pred 4 týždňami

Nervozita trhu počas zvyšovania úrokových sadzieb

shutterstock_1222427458

Investori dnes rozmýšľali, či bude zajtrajšie zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou nasledovať príklad Kanady, kde dnes centrálni bankári zvýšili úrokovú sadzbu o menej, ako sa očakávalo. Taktiež vyšli hospodárske výsledky niektorých firiem, ktoré investori analyzovali.

Absolútna správa:

Index S&P 500 spočiatku rástol, no obchodnú seansu zakončil v mínuse. Viaceré spoločnosti, vrátane Boeingu, ktorý znížil svoju ročnú prognózu dodávok svojich lietadiel Boeing 737, či spoločnosti Google, ktorá ohlásila nízke hospodárske výsledky, sa prepadli. Komentáre amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena tiež utlmili popoludní náladu po tom, čo povedal, že nevidí pokrok v jadrových rokovaniach s Iránom v krátkodobom horizonte. Investori analyzovali čerstvé ekonomické údaje a neuspokojivé výsledky viacerých spoločností, zatiaľ čo uvažovali o ceste Federálneho rezervného systému po tom, čo Bank of Canada oznámila menšie zvýšenie sadzieb, než sa očakávalo. Štátne pokladničné poukážky stúpli po tom, čo údaje ukázali, že deficit amerického obchodu s tovarom sa prehlbuje. Predaj nových domov v USA v septembri tiež klesol, čo je ďalší náznak toho, že ekonomika začína pociťovať dôsledky prudkého zvyšovania sadzieb Fedu. Kurz dolára klesol druhý deň na najnižšiu úroveň za tri týždne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Universal Health Services, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,69 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +5,31 %). Universal Health Services (UHS) poskytuje nemocnice akútnej starostlivosti, behaviorálne, zdravotné a chirurgické centrá a je jedným z najväčších ziskových prevádzkovateľov nemocníc v krajine. Spoločnosť vlastní alebo má v prenájme 25 nemocníc akútnej starostlivosti s celkovým počtom asi 6 545 lôžok, predovšetkým vo vidieckych a prímestských komunitách.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Austrálii sa v 3. štvrťroku tohto roka vyšplhala na 7,3 % zo 6,1 % v 2. štvrťroku, nad prognózami trhu 7,0 %. Ide o najvyššiu hodnotu od 1990, ktorú podporili vyššie ceny výstavby nových bytov, pohonných hmôt a potravín. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,81 %, Hang Seng +1,00 %, Nikkei 225 +0,67 %.

Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku nečakane vzrástla na 82 zo 79 v septembri, čím prekonala prognózy trhu na úrovni 77. Pozitívne správy prišli aj z trhu práce, keďže počet ľudí evidovaných ako nezamestnaných v kontinentálnom Francúzsku klesol oproti septembru o 60 tisíc na 2,9 milióna. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,55 %, CAC 40 +0,41 %, DAX +1,09 %.

Bank of Canada zvýšila na svojom zasadnutí v októbri cieľ svojej jednodňovej úrokovej sadzby o 50 bázických bodov na 3,75 %, čo je pod očakávaniami, ktoré odhadovali agresívnejší nárast o 75 bázických bodov. Tento krok znamenal šieste zvýšenie sadzieb za sebou. Predaj nových domov v Spojených štátoch amerických klesol v septembri o 10,9 % na sezónne upravenú mieru 603 tis.. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,01 %, S&P 500 -0,73 %, NASDAQ -2,04 %.

Prečítané: 171x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_2019570908
pred 22 hodinami

Neutrálne zakončenie týždňa

shutterstock_2152070871 (5)
pred 2 dňami

Predstavitelia Americkej centrálnej banky dospeli k záverom

shutterstock_182881202
pred 3 dňami

OECD chce aby centrálne banky naďalej zvyšovali úrokové sadzby

shutterstock_1629245527
pred 4 dňami

Americké akcie klesali po komentároch prezidentky Fedu a možných obmedzeniach v Číne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.