Žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA znovu stúpajú.
Žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA znovu stúpajú.
Absolútna správa:
Počet ľudí, ktorí v USA žiadali o dávky v nezamestnanosti, vzrástol na maximum za takmer tri mesiace, nakoľko najnovšia vlna pandémie Covid-19 si na trhu práce vyžiadala čoraz viditeľnejšiu daň. Ministerstvo práce uviedlo, že minulý týždeň podalo nové žiadosti o zamestnanie 853 000 ľudí , oproti 716 000 o týždeň skôr. Analytici očakávali oveľa menší nárast na iba 725 000. Prvýkrát od septembra vzrástol aj počet ľudí, ktorí podali pokračujúce žiadosti, na 5 757 miliónov z 5 527 miliónov o týždeň skôr. Pokračujúce pohľadávky sú hlásené s týždňovým oneskorením. Čísla prichádzajú v čase, keď sa koronavírus v USA z veľkej časti vymyká kontrole, v posledných týždňoch prudko stúpa počet úmrtí a hospitalizácií. USA v stredu po prvýkrát zaregistrovali viac ako 3 000 úmrtí na túto chorobu. Aj keď sa úmrtia sústreďujú prevažne medzi seniormi, čoraz viac častí ekonomiky sa vypína kvôli ich ochrane a ošetreniu zdravotného systému.
Investori zarobili na
Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,90 % (výkonnosť za 5 rokov: -68,84 %). Spoločnosť skúma, vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Akcie vzrástli po podpísaní dohody s ropnou spoločnosťou v Abu Dhabi.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína vo štvrtok uviedla, že zruší vízovú povinnosť pre držiteľov amerických diplomatických pasov, ktorí navštívia Hongkong a Macao, po tom, čo USA uvalili finančné sankcie a zákaz cestovania viac ako 10 čínskym predstaviteľom. Nové čínske bankové pôžičky vzrástli v novembri viac, ako sa očakávalo, zatiaľ čo široký rast úverov sa zmiernil, pretože centrálna banka si počas globálnej pandémie udržala akomodačný postoj. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,04 %, Hang Seng -0,35 %, Nikkei 225 -0,23 %.
Európska centrálna banka predpovedala pomalšie oživenie rastu ekonomiky v budúcom roku 2021. ECB zvýšila celkovú veľkosť svojho programu pandemického núdzového nákupu (PEPP) o 500 miliárd eur, v súlade s očakávaniami trhu, a tiež predĺžila tento program o deväť mesiacov do marca 2022. Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen si dali ultimátum do konca víkendu uzavrieť nový obchodný pakt po tom, čo pri stredajšej večeri neprekonali pretrvávajúce rozpory. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,19 %, CAC 40 +0,05 %, DAX -0,33 %.
Akcie spoločnosti Airbnb Inc sa pri svojom debute otvorili na hodnote 146 dolárov, čo je oveľa viac ako pôvodná cena verejnej ponuky (IPO) 68 dolárov za kus, čo pre domácu požičovňu získalo 3,5 miliardy dolárov. Niektorí úradníci uviedli, že očkovanie sa môže začať čo najskôr tento víkend, ak s tým súhlasí FDA. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,23 %, S&P 500 +0,03 %, NASDAQ +0,54 %.
Prečítané: 1872x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.