pred 3 mesiacmi

Nezamestnanosť v USA pokračuje v poklese

shutterstock_1083278555

Pokles nezamestnanosti znovu prekonal očakávania analytikov

Absolútna správa:

Nezamestnanosť v USA aj naďalej klesá. Aktuálna je na úrovni 5,8% pričom analytici očakávali pokles na úroveň 5,9% z predošlých 6,1%. Nezamestnanosť takto pred rokom sa pritom ešte pohybovala na úrovni 11,1%. Naopak čo ale podliezlo očakávania sú výsledky nonfarm payrolls. Tam analytici očakávali, že ekonomika v máji vyprodukuje až 610 tisíc pracovných miest, avšak skutočnosti to bolo „len“ 492 tisíc, čo je avšak dvojnásobne viac v porovnaní s mesiacom apríl.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Biogen Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 4 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 7,38 %).Tento rast bol zapríčinený blížiacim sa rozhodnutím FDA o schválení lieku na alzheimerovú chorobu. Spoločnosť Biogen Inc, je zdravotnícka spoločnosť, ktorá vyvíja širokú škálu liekov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ruská ekonomika a zamestnanosť sa blíži k úrovni pred pandémiou covid-19, povedal dnes ruský prezident Vladimir Putin na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF). Za predaj ropy a plynu bude Rusko možno nútené požadovať euro, a nie dolár, ktorý podľa Putina Spojené štáty používajú ako prostriedok ekonomickej a politickej vojny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,51 %, Hang Seng – 0,17 %, Nikkei 225 - 0,40 %.

Taliansko vlani zakázalo zamestnávateľom prepúšťať pracovníkov, aby tým uchovali pracovné miesta v časoch pandémie covid-19. Európska komisia ale vo svojom stredajšom dokumente označila opatrenia za neefektívne s tým, že by sa mohlo stať vo výsledku kontraproduktívny a len oddialiť potrebné zmeny na pracovnom trhu. Hodnotenie Európskej komisie narazilo na tvrdú kritiku talianskych odborárov. Tajomník ľavicovo odborovej skupiny CGIL Maurizio Landini vyhlásil, že Európska komisia klame. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,25 %, CAC 40 + 0,12 %, DAX + 0,39 %.

Apple povolá od septembra svojich zamestnancov späť do kancelárií najmenej na tri dni týždenne. Informoval o tom spravodajský server BBC s odvolaním sa na internú správu, ktorú zamestnancom adresoval šéf spoločnosti Tim Cook. Niektorí pracovníci budú môcť zvyšné dva dni pracovať na diaľku. Tí, ktorých práca sa nezaobíde bez fyzickej prítomnosti, budú v kancelárii štyri či päť dní v týždni. Americký prezident Joe Biden podpísal exekutívny príkaz, ktorý zakazuje americkým subjektom investovať do desiatok čínskych firiem, ktoré čelia podozreniu z napojenia na čínsku armádu. Nové nariadenie podľa Bidenovej administratívy rozširuje právne problematický dekrét bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Americké automobilke Tesla klesli v máji medzimesačne objednávky v Číne takmer o polovicu, na 9800 z aprílových 18.000 áut. S odvolaním sa na interné dáta o tom dnes informoval server The Information. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,56 %, S&P 500 + 0,96 %, NASDAQ + 1,52%.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 387x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 15 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.