pred 7 mesiacmi

Nové údaje z Ameriky rozprúdili trhy

FX pro (1)

Obchodníci očakávajú, že Fed na zajtrajšom stretnutí ponechá svoje úrokové sadzby nezmenené

Absolútna správa:

Wall Street bola znepokojená po neuspokojivých údajoch o inflácii, ktoré len posilnili špekulácie, že Federálny rezervný systém ponechá sadzby na zvýšenej úrovni pred tým, ako začne uvažovať o uvoľnení politiky. Hoci správa nezmenila stávky, že Fed nebude v stredu znižovať úrokové sadzby, spochybňuje však trhové agresívne oceňovanie holubičieho obratu v roku 2024. V skutočnosti obchodníci mierne znížili svoje stávky na zníženie sadzieb v budúcom roku, pričom prvé z nich by sa podľa projekcií malo uskutočniť v máji. A údaje tiež podnietili špekulácie, že Jerome Powell sa možno pokúsi trochu ochladiť názory na znižovanie sadzieb. Index spotrebiteľských cien vzrástol po tom, čo sa októbri málo zmenil a po vylúčení potravín a energií nákladov sa takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien medzimesačne zrýchlil. Utorkové údaje zdôrazňujú neistý charakter získavania inflácie - najmä v sektore služieb, ktorý Fed sa zameral na poslednú míľu v boji proti inflácii. Po poklese bezprostredne po zverejnení správy, dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok zmenili smer a vzrástli o jednu bázu bodu na úroveň 4,72 %. Index S&P 500 kolísal okolo úrovne 4 600 bodov. Dolár bol sa zmenil len málo. Právna porážka spoločnosti Google od výrobcu hry Fortnite, spoločnosti Epic Games hrozí, že rozvráti duopol obchodov s aplikáciami so spoločnosťou Apple, ktorý ročne generuje takmer 200 miliárd dolárov a diktuje ako miliardy spotrebiteľov používajú mobilné zariadenia. Citigroup znížila predajnosť spoločnosti Macy's na základe skepticizmu, že ponuka na odkúpenie od spoločností Arkhouse Management a Brigade Capital Management sa skutočne uskutoční.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB sa v novembri 2023 prepadol na -9 z revidovanej hodnoty -3 v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesiac poklesu za sebou, čo poukazuje na jeho najnižšiu úroveň od roku 2012, mimo obdobia COVID, keďže nálada sa zhoršila vo väčšine odvetví. Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii v decembri 2023 vzrástol o 2,7 % na 82,1 zo 79,9 v novembri. Index spotrebiteľského sentimentu Westpac-Melbourne Institute v Austrálii v decembri 2023 vzrástol o 2,7 % na 82,1 zo 79,9 v novembri.

EU: Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre eurozónu v decembri 2023 vzrástol o 9,2 bodu na 23 bodov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za posledných desať mesiacov a výrazne prevyšuje trhové prognózy na úrovni 11,2 bodu. Takzvaná upravená experimentálna miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve zostala v troch mesiacoch do októbra 2023 nezmenená na úrovni 4,2 %, keďže počet nezamestnaných osôb sa zvýšil o 13,0 tisíc na 1,45 milióna a úroveň zamestnanosti sa posunula o 50 tisíc na 33,01 milióna. Počet pracujúcich osôb v Spojenom kráľovstve sa za tri mesiace do septembra 2023 zvýšil o 50 tisíc, čo je o niečo menej ako nadol revidovaný nárast o 52 tisíc v predchádzajúcom mesiaci.

USA: Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, bola v novembri 2023 na viac ako dvojročnom minime 4 %, pričom sa oproti októbru nezmenila a zodpovedala trhovým prognózam. Ročná miera inflácie v Spojených štátoch sa v novembri 2023 spomalila na 3,1 %, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov, z októbrových 3,2 % a v súlade s trhovými projekciami. Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v novembri 2023 medziročne zvýšil o 3,1 % na 307,05 bodu, čo je mierne nad očakávaniami trhu na úrovni 306,9 bodu.

Prečítané: 461x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.