiteľských výdavkov, súkromných investícií do zásob a nebytových fixných investícií. Počet Američanov žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti, klesol v období končiacom sa 24. augusta o 2 000 na 231 000 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, čo bolo v súlade s očakávaniami. Napriek poklesu zostal tento údaj výrazne nad priemernými hodnotami zaznamenanými začiatkom tohto roka, čo posilňuje pokračujúci trend zmierňovania situácie na trhu práce, na ktorý poukázala júlová správa o zamestnanosti. V júli sa predaj domov oproti predchádzajúcemu mesiacu prepadol o 5,5 %, čo je v ostrom kontraste s trhovými očakávaniami nárastu o 0,5 %, čím sa úplne vymazal júnový nárast o 4,8 % a zaznamenal najvýraznejší pokles od apríla. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa čakajúce predaje domov prepadli o 8,5 %, čo predstavuje najväčší pokles od januára.

Prečítané: 210x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2265586287
pred 18 hodinami

Futures na akcie v USA zaznamenali vzostup v očakávaní správ o zamestnanosti

FP
pred dňom

Trhy pod tlakom: Tesla zaostáva, Berkshire pokračuje v predajoch a akciové futures klesajú

Shutterstock_2173553807
pred 2 dňami

Trh práce v USA aj v eurozóne vykazujú stabilitu

Shutterstock_ (1)
pred 3 dňami

Európske a americké trhy ťažia z nádejí na ďalšie zníženie sadzieb, výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.